• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos (ES) Lisabonos sutartį ratifikavusi Lenkija ir to dar nepadariusi Čekija vis dar nori derėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Čekijos vyriausybė šį klausimą kels Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime Briuselyje spalio pabaigoje, sakė Čekijos ministras pirmininkas Janas Fischeris.

REKLAMA

Po kabineto posėdžio premjeras pabrėžė, kad Čekija jokiu būdu nenori iš naujo pradėti ratifikavimo proc

eso. Tačiau kadangi prezidentas Vaclavas Klausas penktadienį iškėlė naujas sąlygas, jis turės imtis veiksmų. Antradienį Briuselyje J. Fischeris susitiks su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso.

Čekija yra paskutinioji ES šalis, kurioje Lisabonos sutarties ratifikavimo procesas dar nebaigtas. Jos prezidentas praėjusią savaitę pareiškė pasirašysiąs sutartį tik tada, jei Čekijai, kaip prieš tai Lenkijai ir Didžiajai Britanijai, bus suteikta nuolaidų.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl Lisabonos sutarties derėtis nori ir lenkai. Anot lenkų dienraščio „Dziennik-Gazeta Prawna“ Donaldo Tusko vyriausybė nori įtikinti Bendrijos lyderius, kad būtų apribotos sutartyje numatytų naujų Europos institucijų ( Europos prezidento ir užsienio reikalų ministro) kompetencijos.   Dienraščio žiniomis, D.Tusko vyriausybė jau yra parengusi savo pasiūlymą ir dar šią savaitę jį išsiųs į visas ES šalių sostines. Teigiama, kad Lenkijos pozicijai pritaria Beneliukso šalys

Pastebėdamas, kad Briuselio kompetencijos priklausys nuo sutarties straipsnių interpretacijos, dienraštis tvirtina, jog Lenkija sieks, kad Europos Vadovų Tarybos pirmininkas neturėtų Sąjungos prezidento įgaliojimų, o būtų tik tarsi ES įstaigų sekretoriato vadovas, atsakingas už einamąjį administravimą bei viršūnių susitikimų organizavimą, bet nepriimantis strateginių sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkai taip pat pageidauja, kad Europos užsienio politikos ministras būtų tik koordinatorius, o ne Europos diplomatijos vadovas. „Europos tarybos pirmininkas nenurodinės Lenkijos finansų ar vidaus reikalų ministrams“, – laikraščiui aiškino Europos reikalų valstybės sekretorius M. Dowgielewiczius.

Pasak dienraščio, Lenkija taip pat neketina paremti Tony Blairo kandidatūros, nes, anot lenkų diplomatų, pirmininkas su tokia stipria pozicija galėtų primesti savo nuomonę jų premjerui.

Baigdamas savo pranešimą „Dziennik“ atkreipia dėmesį,kad šeštadienį pasirašydamas ES sutartį prezidentas Lechas Kaczynskis keletą kartų savo kalboje pakartojo žodį „suverenumas“,   pabrėždamas, kad ES ir toliau yra suverenių valstybių bendrija, o Lenkija – suvereni šalis.   

Kad Lisabonos sutartis galėtų įsigalioti, ją turi ratifikuoti visos 27 ES valstybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų