• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Radviliškio rajono moksleiviams gresiantis brangesnis maitinimas dalį jų gali išvis palikti be karšto maisto. Rajono politikams, sumaniusiems mokinių maitinimą patikėti privačiam verslui, nesutrukdė tai, jog kituose rajonuose panašios pertvarkos pagyrimų nesulaukė.

REKLAMA
REKLAMA

Tikisi sutaupyti lėšų

Radviliškio rajono Taryba priėmė sprendimą trejiems metams išnuomoti mokinių maitinimą privačioms bendrovėms. Prieš tokį sprendimą pasisakę ar balsavime nedalyvavę Tarybos nariai mano, jog naujovė pablogins situaciją, tačiau dauguma balsavusiųjų nusprendė kitaip.

REKLAMA

Pasak vieno iš sprendimo iniciatorių, rajono Savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro direktoriaus Vaidoto Jakavičiaus, rajono mokyklose buvo atlikta mokamo maitinimo stebėsena, o išanalizuoti faktai esą parodė, kad jose mokamai maitinasi tik 20 procentų mokinių, mokytojų ir aptarnaujančio personalo. Anot V. Jakavičiaus, pakeitimai bus aktualūs tik šiai grupei valgančiųjų.

REKLAMA
REKLAMA

Susiję straipsniai

Diplomas negarantuoja sotaus gyvenimo Infliacija Kinijoje mažiausia per 14 mėnesių Žiemiškos permainos už lango ir piniginėje „Agurkų krizė“ privertė atpiginti daržoves Rekordiškai išaugo pasaulinės vilnos kainos

Valdininko tvirtinimu, pertvarkos yra reikalingos, nes kitos priemonės situacijos nepagerino — nei 20-30 procentų padidinti antkainiai mokamam maitinimui, nei pastatyti kasos aparatai. Pajamos kai kur padidėjo, tačiau jos nepadengdavo išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turėdami išlaikyti 58 virėjų etatus ir apmokėti komunalines paslaugas, per metus išleidžiame beveik 1,3 milijono litų. Išnuomavus maitinimo paslaugą privatiems paslaugos tiekėjams ir mokant 25 ar 30 procentų dotaciją nemokamam maitinimui paruošti, pavyktų sutaupyti nuo 771 iki 853 tūkstančių litų“, — įsitikinęs valdininkas.

REKLAMA

Pasak centro direktoriaus, jau paruoštos viešojo pirkimo sąlygos, kurios derinamos su Viešųjų pirkimų tarnyba. Ir, jei nebus prieštaravimų, jau artimiausiu metu bus paskelbtas viešojo pirkimo konkursas.

V. Jakavičius tvirtino, jog pirkimo sąlygose numatyti visi saugikliai, kad vaikams būtų tiekiamas kokybiškas ir šiltas maistas, išsaugotos valgyklų darbuotojų darbo vietos, maistas, kaip ir iki šiol, būtų gaminamas čia pat mokyklose, o ne vežiojamas.

REKLAMA

Pasak jo, mokyklos vadovams teliks tik suderinti valgiaraščius. Konkurso laimėtojas rūpinsis produktų pirkimu ir maisto ruošimu, valgyklų higienos normomis, virtuvių remontu ir technologinių įrenginių atnaujinimu (nors beveik visose mokyklose dauguma įrangos visai nauja, — aut.past.), atliks patalpų einamojo remonto darbus.

„Maitinimas pablogės“

Rajono Tarybos narys Juozapas Glinskis įsitikinęs, kad, perdavus maisto tiekimo paslaugą į privačias rankas, vaikų maitinimas pablogės , nes dabar patiekalai gaminami vietose ir yra santykinai pigūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Privačiam verslininkui reikės padengti patiriamus nuostolius, todėl, negalėdamas padidinti nemokamo maitinimo kainos, jis gali pabandyti mažinti porcijas arba padidinti kainas mokantiems už maitinimą. Vaikai bus priversti atsisakyti karšto maisto, nes ne kiekvienas išgalės susimokėti“, — sakė J. Glinskis.

Tarybos nario nuomone, kažkiek gal ir bus sutaupyta, tačiau dėl to gali pablogėti mokinių maitinimas.

REKLAMA

J. Glinskis abejojo ir tuo, kad savininkas stengsis išlaikyti virtuvės darbuotojus. „Žmones perims, o po kelių mėnesių atleis. O jeigu virtuvės darbuotojai nesutiks pereiti pas privatininką, teks mokėti išeitines. Kaip tuomet sutaupysim?“, — klausė jis.

Panašiai mano ir Tarybos narys Edmundas Adomavičius. Pasak jo, iš vaikų maitinimo sąžiningai uždirbti verslininkams nėra galimybių. Tarybos nariams įtarimų kelia ir tai, kad išnuomoti vaikų maitinimą suskubta po to, kai rajono mokyklose buvo atnaujinta virtuvių įranga.

REKLAMA

„Valgančiųjų bus mažiau“

Pakalbinti Radviliškio rajono mokyklų vadovai „Šiaulių kraštui“ teigė, jog dabartinė mokinių maitinimo tvarka yra gera, o pabranginus maisto patiekalus, valgančiųjų už pinigus sumažėtų.

Radviliškio V. Kudirkos pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Matuzas sakė, kad už pinigus valgo apie 200 jų mokyklos vaikų. Pietūs (sriuba, antras patiekalas, gėrimas) mokyklos valgykloje kainuoja įvairiai. Pradinukai pavalgo maždaug už du litus, vyresnieji už pietus sumoka iki keturių litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau aš palaikiau nuomonę, kad maisto gamybą reikia atiduoti privatininkui, tačiau dabar tam nepritariu. Kai valgykla mokyklos žinioje, galima iš virėjų pareikalauti gaminti kokybišką, skanų maistą. O jeigu tuo rūpinsis privatus asmuo ar įmonė, ar tai bus įmanoma padaryti? Apie maitinimo paslaugos perdavimą privatininkui buvo kalbėta su mokyklos bendruomene. Dauguma tėvų sakė, kad, pabrangus maistui bent dviem litais, jie neišgalėtų skirti pinigų vaiko maitinimui, — sakė direktorius. Pasak jo, valgančiųjų mokyklos valgykloje sumažėtų perpus.

REKLAMA

Tai, kad valgančiųjų už pinigus sumažėtų, teigė ir Šaukoto pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Markulis. Jis aiškino, kad dabar už pietus mokyklos valgykloje vaikai moka po 3— 3,50 lito.

Trūkumai, kurių nepastebėta

Svarstant sprendimą komitetuose, rajono Tarybos nariai buvo agituojami jam pritarti. Politikams buvo aiškinama, kad tokia tvarka jau ne vienerius metus egzistuoja daugelyje rajonų. Pavyzdžiu buvo rodomi Kelmės, Jurbarko, Kėdainių rajonai, kuriuose pabuvojo ir darbo grupės nariai.

REKLAMA

Ar iš tiesų kitur pasiteisino sprendimas moksleivių maitinimą perduoti į privačias rankas? Tuo pasidomėjo „Šiaulių kraštas“.

Sprendimo rengėjų išgirtame Jurbarko rajone patiekalai gaminami vidurinėse mokyklose ir gimnazijose, o iš ten išvežiojami į kitas mokslo įstaigas. Raudonės pagrindinėje mokykloje „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad pas juos atvežami pagaminti patiekalai nevisada būna geros prekinės išvaizdos, o kartais — ir atvėsę.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol gaminome pas save, vaikai ir mokytojai valgė karštą maistą, o dabar kai kada — vos vos šiltą. Maistą pradėjus tiekti privačiam gamintojui, iškart šoktelėjo ir jo kaina. Jei anksčiau porcija kainuodavo apie 1,5— 2 litus, tai išnuomavus, kaina iškart šoktelėjo trimis litais ir šiuo metu be 6 litų jau nepavalgysi“, — pasakojo mokytojai.

Mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Vytas Urbštas užsiminė, kad, pabrangus maitinimui, praretėjo ir valgančiųjų gretos.

Pabrangus maistui Kėdainių miesto mokyklų valgyklose, mokinius vilioti ėmėsi pigiau bandeles ir arbatą pardavinėjančios netoli mokyklų esančios kavinės.

Iki tol gyręs privataus moksleivių maitinimo sistemą kaimyniniuose rajonuose, V. Jakavičius „Šiaulių kraštui“ pripažino, jog Kelmėje pasirinktas būdas yra per daug sudėtingas ir painus, nes ten nemokamu ir mokamu maitinimu rūpinasi kelios konkurso laimėtojos, o kai kur — ir buvusių valgyklų darbuotojų sukurtos įmonės.

Saulius Juškevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų