REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitraštis „Ekonomika.lt“ nusprendė atlikti eksperimentą ir patikrinti, ar sunku priėmus atsakingo skolinimosi taisykles 2000 litų atlyginimą (atskaičius mokesčius) gaunančiam lietuviui pasiskolinti pinigų naujam būstui.

REKLAMA
REKLAMA

Šešių būsto paskolas išduodančių bankų („Snoras“, „Danske“, „Nordea“, DNB, „Swedbank“, SEB ) darbuotojams pasakiau, kad ketinu pirkti realiai egzistuojantį 230 tūkst. litų vertės dviejų kambarių naujos statybos butą su daline apdaila, esantį kvartale prie Lazdynėlių. Taip pat lankydamasis bankuose paminėjau, kad nesu lankytų bankų klientas ir didelių skolinių įsipareigojimų neturiu. Mano išgalvota profesija – viena populiariausių Lietuvoje – vadybininkas...

REKLAMA



„Nordea“ banke sutartu laiku mane priima konsultantas. Darbuotojo skaičiavimais, maksimalus laikotarpis, kuriam bankas gali išduoti man paskolą – 30 metų, o suma – 165 tūkst. litų skolinantis eurais. Konsultanto nurodytos palūkanos buvo vienos didžiausių iš visų bankų. Per pokalbį banke vaikinas palūkanas skolinantis eurais paskaičiavo su 3,5 proc. palūkanomis, o vėliau, pateikus užklausą el. paštu, jau įvardino didesnę – 3, 7 proc. palūkanų normą paskolą imant eurais. Pasak konsultanto, litais jos galėtų siekti 4, 1 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Bankui mokama palūkanų norma susidaro iš ir tarpbankinių palūkanų normų (VILIBOR arba EURIBOR – atsižvelgiant į valiutą ) ir banko maržos. „Nordea“ banke marža svyruoja nuo 1,5 iki 2,3 proc., o mano buvimo banke dieną tarpbankinės palūkanos skolinantis eurais yra apytiksliai 1, 7 proc. Tarpbankinės palūkanų normos paskolos laikotarpiu kinta ir yra perskaičiuojamos kas 3 arba kas 6 mėnesius, atsižvelgiant į valiutą.

Banko marža už kurią jums skolinami pinigai priklauso nuo jūsų darbovietės perspektyvų, darbo patirties, išsilavinimo, perkamo turto vertės ir daugelio kitų dalykų. Jei jūsų turtas vertinamas gerai, darbovietės perspektyvos taip pat, banko darbuotojo teigimu, tuomet galite tikėtis mažiausios maržos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausiu, kas būtų, jeigu netekčiau darbo ir už paskolą mokėti nesugebėčiau. Konsultanto įvardintos sąlygos tokiu atveju atrodo patraukliausios iš visų bankų – nemokumo atveju „Nordea“ suteikia galimybę atidėti mokėjimą dvejiems metams ir mokėti tik palūkanas arba nemokėti visai nieko – darbuotojo žodžiais tariant, galima „pritaikyti nulinę maržą.“

Vertėtų paminėti ir tai, kad vienintelio „Nordea“ banko konsultantas, paprašius patarimo, paragino į skolinimąsi žiūrėti atsakingai: „Jeigu norite nešališko patarimo, neskubėkite, pereikite ir per kitus bankus – visi jie turi savo politiką ir savas taisykles. Jeigu imsite kreditą, atidžiai perskaitykite sutartį ir gerai pagalvokite – net jeigu kreditą gautumėte ne 30 ar 40 , o 10 metų, vistiek viską reikia gerai pasverti – juk tai labai ilgas laiko tarpas.“

REKLAMA

Norint įnešti didesnę sumą į „Nordea“ palūkanų perskaičiavimo dieną tai galima padaryti nemokamai, o kitomis dienomis iš kliento prašoma sumokėti palūkanų skirtumą. Jei skirtumas mažesnis, mokėti nereikia nieko. Banko sutarties mokestis – 0, 25 proc. imamos paskolos sumos.

Aptarnaujantis vaikinas, kaip ir daugumos kitų bankų darbuotojai, pamini, kad iškilus nemokumo problemai, svarbiausia iškart kreiptis į banką, o ne nuo jo slapstytis: „Aš asmeniškai kasdien tikrinu vėluojančių grąžinti paskolas sąrašą ir jiems paskambinu. Tačiau jei žmogus apie nemokumą nepraneša, neatsiliepia į skambučius ir vengia bendrauti su banku, tuomet mes niekuo padėti negalime.“

REKLAMA

Pokalbis su konsultantu „Nordea“ banke – yra vienas trumpiausių, todėl išėjęs iš banko pagalvoju, kad darbuotojas kažko nepapasakojo. Tačiau vėliau perklausau garso įrašą. Pastebiu, kad išties į viską atsakyta išsamiai ir konkrečiai.

Vėliau dar pateikiu užklausą elektroniniu paštu dėl papildomos informacijos – vaikinas atsako operatyviai – vos tik išsiuntus el. laišką.

Paulius Grinkevičius

TAIP PAT SKAITYKITE:

Eksperimentas: „Snoras“ ketino skolinti daugiausiai (I)

Eksperimentas: „Danske“ skolino per mažai (II)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų