Penktadienį įvyko paskutinysis, dvyliktasis, 2024 m. Dakaro greičio ruožas. Dalyvių laukė 326 kilometrai, bet greičio ruožą sudarė tik 174 km, po kurių paaiškėjo Dakaro nugalėtojai.

Lenktynininkai turėjo pasiekti šešis tarpinius finišus. Trasą sudarė 3 proc. žvyrkelio, net 71 proc. smėlio ir 26 proc. akmenų.

Prieš lemiamą greičio ruožą netrūko intrigų. Bene dižiausią iš jų, ar pavyks Benediktui Vanagui pasiekti istorinį rezultatą ir išsilaikyti dešimtuke.

Lietuvio ekipažas pateisino lūkesčius ir etape užėmęs 11 vietą jis užsitikrino 8-ąją vietą bendroje įskaitoje. Po keletą metų trukusių bandymų, B. Vanagas ir Kuldaras Sikkas pagerino Baltijos šalių rekordą.

Rokas Baciuška taip pat išlaikė puikų tempą ir Dakaro ralį baigė trečioje pozicijoje. Lenktynininkas lips ant podiumo su T3 bagių įskaitos lyderiais ir į Lietuvą parveš dar vieną beduino statulėlę.

Dėl patirtų problemų aukščiausių vietų negalėjęs užimti Vaidotas Žala Dakaro ralį užbaigė su trenksmu ir paskutiniame etape atvažiavo trečias

Taip pat nesėkmių kamuotas V. Jurkevičius paskutinį greičio ruožą įveikė 19 min. 32 sek. ir užėmė 29-ą vietą, tačiau jis varžėsi tik „Experience“ klasėje.

Savo asmeninį rekordą pagerino keturratininkas Laisvydas Kancius. Tai ir aukščiausias Lietuvos sportininkų pasiekimas keturračių įskaitoje. 2021 metais jis finišavo 7-as.

Debiutavusi Emilija Gelažninkienė paskutiniame etape užėmė 13-ą poziciją, o bendroje vietoje išsaugojo 9-ą vietą.

Nepaisant ketvirtadienį patirtų gedimų paskutiniame etape startavo ir Antanas Kanopkinas, kuris etape aplenkė L. Kancių. Dakaro debiutantas oficialiai užėmė penktą vietą, tačiau jis per finišo podiumą važiuoti negalės, kadangi buvo neužbaigęs greičio ruožų ir yra „Experience“ kategorijoje.

Daugiau Dakaro naujienų galite surasti specialiame Dakaro polapyje.

Etapo eiga:

12.50 val. E. Gelažninkienė jau finiše! Ji nuo lyderio F. Vayssade atsiliko 18 min. 29 sek. ir šiandien užėmė 13-ą poziciją. Bendroje SSV bagių įskaitoje Dakaro debiutantė E. Gelažninkienė išsaugojo 9-ą poziciją.

12.44 val. Finišavo ir V. Jurkevičiaus ekipažas! Dakaro debiutantas paskutinį greičio ruožą įveikė 19 min. 32 sek. atsilikęs nuo lyderio ir užėmė 29-ą vietą.

Deja, bet V. Jurkevičiui šiame Dakare nepavyko finišuoti visuose greičio ruožuose ir jis galės pravažiuoti tik pro „Experience“ arką.

12.18 val. G. Petrus jau finiše! Jis nuo lyderio šiandien atsiliko 22 min. 52 sek. ir buvo 33–ias. G.Petrui tai jau 7-asis sėkmingai įveiktas Dakaras karjeroje.

11.58 val. V. Žala socialiniuose tinkluose pasidalino emocijomis po galingai užbaigto ralio:

11.50 val. R. Baciuška jau finiše! Jis visą 174 km trasą įveikė stabiliu tempu, šiandien buvo greičiausių penketuke, o bendroje įskaitoje išlaikė trečią poziciją!

R. Baciuška antrus metus iš eilės lips ant podiumo. Praėjusiais metais jis T4 motobagių (dabar – SSV) klasėje užėmė 2-ą vietą.

11.14 val. Oficialu: V. Žala šiandien trečias! Tai geriausias Lietuvos rezultatas „Ultimate“ klasėje šių metų Dakare.

11.08 val. B. Vanagas pasiekė finišą! Nuo lyderio jis atsiliko per 6 min. ir 52 sek. ir preliminariai užėmė 9-ąją vietą ir tikrai bus TOP-15. Tai reiškia, kad bendroje įskaitoje jo tikrai neaplenks nei M. Serradori, nei L. Moraesas, o B. Vanagas iškovojo aukščiausią vietą Dakaro istorijoje tarp Lietuvos automobilių klasės dalyvių!

10.59 val. C .Sainzas jau finiše ir oficialiai jis tapo 2024 m. Dakaro „Ultimate“ klasės nugalėtoju! Praėjusiais metais C. Sainzas pasitraukė po dešimtojo greičio ruožo, o paskutinį kartą Dakare triumfavo 2020 m.

10.54 val. V. Žala jau finiše. Skriejęs šiandien ekipažas turėtų būti penketuke.

O B.Vanagas po 130 km nuo lyderio S.Loebo atsiliko 5 min. 42 sek.

10.44 val. B.Vanagas po 108 km rikiuojasi dešimtuke: jis 4 min. 46 sek. atsilieka nuo šio taško lyderio S.Loebo. V.Žala šiame taške nuo S.Loebo atsiliko 3 min. 35 sek.

A. Kanopkinas jau finiše. Po gedimo šįryt visgi startavęs lietuvis šiandien aplenkė net L. Kancių ir yra ketvirtas, bet bendroje įskaitoje tai nieko nekeičia.

Trasoje jau ir Gelažninkų ekipažas.

10.33 val. V.Žala artėja prie finišo! Jis jau įveikė 147 km ir tik 19 sek. atsilieka nuo G.De Meviuso.

10.21 val. Laisvydas Kancius 2024 Dakaro ralyje finišuoja ketvirtas! Tai aukščiausias Lietuvos sportininkų pasiekimas keturračių įskaitoje bei asmeninis Laisvydo Dakaro ralio karjeros rekordas! 2021 metais jis finišavo 7-as.

10.12 val. Po 70 km V.Žala nuo dabartinio lyderio R.Dumo atsilieka 52 sek., o B.Vanagas – 1 min. 29 sek. Jie vis dar dešimtuke greičiausių. Tikslios vietos paaiškės netrukus.

O keturračių klasėje bendroje įskaitoje antrą kartą karjeroje triumfavo M.Andujaras, kuris 7 min. 59 sek. aplenkė A.Giroudą.

L. Kancius jau irgi tarpiniame finiše, kur nuo lyderio atsilieka 25 min. 35 sek.

9.55 val. S.Loebas pirmuosius kilometrus įveikia labai greitai ir tik 2 sek. atsilieka nuo M.Ekstromo. V.Žala kol kas fiksuojamas septintas, o B. Vanagas aštuntas.

9.43 val. Po 33 km žymos B. Vanagas kol kas fiksuojamas septintojevietoje  (nuo lyderio +1:24 min.).

Startavo jau ir R. Baciuška.

9.33 val. V.Žala po pirmų 33 km rikiuojasi 3-ias (nuo lyderio +00:01:22).

9.31 val. Startavo ir B. Vanagas. Jam reikia ramiai įveikti greičio ruožą ir istorinis dešimtukas tikrai bus.

8.58 val. L.Kancius įveikė 70 km ir turėtų būti ketvirtas. O trasoje jau ir V. Žala, kuris bendroje įskaitoje nebesivaržo, bet finišą turėtų pasiekti.

8.40 val. Motociklininkai jau finišavo. Galutinėje įskaitoje antrą kartą karjeroje triumfavo amerikietis Ricky Brabecas, kuris 10 min. 53 sek. aplenkė Botsvanos motociklininką Rossą Branchą ir 12 min. 25 sek. – prancūzą Adrieną Van Bevereną.

8.34 val. Po 33 km žymos L. Kancius nuo lyderio atsilieka daugmaž keturias minutes ir yra 4 pozicijoje.

8.14 val. A. Kanopkinas visgi startuoja! Po vakarykštės nesėkmės 11 greičio ruože, kai kūžo ratlankis, organizatoriai neužtruko pargabenti komandos techniką. Vyrukai spėjo pdaryti namų darbus ir tęsia kovą dė pasaulio čempionato įskaitos taškų.

7.56 val. L. Kancius jau trasoje. Jam tereikia ramiai įveikti trasą ir jis bendroje įskaitoje bus ketvirtas.

Lietuvių startų laikai:

7.43 val., 4 pozicija – Laisvydas Kancius (nr. 170, „Yamaha Raptor 700“, „Story Racing S.R.O.“) – keturračių klasė

8.03 val., 6 pozicija – Antanas Kanopkinas (nr. 175, „CFMOTO CFORCE“, „CFMOTO Thunder Racing Team“) – keturračių klasė

8.56 val., 8 pozicija – Vaidotas Žala ir portugalas Paulo Fiuza (nr. 214, „Mini John Cooper Works Rally Plus“, „X-Raid Arijus Team“) – „Ultimate“ klasė

9.14 val., 16 pozicija – Benediktas Vanagas ir estas Kuldaras Sikkas (nr. 223, „Toyota Hilux“, „Toyota Gazoo Racing Baltics“) – „Ultimate“ klasė

9.41 val., 5 pozicija – Rokas Baciuška ir ispanas Oriolas Vidalis Montijano (300 nr., „CAN-AM Maverick XRS Turbo“, „CAN-AM Factory Team“) – „Challenger“ T3 motobagių klasė

9.56 val., 33 pozicija – Gintas Petrus ir portugalas Jose Marquesas (nr. 259, „MD Optimus“, „Petrus Racing Team“) – „Ultimate“ klasė

10.14 val., 10 pozicija – Emilija Gelažninkienė ir Arūnas Gelažninkas (426 nr., „BRP CAN-AM Maverick XRS Turbo“) – T4 SSV lengvųjų motobagių klasė

10.32 val., 52 pozicija – Vladas Jurkevičius ir Aisvydas Paliukėnas (nr. 240, „Toyota HIlux“, „Eldorado X Humbility Sports“) – „Ultimate“ klasė;

ir Emilija pasiekė rekordą
pirma lietuvė moteris Dakare finiše 9 bendrojoje įskaitoje iš 36 startavusių
Vanagas gandonagas
Tas Žala ne tik pagal pavardę žala. Maišosi lenktynininkams po kojomis ir tratina pinigus. Treniruotę, mat, surengė Dakare. Nevisprotis.