REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiabučiams žada renesansą

Šiųmetis pavasaris gali tapti istoriniu „kiauriems“ daugiabučiams. Kovą prasidėsiančioje Seimo sesijoje skubos tvarka bus teikiamas įstatymų projektų paketas, turintis smarkiai įsukti vangų renovacijos procesą.

REKLAMA
REKLAMA

Istorinis pavasaris

Panevėžio savivaldybė Aplinkos ministerijai yra pateikusi 52-ų renovuotinų namų sąrašą. Jį dar patikslinti duota laiko iki kovo antrosios pusės. Net jei daugiabutis yra patekęs į sąrašą, daugiau nei pusei jo gyventojų nesutikus, namas nebus atnaujinamas.

REKLAMA

Tačiau valstybė numatė, kaip pažaboti sovietinių daugiabučių gyventojus.

Mat Seimui parengtame teisės aktų pakete numatytos ir savotiškos finansinės sankcijos: socialinės paramos gavėjams, nepritarsiantiems renovacijai, numatoma pirmus metus sumažinti kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį, o antrus metus jos visai nebetaikyti. Sutikusiesiems renovuoti namą kompensacijos būtų mokamos ir toliau, bet to, jiems renovacija nekainuotų nė lito – visas išlaidas padengtų valstybė.

REKLAMA
REKLAMA

Nepatiklieji gali apsidrausti

Savivaldybės administracijos direktorės Kristinos Vareikienės teigimu, renovacijos procesas Panevėžyje turėtų pajudėti, kai Savivaldybė ir Aplinkos ministerija pasirašys dar rengiamą Jungtinės veiklos sutartį.

Pagal ją, pasak K. Vareikienės, už ministerijos skirtas lėšas Savivaldybė prisiimtų atsakomybę dėl investicinių projektų parengimo renovacijos pageidaujantiems daugiabučiams.

K. Vareikienės teigimu, valstybė numato nuo gyventojų pečių nuimti didžiąją darbų naštą ir renovacijos organizavimą patikėti savivaldybėms. Direktorės nuomone, dideliu paskatinimu būtų ir nebe 30 proc., o 40 proc. valstybės parama renovacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, direktorės nuomone, kol Aplinkos ministerijos užmojai tėra projektų lygiu, daugiabučiams apsisprendžiant dėl renovacijos geriau apsidrausti nurodant savo sąlygas.

„Kol kas parengtas tik kalnas teisės aktų – Seimo įstatymų ir Vyriausybės nutarimų pakeitimų. Kol jie nepatvirtinti, nereikia klaidinti gyventojų ir tvirtinti, kad bus tik taip, o ne kitaip. Visuotiniame susirinkime daugiabučio gyventojai gali pritarti renovacijai, tačiau nurodyti, kad tik esant tam tikroms sąlygoms – kad namo bendrijai nereikės pačiai imti banko paskolos renovacijai, o valstybė padengs ne mažiau nei 40 procentų išlaidų“, – tvirtai neapsisprendusiesiems pataria K. Vareikienė.

REKLAMA

Anot jos, tokius sutikimus dėl renovacijos daugiabučiai gali pateikti Savivaldybės priimamajame. Seimui palaiminus Aplinkos ministerijos parengtus teisės aktų projektus, suskubusiesiems namams jau šį rudenį gali būti skelbiami viešųjų pirkimų konkursai rangos darbams.

Vilios mažesniais mokesčiais

Naujai Vyriausybės įsteigtos Būsto energijos taupymo agentūros laikinojo vadovo Valiaus Serbentos teigimu, Panevėžio savivaldybei netgi nebūtina steigti kitos institucijos – renovacijos rūpesčius ji gali patikėti namus administruojančioms savo įmonėms.

REKLAMA

Pasak V. Serbentos, gyventojams sutikus vykdyti namo renovacijos projektą, už atnaujinimą reikės pradėti mokėti, kai darbai bus atlikti. V. Serbenta tikina, kad namo atnaujinimas papildomai neturėtų kirsti per kišenę.

Anot jo, renovuotų daugiabučių gyventojai gautų mažesnes sąskaitas už šildymą iš „Panevėžio energijos“, o už renovaciją atsiskaitytų su jai paskolą paėmusia įmone. Panevėžyje tai galėtų būti Savivaldybei pavaldus Butų ūkis.

„Prie komunalinių mokesčių Panevėžio butų ūkis išrašytų gyventojams dar vieną sąskaitą – investicinės grąžos mokestį“, – teigė V. Serbenta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, bendra mokesčių suma renovuotų namų gyventojams nebūtų didesnė nei mokėjo iki renovacijos. O atsiskaičiusiems už renovaciją žmonėms mokesčiai gerokai sumažėtų.

Be to, skaičiuojama, kad net nebaigus išsimokėti už atliktą renovaciją dėl sutaupytos šilumos energijos mokesčiai gyventojams sumažėtų bent 10 proc.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų