REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki šiol nėra aiškus į Vilnių parskraidinto finansiniais nusikaltimais įtariamo buvusio EBSW prezidento Gintaro Petriko likimas. Teismas po kelių valandų posėdžio pareiškė atsisakąs svarstyti prokurorų prašymą skirti buvusiam verslininkui suėmimą iki spalio pabaigos. Ketvirtadienį vakare pranešta, kad šią naktį G. Petrikas praleis areštinėje, o penktadienį bus sprendžiama, kol bus tolesnis jo teisinis statusas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia teisėjai, septynerius metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstęsis G. Petrikas JAV išbuvo suimtas ilgiau, nei tai leidžia Lietuvos įstatymai.

REKLAMA

Prokurorai prašė teismo leisti sulaikyti G. Petriką iki spalio 30 dienos. Teismui atsisakius tai padaryti, prokurorai G. Petriką išsivežė į Generalinę prokuratūrą, praneša LTV naujienų tarnyba.

Pagal Lietuvos įstatymus, įtariamasis iki bylos perdavimo teismui negali būti laikomas ilgiau nei pusantrų metų, o G. Petrikas nelaisvėje praleido daugiau kaip trejus metus.

G. Petriko advokatas Kazimieras Motieka negalėjo pasakyti, koks dabar jo ginamojo statusas.

Jis pareiškė tikįs, kad G. Petrikas bus paleistas dar šį vakarą.

Apie JAV teismo sprendimą dėl lietuvio ekstradicijos mūsų šalies pareigūnai buvo informuoti rugpjūčio pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA

JAV teismas 2006-aisiais nusprendė G. Petriką išduoti Lietuvai, tačiau jis šį sprendimą apskundė.

Kaunietį G.Petriką JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai sulaikė 2004-ųjų pavasarį. Septynerius metus nuo teisėsaugos slapstęsis G.Petrikas kaltinamas iššvaistęs EBSW koncerno turtą ir pasisavinęs dešimtis milijonų litų Lietuvos gyventojų indėlių.

Nuo 1992 iki 1995 m. EBSW koncerno bendrovė Kauno holdingo kompanija iš gyventojų surinko daugiau nei 344 mln. litų. Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių, kuriems ji liko skolinga apie 80 mln. litų. Iš Lietuvos valstybinio komercinio banko, kurio valdymu rūpinosi EBSW, buvo iššvaistyta apie 111 mln. litų. Iš šalies įmonių, susijusių su EBSW, valstybė nesusigrąžino apie 144 mln. litų paskolų, garantuotų valstybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBSW veiklą tyrusi Seimo komisija didžiausią kaltę dėl pradangintų žmonių indėlių suvertė visiems buvusiems Generalinės prokuratūros vadovams. Seimo patvirtintose komisijos išvadose įvardinti dabartinis parlamentaras Artūras Paulauskas, taip pat Kazys Pėdnyčia, Vladimiras Nikitinas ir Antanas Klimavičius. Komisija mano, kad jų veiksmai ar neveiklumas padėjo klestėti bankrutavusiam EBSW koncernui.

Išvadose pasiūlyta iš buvusių prokurorų reikalauti teisinės ir politinės atsakomybės. To paties pareikalauta ir iš buvusio teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus, kuris šias pareigas ėjo 2001-2004 m. Tuomet esą antstoliai pusvelčiui pardavinėjo areštuotą EBSW turtą varžytinėse, o ministras nieko nematė. Komisijos išvadose taip pat minima Vilniaus apygardos teismo teisėja Virginija Volskienė ir Kauno miesto antstolių kontoros teismo antstolė Nijolė Venskienė. Tačiau iki šiol nesiimta jokių priemonių komisijos pasiūlymams įgyvendinti. 

REKLAMA

Politikams gali būti neramu

Buvusios Seimo laikinosios komisijos EBSW veiklai tirti pirmininkas Algis Rimas priminė, kad G.Petrikas savo laiškuose ir interviu, duotais sėdint JAV kalėjime, vis užsimindavo, jog sutiktų grįžti į Lietuvą ir bendradarbiautų su lietuvių teisėsaugos pareigūnais, jeigu jam būtų suteiktos garantijos. „Nežinau, kokias jis ten garantijas turėjo galvoje, bet vargu ar mūsų teisėsaugos pareigūnai jas galėjo suteikti, nes dėl kardomojo įkalinimo sprendžia teismas“, - prieš porą savaičių „Kauno dienai“ sakė A.Rimas.

REKLAMA

Jo teigimu, sulaukus G.Petriko bus sprendžiama, ar politikai dar papildomai tirs EBSW veiklą. „Ne politikai jį pirmi pasitiks oro uoste, o teisėsaugos pareigūnai, tad pirmiausia jis ir atsakys į teisėsaugos klausimus“, - teigė A.Rimas.

Buvęs laikinosios komisijos EBSW veiklai tirti pirmininko pavaduotojas Kazys Starkevičius beveik neabejoja, kad komisijai dar teks susirinkti ir paieškoti atsakymų į neatsakytus klausimus dėl koncerno ir paties G.Petriko sąsajų su kai kuriomis partijomis bei politikais. „Kai Seimas pradės rudens sesiją, turbūt spręsime, ar neturėtų komisija atnaujinti savo darbo, nes tam tikrų politinės atsakomybės klausimų vis dar liko. Galbūt į juos pavyks atsakyti, kai G.Petrikas bus čia ir galės suteikti kokios nors informacijos“, - kalbėjo K.Starkevičius.

Įtariama, kad EBSW sėkmingai galėjo veikti todėl, jog palaikė itin glaudžius santykius su anksčiau šalį valdžiusia Demokratine darbo partija (dabartiniais socialdemokratais) ir ekspremjeru Adolfu Šleževičiumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų