• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dienraščio "The Guardian" teigimu, trečiadienį (07.09) trys Europos Komisijos statistikos padalinio "Eurostat" pareigūnai įklimpo į pastaraisiais metais didžiausią sukčiavimo skandalą. Manoma, kad valdininkai galėjo "ilgą laikotarpį" neteisėtai nukreipinėti milijonus eurų į slaptas banko sąskaitas Liuksemburge.

REKLAMA
REKLAMA

Komisija pradėjo drausminę procedūrą prieš Liuksemburge įsikūrusio "Eurostat" vadovą ir du jo pavaduotojus.

REKLAMA

Komisijos vicepirmininkas Neilas Kinnockas (Nilas Kinokas) pareiškė turįs "reikšmingų akivaizdžių įrodymų", kad "Eurostat" pareigūnai buvo "santykinai įpratę" metų metus dėti nemažas biudžeto lėšų sumas į slaptas banko sąskaitas Liuksemburge ar kaupti "neteisėtas atsargas".

"Eurostat" yra Europos Komisijos direktoratas, pateikiantis visus sprendimų priėmimui būtinus duomenis. Padalinyje dirba 720 žmonių, o jo metinis biudžetas sudaro 85 mln. Didžiosios Britanijos svarų sterlingų (apie 425 mln. litų).

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad "Eurostat" pareigūnai dirbtinai padidindavo sandorių su įmonėmis vertę ir pasisavindavo nepagrįstai pridėtą dalį arba gaudavo lėšų pagal fiktyvias sutartis, kurių kiekvienos vertė siekia šimtus tūkstančių eurų.

Komisijos teigimu, ES lėšos per rangovų rankas keliavo tokiu būdu, kurį "iš pirmo žvilgsnio gali būti labai sunku paaiškinti remiantis normalia verslo logika". ES vykdomoji institucija laikinai nutraukė visus 58 susitarimus su viena Prancūzijos konsultacine bendrove ir nurodė tirianti sutartis su kitais rangovais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į sukčiavimo skandalą įsivėlę "Eurostat" generalinis direktorius Yves’as Franchet (Ivas Franšė) bei du jo pavaduotojai Danielis Bykas (Danielis Bikas) ir Photius Nanopoulos (Fotijas Nanopulas) savo kaltę neigia.

Y. Franchet ir D. Bykas iš pareigų pasitraukė savo pačių prašymu. Gegužės mėnesį reputaciją išsaugoti bandę pareigūnai dabar dirba patarėjais N. Kinnocko komisariate.

REKLAMA

Trečiadienį iš "Eurostat" pareigų visam laikui atleistas Y. Franchet per metus uždirbdavo 130 tūkst. svarų, o jo pavaduotojai gaudavo maždaug po 115 tūkst. svarų.

N. Kinnockas minėjo, kad pareigūnai teisinosi atidarę slaptas banko sąskaitas norėdami "užsitikrinti priemones ir lankstumą, būtinus atlikti savo darbą". Tačiau komisaras teigė, kad šios priežastys negali būti laikomos pateisinančiomis.

REKLAMA

Kritikų džiaugsmui N. Kinnockas pripažino, kad Komisija apie su "Eurostat" susijusius kaltinimus sukčiavimu pirmą kartą sužinojo 1997 metais. Su statistikos padalinio veikla susijusius atskirus tyrimus vykdo ir ES kovos su sukčiavimu tarnyba OLAF, ir Prancūzijos bei Liuksemburgo teisėsaugininkai.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų