REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministras Rimantas Šadžius nesitiki, kad konservatoriai pritars 2008 m. biudžeto projektui, kuris, kaip prognozuojama, kitąmet dar labiau išaugins infliaciją.  

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė – prieš "švaistūnišką" įstatymą, konservatoriai – prieš Vyriausybės sudėliotą biudžetą  

REKLAMA

Finansų ministras Rimantas Šadžiusprognozuoja, kad vieni iš valdančiosios mažumos partnerių - konservatoriai - balsuojant Seime neparems 2008-ųjų metų biudžeto projekto, kuris penktadienį bus pateiktas parlamentarams, pranešė naujienų agentūra BNS.

Pasak jo, pastarųjų dienų finansiniu hitu tapusiam konservatorių pasiūlytam Šeimos pagrindų įstatymui Vyriausybė taip pat negali pritarti dėl jo "švaistūniškumo".

"Konservatoriai pritarimą Šeimos pagrindų įstatymui laiko sąlyga paremti biudžetą, todėl man atrodo, kad žiūrint visų balsų visame Seime atrodo mažiausia tikimybė, kad mes gausime konservatorių balsus už", - interviu Žinių radijui sakė R.Šadžius.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministras teigė perskaitęs konservatorių siūlomo įstatymo projektą.

"Jis yra visiškai diskriminacinis. Ko vertos tokios idėjos: jeigu vaikutis gimsta, kai tėvai "turi šliūbą", tai mokama pašalpa 15 proc. didesnė. Paaiškinkite žmogiška kalba, kuo tas vaikutis kaltas? Arba pensijos priklausomybė siūloma ne nuo socialinio draudimo įmokų mokėjimo, ne nuo darbo stažo, o nuo vaikų uždarbio. Kuo kalti vaikų invalidų tėvai? Tokių idėjų ten pilna, jis paremtas švaistūnišku principu - šitą atleisti nuo mokesčių, šitą užberti pašalpomis", - sakė finansų ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro, agentūra "Moodys" Lietuvoje mato politinių sunkumų - mažumos Vyriausybė, neaišku, ar išliksianti iki kitų rinkimų, - tačiau agentūra įsitikinusi, kad fiskalinės drausmės, taupumo, nacionalinės valiutos patikimumo idėjas neabejotinai tęs bet kuri kita Vyriausybė.

"Tikiuosi, kad Fiskalinės drausmės įstatymas, nežiūrint tų visų politinių žaidimų, sulauks bendro pritarimo, didelio pritarimo. Pateikiant už jį balsavo 69 Seimo nariai", - teigė R.Šadžius.

Jo įsitikinimu, Fiskalinės drausmės įstatymą būtina pradėti taikyti "nuo šiandien".

Vis dėlto, R.Šadžius teigė nesąs kritiškas įvairius pasiūlymus biudžeto projektui teikiantiems Seimo nariams.

REKLAMA

"Jie rūpinasi savo apygardų žmonėmis. Tai, kad Seimo narys pasiūlo padidinti finansavimą mokyklos statybai, galime jį kaltinti, kad jis tuo rūpinasi", - sakė finansų ministras. Anot jo, biudžeto nesudarys viena Vyriausybė, jam reikės ir Seimo narių pritarimo.

Vyriausybė trečiadienį pritarė 2008 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui.

2008 metais į nacionalinį šalies biudžetą kartu su ES lėšomis įplauks 29,136 mlrd. litų, arba 31,4 proc. daugiau nei planuojama gauti šiemet. Jo asignavimai bus 30,217 mlrd. litų, arba 6,608 mlrd. litų didesni.

REKLAMA

Pasak R.Šadžiaus, investicijų kitąmet daugės, tačiau iš esmės ES paramos sąskaita, praneša BNS.

Biudžetas įsuks kainų karuselę
 
Tuo tarpu "Kauno diena"  rašo, kad Vyriausybė rengiasi svarstyti rekordinio dydžio šalies biudžetą, kuris, kaip prognozuojama, ateinančiais metais infliaciją išaugins dar labiau.

„Biudžetas, turint omenyje 2008 m. Seimo rinkimus, negali būti nepolitizuotas. Iš kitos pusės, Vyriausybė neturėjo pasirinkimo, nes Seimas nusprendė didinti atlyginimus valstybės tarnautojams. Be to, jau nusibodo klausytis kalbų, kad šis biudžetas socialiai orientuotas, nors per pastaruosius 17 metų tokio biudžeto nežinau. Vis dėlto išlaidos viešajam sektoriui didėja sparčiau nei valstybės pajamos, ir tai skatins infliaciją“, – analizavo finansų analitikas, SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tikina matantis, kaip kai kurie politikai stengiasi, kad biudžetas būtų patvirtintas anksčiau, nei planuojamas priimti Fiskalinės drausmės įstatymas. Jis suvaržytų valstybės išlaidas ir taip trukdytų politikams rengtis rinkimams.

Ekonomistas pripažino, kad žvelgiant į artimiausią ateitį, infliacijos didėjimas valstybei iš dalies gali būti naudingas. Augant kainoms, didės įmonių pelnai, augs atlyginimai, įplauks daugiau mokesčių ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Taip bus surenkamos vadinamosios infliacinės pajamos.

REKLAMA

„Šio biudžeto poveikio infliacijai nedramatizuočiau. Kainos auga, tačiau jei sparčiai nedidėtų vartojimas, verslininkai negalėtų taip lengvai didėjančių sąnaudų – kyla energetinių išteklių kainos, atlyginimai – kompensuoti paprasčiausiai didindami produkcijos kainas. Jie būtų priversti mažinti pelną“, – konstatavo analitikas.

Statistika liudija, kad šiandien gyventojų pajamų didėjimas lenkia infliaciją, tačiau tai vidutiniai matematiniai skaičiai. Skaudžiausiai pinigų nuvertėjimas atsiliepia skurdžiausiai gyvenantiems asmenims, kurie didžiausią pajamų dalį skiria maisto produktams.

REKLAMA

„Ateinančiais metais infliacija bus rekordinė, tačiau žmonių pajamos augs sparčiau, nei nuvertės pinigai. Atlyginimai didės 15 proc. ateinančiais metais ir 13 proc. – 2009 m. Sunkiausia bus nuo valstybės ir socialinių išmokų priklausomiems žmonėms. Tikiuosi, kad bent jau jiems bus visiškai padengta infliacijos padaryta žala“, – nelinksmas prognozes pateikė ekonomistas.

G.Nausėdos skaičiavimais, provincijoje pasiturinčia galima laikyti šeimą, jei dirba abu šeimos sutuoktiniai ir uždirba po 2 tūkst. litų, Vilniuje – jei uždirba po 4 tūkst. litų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų