REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienio vakarą festivalis „Gaida“ kviečia į simfoninės muzikos koncertą Nacionalinėje filharmonijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviškai austrišką programą, kurią raudona gija veria protestuojančios asmenybės, menininko-nonkonformisto motyvas, spalio 27 d., 19 val. pateiks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko.

REKLAMA

Skambės du naujausi lietuvių autorių kūriniai – Felikso Bajoro „Promise“ (Perspektyva) ir Zitos Bružaitės „Der feierliche Marsch“ (Iškilmingas maršas) – bei austrų kompozitoriaus Bernhardo Lango „Differenz / Wiederholung 11.2 (Orchestra Loops #2)“ (Skirtumai / Pakartojimai. Orkestrinės kilpos).

Kaip kitaip, jei ne protestuojančia asmenybe, galima būtų pavadinti penkiasdešimtmetį Bernhardą Langas, kuris 2006-aisiais, kai pasaulį, o ypač Austriją krėtė jubiliejinė Mozarto psichozė, sukūrė operą „Aš nekenčiu Mocarto“ (pastatytą Vienoje)?

REKLAMA
REKLAMA

B. Lango kūrinys „Differenz / Wiederholung 11.2“ yra vienas iš daugelio opusų tuo pačiu „Skirtumas / Pakartojimas“ pavadinimu. Gilles’io Deleuze’o filosofijos inspiruotą seriją šiuo metu sudaro daugiau nei 20 įvairios instrumentinės sudėties kūrinių, parašytų per dešimt metų, nuo to laiko, kai B. Langas pradėjo gilintis į repetityvinę estetiką ir vadinamą „kilpų“ techniką. Jis domisi kompiuterine muzika, aktyviai bendradarbiauja su choreografais, video menininkais ir didžėjais.

Pasak B. Lango, „Differenz / Wiederholung“ serija radosi iš kilpų, įgyvendintų kartu su didžėjais, scratch meistrais ir eksperimentinio video menininkais. „Kūrinys grįstas nereguliariomis ir permainingomis kilpomis, artimomis šokinėjančios patefono adatėlės ar sugadinto CD efektui. Kilpos sukasi apie savo ašį, liejasi su kitomis, juda skirtingais greičiais, kartojasi ir kaitaliojais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Raminta Vaicekauskaitė

 

Kaune gyvenanti kompozitorė Zita Bružaitė į „kilpų“ techniką nesigilina, tačiau neplaukti palei srovę galėtų būti ir jos devizas. Z. Bružaitės muzikoje gali išgirsti ir džiazinių improvizacijų, ir liaudies muzikos atgarsių – ji gali prabilti filosofine išmintimi ir gali pokštauti lyg viduramžių špylmanas. Tačiau visuomet naujasis jos kūrybinis posūkis būna netikėtas. „Ašara akyse, ir šypsena lūpose – ar galėtų taip būti, išklausius „Der feierlich Marsch“?“, – retoriškai klausia Bružaitės kūrybos tyrinėtoja Dainora Merčaitytė, kalbėdama apie naujausią kompozitorės kūrinį sopranui, vyrų chorui ir simfoniniam orkestrui pagal austrų poeto Georgo Traklo eiles. Kūrinį atliks praeitą sezoną itin ryškiai muzikinio teatro scenoje debiutavusi Raminta Vaicekauskaitė bei choro „Vilnius“ (vadovas Povilas Gylys) vyrų grupė.

REKLAMA

Zita Bružaitė

Atvirai nonkonformistinę laikyseną deklaruoja ir mūsų „klasikas“ Feliksas Bajoras, taip buvo 1982 m., kai kompozitorius sukūrė operą „Dievo avinėlis“, taip yra ir dabar. Kompozitorius iki šiol stebina originaliais tradicinių formų rakursais bei savitais etninės ir šiuolaikinės muzikos deriniais.

 

Feliksas Bajoras

Naująjį F. Bajoro kūrinį „Promise“ su LNSO atliks ambicingas jaunosios kartos akordeonininkas Raimondas Sviackevičius. O ką mums žada F. Bajoro „Perspektyvą“, išgirsime šeštadienį.

 

Raimondas Sviackevičius

„Gaidos“ info.

 

Festivalio programa

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų