Jungtinės Valstijos su naujuoju prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) ir būsimąja valstybės sekretore Hillary Clinton (Hilari Klinton) priešakyje artimiausiais metais tikriausiai vykdys atsargesnę, tačiau efektyvesnę užsienio politiką, mano politologas Evaldas Nekrašas.
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius E. Nekrašas BNS sakė laukiantis, kad JAV veikimo būdas tarptautinėje arenoje ims tolti nuo to, kurį mėgo demonstruoti antrąją prezidento kadenciją baigiantis George W. Bushas (Džordžas Bušas). Pasak jo, B.Obamos ir H.Clinton užsienio politikoje bus daugiau orientuojamasi į bendrus, suderintus, aptartus veiksmus.
„Ateinančiais metais, mano galva, turėtų būti daugiau kolektyvinių pastangų. Tarptautinė laikysena bus labiau apgalvota, pasverta, ne tokia kavaleristiška, kokia ji buvo prezidento poste, ypač per per pirmąją kadenciją, esant G.W.Bushui. Aš laukiu viena vertus atsargesnės, kita vertus efektyvesnės JAV užsienio politikos. O tokių ryškių figūrų kaip B.Obama ir H.Clinton dalyvavimas turės tam teigiamos įtakos. Galima tikėtis, kad naujoji JAV administracija labiau atsižvelgs į skirtingų pasaulio šalių specifiką, kultūrinius skirtumus, nesitikės lengvų pergalių, kokių laukė G.W.Bushas“, - kalbėjo politologas.
Pasak jo, abiejų G.W.Busho kadencijų metais išryškėjo labai stiprios vienašališkos Amerikos užsienio politikos tendencijos, kuomet buvo mažai tariamasi arba iš viso nesitariama su sąjungininkais, pasikliaujant didžiule Amerikos karine galia.
„Bet patirtis parodė, kad viena karinė jėga, nėra sėkmingos užsienio politikos garantas. Tie Irake, tiek Afganistane amerikiečiams teko prašyti sąjungininkų, kartais ir nelabai tikėtinų sąjungininkų paramos. Šių karinių veiksmų pasekmės nebuvo tokios geros, kaip atrodė iš pradžių“, - JAV laikysenos nesėkmes vardijo E.Nekrašas.
Vis dėlto, tarptautinių santykių eksperto teigimu, šiuo metu spėlioti, kokie bus konkretūs JAV veiksmai tam tikrų šalių, pavyzdžiui Rusijos, atžvilgiu, yra neatsargu.
Kalbėdamas apie svarbiausią po prezidento JAV užsienyje atstovausiantį asmenį - valstybės sekretorių, E.Nekrašas pažymėjo, kad šį postą turinčios užimti H.Clinton patirtis nėra labai didelė, tačiau ateityje, turint omenyje H.Clinton ambicijas, tai gali pasikeisti.
„H.Clinton tiesioginės patirties užsienio politikoje neturi, nebent tik kaip buvusi Jungtinių Valstijų pirmoji ledi. Todėl sunku pasakyti, kokią užsienio politiką ji bandys įgyvendinti. Tačiau iš esmės aišku, kad bent jau pirmaisiais metais užsienio politiką vykdys B.Obamos komanda, o ne vienas konkretus veikėjas. Todėl nelaukčiau iš jos kokių nors drąsių ar drastiškų žingsnių. Bet ateityje ji gali tapti svarbiu, įtakos turinčiu asmeniu“, - kalbėjo politologas.
E.Nekrašas taip pat pabrėžė, kad yra priežasčių, kodėl kalbant apie užsienio politiką nereikia užmiršti ir JAV viceprezidento. Nepaisant to, kad šis postas Amerikos politikoje nėra toks svarbus kaip valstybės sekretoriaus.
„Formuojant būsimos B.Obamos administracijos užsienio politika svarbų vaidmenį vaidins būsimasis viceprezidentas Josephas Bidenas (Džozefas Baidenas), kuris dirba Senato užsienio reikalų komitete. Jo patirtis atsvers išrinktojo prezidento ir būsimos valstybės sekretorės patirties stoką. Užsienio reikaluose jis be kita ko garsus tuo, kad palankiai žiūrėjo į Lietuvą ir jos siekius užsienio politikoje“, - kalbėjo E.Nekrašas.
B.Obama pirmadienį pristatė savo nacionalinio saugumo komandą, kuri dirbs kartu su juo nuo sausio 20 dienos, kuomet JAV prezidento postą paliks G.W.Bushas.