• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnai galima išgirsti teigiant, kad lyderis yra geras tik tuomet, kai jam patarinėja kompetentingi patarėjai. Tačiau patarėjai ne visuomet pataria teisingai.

REKLAMA
REKLAMA



Žurnalas „Foreign Policy“ pateikia blogiausių pasaulio patarėjų sąrašą.

Iš jo sužinosite apie tai, kad nepriteklių kamuojama šalis gali didžiuotis turinti per daug maisto, kad AIDS galima gydyti citrina, ir daug kitokių kurioziškų, tačiau daug bėdos pridariusių minčių.

REKLAMA

Josephas Made

Buvęs Zimbabvės žemės ūkio ministras

Blogiausias patarimas. Kai 2004 metais Zimbabvei buvo pasiūlyta tarptautinė parama maistu, J. Made prezidentui Robertui Mugabei pareiškė, kad šalyje yra kukurūzų perteklius. Jis teigė, kad vien iš paskutiniojo derliaus buvo surinkta 2,4 mln. tonų kukurūzų. Remdamasis savo patarėjo duomenimis, R. Mugabe šalims donorėms pareiškė: „Kodėl jūs brukate maistą mums? Mes nenorime paspringti. Mes ir taip turime pakankamai.“

REKLAMA
REKLAMA

Pasekmės. Ekspertai teigia, kad tais metais kukurūzų derlius geriausiu atveju siekė 700 tūkst. tonų. Jau kitą žiemą Zimbabvė pranešė, kad net 1,5 mln. žmonių, t. y. 12 proc. visų šalies gyventojų, reikia skubios maisto pagalbos. J. Made, kuris žemės ūkio ministru dirbo nuo 2000 metų, yra laikomas atsakingu už kadaise klestėjusio Zimbabvės žemės ūkio sunaikinimą. Be to, jis prižiūrėjo ir kontroversišką R. Mugabes žemės perskirstymo planą, po kurio įgyvendinimo 5 tūkst. iš 8 tūkst. baltaodžiams priklausiusių fermų buvo nusavintos, perduotos juodaodžiams. 2006 metais, kai daugumai žemdirbių trūko elementariausios technikos, J. Made savo ūkyje slėpė naujus traktorius. Kartą jis parlamente dėl pavėlavusios sėjos apkaltino beždžionę, kurią esą trąšų gamykloje nutrenkė elektra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Chiou I-Jen

Buvęs Taivano vicepremjeras

Blogiausias patarimas. Siekdamas, kad Taivaną pripažintų Papua Naujoji Gvinėja, jis įtikino vyriausybę dviems vyrams pervesti 30 mln. dolerių. Vicepremjeras tikėjo, kad šie vyrai turi įtakos Papua Naujosios Gvinėjos valdžios atstovams. Pinigai buvo pervesti, tačiau abu vyrai, kurių vienas turėjo JAV, o kitas Singapūro pasą, dingo kaip į vandenį.

Pasekmės. Po incidento Chiou atsistatydino ir dabar jam gresia kaltinimai korupcija. Abu vyrus, kuriems buvo pervesti pinigai, jis sutiko prieš kelerius metus ir rekomendavo juos užsienio reikalų ministerijai. Tiesa, Taivane tokia pinigų čekiais paremta politika yra įprasta. 2006 metais Gambijai Taivanas pervedė 3,5 mln. dolerių, o Hondūrui 2007 metais buvo skirti 305 mln. dolerių, ir tai buvo daroma vien todėl, kad šios šalys palaikytų su Taivanu diplomatinius santykius (Taivaną pripažįsta tik 23 valstybės; 171 valstybė pripažįsta Kiniją).

REKLAMA

Manto Tshabalala-Msimang

Buvusi Pietų Afrikos sveikatos ministrė

Blogiausias patarimas. 2006 metų rugpjūtį, kalbėdama per tarptautinę AIDS skirtą konferenciją, ji pareiškė, kad šią ligą reikia gydyti citrina, burokėliais bei česnakais.

Pasekmės. Tokie ministrės žodžiai išprovokavo tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą ir šokiravo pačius Pietų Afrikos Respublikos gyventojus. Vietiniai laikraščiai rašė, kad ministrė pavertė Pietų Afriką tik tarptautiniu pajuokos objektu. Pati ministrė atkirto, kad Pietų Afrikos Respublika ganėtinai sėkmingai kovoja su AIDS. Tiesa, tikrovė buvo kiek kitokia. 1999 metais sveikatos apsaugos ministrės postą užėmusi M. Tshalabalala-Msimang paralyžiavo kovą su AIDS. 2001 metais, remiantis viena studija, 24 proc. nėščių Pietų Afrikos moterų buvo infekuotos ŽIV. 2006 metais skaičius išaugo iki 29 proc.

REKLAMA

Netrukus po pasisakymo tarptautinėje konferencijoje sveikatos ministrė buvo išvyta iš vyriausybės, o Pietų Afrikos kovos su AIDS rodikliai pagerėjo. Tiesa, kasmet nuo AIDS miršta maždaug 1 tūkst. šios valstybės gyventojų.

Martine Aubry

Buvusi Prancūzijos darbo ministrė

Blogiausias patarimas. M. Aubry buvo pagrindinė įstatymo, įvedančio 35 valandų darbo savaitę, architektė. 2000 metais didelėms kompanijoms pritaikytas įstatymas numatė, kad darbuotojai vietoje 39 valandų per savaitę dirbs tik 35.

Pasekmės. Įstatymas esą turėjo kovoti su aukštu nedarbo lygiu. Tačiau, po jo priėmimo prabėgus 8 metams, nedarbo lygis praktiškai nepakito, o jei ir sumažėjo, tai tikrai ne dėl to, kad žmonės dirba mažiau. Tarptautinio valiutos fondo analizė 2006 metais atskleidė, kad nemaža dalis didžiųjų firmų darbuotojų buvo priversti ieškotis antro darbo arba ieškotis darbovietės mažose kompanijose, kurioms 35 valandų darbo savaitės limitas nebuvo taikomas. Dabar prezidentas Nicolas Sarkozy siekia panaikinti šį įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Douglasas J. Feithas

Buvęs JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas

Blogiausias patarimas. Būtent D. J. Feithas yra laikomas vienu iš pagrindinių invazijos į Iraką autorių bei planuotojų. Jis vadovavo Pentagono specialių planų biurui, kuris planavo visą pokario Irako valdymą bei skaičiavo, kiek karių reikės okupacinei kariuomenei šioje Vidurio Rytų šalyje.

Pasekmės. Kai Rekonstrukcijos bei humanitarinių reikalų biuras, kuriam vadovavo D. J. Feithas, pasiūlė sudaryti politinį-karinį planą pokario Irako valdymui, pats D. J. Feithas pareiškė, kad toks planas nėra reikalingas. Negana to, dar 2003 metais Pentagonas JAV karių skaičių Irake siekė sumažinti iki 30 tūkst. Liepos mėnesį paklaustas, kodėl JAV Irake nedislokavo daugiau karių, D. J. Feithas pareiškė, kad toks žingsnis būtų suteikęs Saddamui Huseinui daugiau galimybių paleisti raketas į į Izraelį bei Kuveitą, sprogdinti tiltus ar gamintis bei slėpti cheminius ginklus. „Tai senamadiškas galvojimas, kad JAV viską daryti gali tik pasitelkdama gausybę karių“ – papildomų karių dislokavimą peikė gynybos sekretoriaus pavaduotojas.

D. J. Feithas esąs nustebintas to, kad sukilimas Irake buvo platesnio masto bei intensyvesnis, nei kad buvo tikimasi. Tiesa, dar 2003 metų sausį žvalgybos ataskaitose buvo teigiama, kad S. Huseino nuvertimas gali sukelti šalyje smurto bangą ir paskatinti islamo ekstremistus rengti išpuolius. Ataskaitos D. J. Feithui buvo nė motais. Dėl savo nevykusios politikos jis pasiteisino balandį išleistoje knygoje: „Mano vadovaujamas skyrius buvo paruošęs solidų politinės Irako transformacijos planą po S. Huseino nuvertimo. Mano biuras tą planą sukūrė, Powellas bei Armitage‘as bandė jį atidėti, prezidentas Bushas patvirtino, Jay‘us Garneris pradėjo įgyvendinti, tačiau L. Paulis Bremeris jį palaidojo.“ Taigi dėl visko kalta aplinka...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų