REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Toliau manipuliuodamas žlugusio atominės jėgainės projekto korta, energetikos ministras paskubomis vykdo šio strateginio šalies ūkio pertvarką, kuri slepia net Seimo nariams neprieinamą valstybės turto išpardavimo turgų.

REKLAMA
REKLAMA

Nežinia kokiu tikslu įkurtoje Energetikos ministerijoje tvyro keista energetika. Čia pasikliaujama tik ministro Arvydo Sekmoko vizijomis, o neturint savo energetikos specialistų, net nesistengiama įsiklausyti, ką sako kiti.

REKLAMA

Vizijos baigiasi studijomis

Už 5 mln. litų nusisamdęs tarptautinį konsorciumą, kuris turėjo dar už 7 mln. litų rasti strateginį investuotoją naujam atominiam reaktoriui Visagine statyti, A.Sekmokas net džiaugėsi, kad jo projektas žlugo. Premjeras Andrius Kubilius šį fiasko net sveikino.

Ministras toliau mato naujas vizijas. Esą investuotojai po Naujųjų jau ateis pas jį „tartis tiesiogiai“, tuo tarpu parlamentarai jau surinko daugiau nei reikia parašų A.Sekmoko interpeliacijai.

REKLAMA
REKLAMA

Sužlugdęs strateginio investuotojo konkursą, A.Sekmokas džiaugiasi savo nauja vizija – Lietuvos energetikos sektoriaus pertvarka, kuri esą jau tuoj ir bus baigta.

Beje, tam, kad sužinotų, jog reikia sujungti kartą jau išardytus skirstomuosius tinklus RST ir VST, ministras, nepasitikėdamas savo ministerijos analitikais, užsakė naują studiją.

Už sumokėtus 860 tūkst. litų išgirdo tą patį atsakymą: sujungti reikia, todėl vietoj šių įmonių po Naujųjų atsiras nauja bendrovė LESTO. Po šia vėliava paslėpta didmeninės prekybos Lietuvos energetikos turtu sistema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abstrakti nauda

Kokią naudą Lietuvos elektros vartotojams ir energetikos įmonėms atneš A.Sekmoko vizija – vykdoma didelio ūkio reforma? Apie tai pats ministras nėra linkęs kalbėti. Spaudos konferencijose jis į konkrečius klausimus atsako aptakiai, vizijomis, o dažniausiai neturi laiko pasiaiškinti visuomenei.

Energetikos ministerijos atstovai siūlo pasiskaityti ministerijos parengtą dokumentą.

Pertvarkos esmė, pasirodo, glūdi vos dviejuose puslapiuose. Viename – lentelė, kitame – abstrakčios frazės.

„Vartotojams pertvarka užtikrins aukštesnės kokybės paslaugas, geriausias kainas rinkoje ir moderniausias taupymo technologijas, – rašoma milžiniško ūkio reformos strategijoje. – Verslo atstovams pertvarka užtikrins geriausias kainas rinkoje, galimybę rinktis ir galimybę dalyvauti didžiausių energetikos projektų įgyvendinimo procesuose.

REKLAMA

Investuotojams pertvarka sukurs prielaidas akcijų vertės augimui, mažinant įmonių sąnaudas, optimizuojant jų valdymą ir išgryninant veiklas.

Sektoriaus darbuotojams pertvarka užtikrins nuo rezultatų priklausomą atlyginimo sistemą ir visas socialines garantijas, sukurs sąlygas nuolat tobulinti įgūdžius ir realizuoti idėjas“.

Manipuliuoja skaičiais

Punktas, kuriame kalbama apie „sektoriaus darbuotojus“, jau sukėlė sumaištį tarp RST ir VST darbuotojų. Žmonės surengė piketą piktindamiesi, kad po A.Sekmoko pertvarkos bedarbiais taps apie 1000 skirstomųjų tinklų darbuotojų.

REKLAMA

Į gatvę bus išvaryti tie, kurie kasdien atsako už nepertraukiamą elektros tiekimą beveik visai Lietuvai, likviduoja avarijų ar stichinių nelaimių pasekmes.

Energetikos ministerija gynėsi pasitelkdama skaičius. Esą įkūrus LESTO, bus sumažinta net 50 proc. aukščiausio lygio vadovų, atsisakyta net 24 proc. departamentų direktorių ir tik 12–14 proc. eilinių RST ir VST darbuotojų taps naujaisiais bedarbiais.

Tačiau „Respublika“ iššifravo šiuos skaičius. Paaiškėjo, kad 50 proc. aukščiausių vadovų tėra vienas direktorius, atsirasiantis įkūrus LESTO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

24 proc. departamentų vadovų yra tik 12 žmonių, o ministerijos klerkų pateiktas kuklus 12–14 proc. skaičius reiškia apie 600 realiai dirbančių energetikų, t.y. technologinio personalo išvarymą į darbo biržą.

Vyksta didelis turgus

„Pertvarka kloja pamatus Lietuvos energetinei nepriklausomybei!“ – revoliucingai teigiama A.Sekmoko reformos įvade.

O jo energetikos strategijos kūrėjai  gina savo žodį: „Nauja struktūra leis realizuoti svarbiausius sektoriaus strateginius projektus – naujos atominės elektrinės statybą ir elektros tinklų integraciją į Europos kontinentinių tinklų sinchroninę zoną“.

REKLAMA

Ar naujojo Visagino branduolinio reaktoriaus korta nėra manipuliuojama ir ji specialiai įtraukiama į energetikos sistemos reformą specialiai nukreipiant dėmesį nuo to, kas dabar daroma su likusiu šio ūkio turtu? Net nepaaiškinant kodėl, kokia šios prekybos prasmė, energetikos įmonėse vyksta ištisas turgus.

Bendrovių „Lietuvos energija“, RST, VST, TETAS, „Elektros tinklo paslaugos“ nekilnojamasis turtas ir transporto priemonės staiga buvo perkelti į neseniai įkurtą UAB „NT Valdos“.

Minėtos įmonės savo informacines technologijas jau perdavė taip pat neseniai įkurtam Technologijų ir inovacijų centrui.

REKLAMA

Įgyvendinant ministro A.Sekmoko energetines vizijas, per pertvarką vyksta ir specialistų migracija. „Lietuvos energija“ ir RST savo remontininkus perdavė į UAB TETAS ir „Elektros tinklo paslaugas“, nors šios dvi įmonės darbuotojais jau buvo apsikeitusios tarpusavyje.

Julius Veselka, Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas:

Prisidengus pertvarka, dabar vyksta toks jovalas, kad net pats velnias nesuprastų. Jeigu sukčius yra geras, laimės ir jis, ir visuomenė. Kai valdo žiopliai, nelaimės nei visuomenė, nei jie patys. Mūsų energetikos sistema jau sistemingai dingsta lyg į smėlį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kas vykdoma šiandien, man primena sistemingą griovimą. Ir tie griuvėsiai, atėjus laikui tenkinti visuomenės interesą, Lietuvos žmonėms kainuos labai brangiai. O paaiškinti to, kas iš tiesų vyksta esą pertvarkant energetikos sektorių, nėra kam, nes valstybę jau valdo politiniai, ekonominiai, energetiniai žiopliai. Po tokių veikėjų valdymo, per kurį jie pasidalys trupinius ir sukiš saviškius į postus, visuomenei bus palikta milžiniška sąskaita.

Ministras A.Sekmokas turbūt jau nebesupranta pats savęs. Akivaizdu, kad ministrą yra apsėdusi begalinė didybės manija, esą jis vykdo grandiozinį planą, bet tos fantazijos mums kainuos labai brangiai.

REKLAMA

Jau nekalbu tik apie rimtai gresiantį elektros energijos brangimą. Ateityje mums daug didesnes investicijas kainuos bandymas kaip nors patenkinti valstybės elektros poreikį. O energetinės reformos esmė yra labai paprasta – kaip ir kokioms partijoms suveikti kuo didesnių pinigų. Apie Lietuvą čia apskritai niekas nebegalvoja.

Birutė Vėsaitė, Seimo Ekonomikos komiteto narė:

Energetikos sektoriuje šiandien verdama tikrai didelė košė. Ministras A.Sekmokas kažkodėl viską laiko „po kaldra“. Visų pirma pavojingiausia yra tai, kad ketinama atleisti net 20 proc. specialistų, kurie prižiūri energetikos sektorių. O energetikų darbas – tai ne tas pats, kas šluoti šaligatvį.

REKLAMA

Energetikos įmonėse vieną funkciją turi atlikti dviese, o Lietuvos elektrinėje šiandien vienas specialistas metamas į paslaugas, kitas paliekamas aptarnauti, o trečias – į gatvę. Vietoj šio sodinamas naujokas, bet jau su konservatorių šaknimis. Suprantu, kad žmones pakeisti galima, bet Lietuvoje gali kilti rimtų elektros tiekimo saugumo problemų.

Labai stebina ir energetikos įmonių akcijų perskirstymas. Anksčiau dar tai buvo suprantama – statant naują atominę elektrinę, sukaupta akcijų dalis galėjo būti kaip įnašas. Dabar jau aišku, kad naujo reaktoriaus projektas yra žlugęs, tačiau akcijų judėjimas toliau vyksta, bet niekas to priežasčių nepaaiškina net parlamentarams.

Sektoriaus pertvarkoje numatytas paslaugų atskyrimas nuo pačių įmonių man rodo tik viena – artėjantį elektros energijos brangimą. Kyla klausimų ir dėl naujų privatizavimų, o ypač – skirstomųjų tinklų.

Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų