REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgujusios girtuoklius iš miestelio centro, Pasvalio rajono Krinčino miestelio bendruomenės vadovės prarado ramybę.

Kitaip nei daugelyje Lietuvos vietovių, kur savame kailyje „po vakarykščios“ nebesitveriantys girtuoklėliai ima šlitinėti nuo pat ankstaus ryto, Krinčino miestelyje jie išnyra tik pavakare. Kad to pasiektų, vietos bendruomenei prireikė metų, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Daug kartų mynusioms valdžios įstaigų, o vėliau ir teismų slenksčius Krinčino bendruomenės vadovėms pavyko išreikalauti, kad vienintelio miestelyje alaus baro darbo pradžia iš ankstaus ryto būtų nukelta į popietę. Tačiau gražiuoju visa tai nesibaigė: su sutrumpinta darbo diena, o podraug - ir su kritusiu pelnu negalintys susitaikyti žmonių girdytojai nutarė išardyti pačią bendruomenę. 

REKLAMA

Aludę įkūrė vaikų darželyje

Pasvalys - alaus kraštas. Nuo neatmenamų laikų Krinčine alus buvo verdamas kone kas antroje pirkioje. Tačiau įsigalėjus dabartiniam kapitalizmui ir jo nežabotai konkurencijai visus šio miestelio aludarius nurungė apsukriausias, versliausias, darbščiausias jų - Rimas Kripaitis. Jis savo namų valdoje įkūrė alų gaminančią bendrovę „Žaldokas“. Krinčine pagamintu alumi prekiaujama R.Kripaičiui priklausančiuose alaus baruose Pasvalyje ir pačiame Krinčine.

REKLAMA
REKLAMA

Atvykėliai, sumanę Krinčine paragauti „Žaldoko“ alaus, susidurs su tam tikrais keblumais. R.Kripaitis aludę įkūrė savo privatizuotose buvusio vaikų darželio patalpose, tačiau jokios iškabos, bylojančios apie naują statinio paskirtį, neiškabino. Tad norint išsiaiškinti, kur prekiaujama alumi, tenka klausinėti. Yra ir antras, jau vietos žmonių pasiūlytas paieškų būdas - gerai pauostyti. Krinčiniškius ypač stebina ir piktina, jog šio alaus baro lankytojai nepripažįsta tualetų. Kadangi prigėrus alaus ilgai netveriama, žmonės šlapinasi čia pat, už baro kampo ar krūmų. Tad barą ir išduoda šis kvapas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už mokyklos lango - šlykštybės

„Dabar, kai didžiulėmis pastangomis pavyko sutrumpinti šio baro darbo laiką ir dirba jis nebe nuo septintos ryto, kaip būdavo anksčiau, o nuo ketvirtos valandos popiet, mes džiaugiamės, kad bent jau mokinukai pro mokyklos langus nebemato prie baro besišlapinančių, vemiančių, dėl girtumo nebepaeinančių, tiesiogine šio žodžio prasme ropojančių vyrų, nebegirdi jų keiksmų“, - LŽ teigė buvusi Krinčino bendruomenės pirmininkė, dabar - šios bendruomenės valdybos narė mokytoja Virginija Loginova. Ji pabrėžė, jog baras įsikūręs prie pat mokyklos, seniūnijos, bažnyčios, daugiabučių, tad daro didžiulę neigiamą įtaką bendruomenės gyvenimui.

REKLAMA

„Būdavo, dėstau pamoką, o kuris vaikų jau ir šaukia, kad girtuoklis pargriuvo, apsivėmė ar dar šlykštesnius veiksmus atlieka. O vaikai nebūtų vaikai - tuoj jų dėmesys nuo mano dėstomo dalyko nukrypsta į aludę. Pamatę tai, ko neturėtų matyti, prunkščia, šaiposi. Deja, dėl geriančių vyrų gėda mums, mokytojams, bet anaiptol ne patiems gėrėjams ir ne jų girdytojams“, - apmaudavo V.Loginova.

Prašė išsprogdinti alubarį

V.Loginovos teigimu, siekiant apsaugoti vaikus nuo girtuoklių krečiamų šlykštybių, buvo pradėta rūpintis alaus baro darbo pradžią nukelti į pavakarę, kai jau būna pasibaigusios pamokos. Kita vertus, be mokytojų, iškankintų alaus baro kaimynystės, jo daroma žala susirūpino ir pati kaimo bendruomenė.

REKLAMA

„Galima sakyti, kad noras išgyvendinti girtuoklystes mūsų gyventojus ir suvienijo į bendruomenę“, - teigė aktyvi Krinčino bendruomenės narė Danutė Kripaitienė. Pasak jos, kuriantis kaimo bendruomenei susirinkusiesiems buvo išdalytos anketos, kuriose klausta, ko žmonės norėtų iš naujosios bendruomenės. Paaiškėjo, kad žmonės nori sutvarkyto parko, paplūdimio, o nenori, kad Krinčine būtų alaus baras.

„Buvo siūlymų netgi išsprogdinti šį barą - tiek jis žmonėms pridarė blogo“, - prisiminė D.Kripaitienė. Ji sakė, kad gudrumo nestokojantis R.Kripaitis dalį pastato, kuriame įkūrė alaus barą, išnuomojo pieno supirkėjams, kurie čia įsteigė porą pieno supirkimo punktų. Tad vyrai, rytais atnešę parduoti pieno ir gavę už jį pinigų, vėliau ir „pramirkdavo“ aludėje iki vakaro. Su tokia padėtimi nebegalinčios taikstytis jų žmonos ir siūlė sprogdinti barą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutrumpėjo darbo laikas - prasidėjo teismai

„Iš Europos fondų bendruomenei gauti ne vieną dešimtį tūkstančių litų ir už juos, subūrus žmones, sutvarkyti parką, pastatyti vaikų žaidimų aikštelę su sūpynėmis, surasti pinigų paplūdimiui sutvarkyti pasirodė daug lengviau nei saviškį aludarį priversti sutrumpinti alaus baro darbo laiką“, - nusiskundė V.Loginova. Ji pabrėžė, kad bendruomenė drauge su mokykla ir seniūnija rinko parašus dėl to, kad alaus baro darbo pradžia iš ryto būtų nukelta į pavakarę, tokio veiksmo tikslingumu įtikinėjo Pasvalio rajono savivaldybės tarybos narius, dėl alaus baro daromos žalos vyko pasisakyti į tarybos posėdį. Pergalė buvo pasiekta - alubaris įpareigotas dirbti nuo 16 iki 22 valandos.

REKLAMA

„Deja, viskas taip lengvai nesibaigė. Po to, kai Pasvalio valdžia sutrumpino šio alaus baro darbo laiką, jo savininkas R.Kripaitis ir toliau barą atidarydavo nuo ankstaus ryto. Teko kviesti policiją, ši išsivežė jo alų. Tada R.Kripaitis po teismus pradėjo tampyti pačią Pasvalio rajono tarybą, įtikinėjo, kad ši žlugdo jo verslą. Liudyti teismuose ėjome ir mes, bendruomenės atstovai. O dabar į teismą mūsų bendruomenę padavė R.Kripaičio bare alų pardavinėjanti Stefa Jasinskienė. Arba ji negali susitaikyti su atsiradusiu laisvalaikiu sutrumpėjus baro darbo valandoms, arba vykdo šeimininko, norinčio bet kokia kaina pasipelnyti iš žmonių silpnybių, valią“, - teigė V.Loginova.

REKLAMA

Teisis su bendruomene

„Šinkorka“ S.Jasinskienė LŽ sakė teisme bandysianti įrodyti, kad Krinčino kaimo bendruomenė susikūrė neteisėtai, nes buvo nesilaikoma kai kurių bendruomenių steigimo formalumų. Anot jos, kadangi bendruomenė susikūrė neteisėtai, neteisėtas yra ir jos reikalavimas sutrumpinti baro darbo laiką. Moteris sakė, kad mintis kautis teisme jai kilusi pačiai, nei darbdavys aludaris R.Kripaitis, nei pinigingam aludariui tarnaujantis advokatas čia niekuo dėti.

Kėsinimasis į bendruomenės pamatus V.Loginovai ir kitoms jos bendramintėms atrodo ir skaudus, ir neteisingas. Moterys teigė norinčios savo energiją skirti Krinčino gražinimui, o ne bylinėjimuisi. Jas skaudina ir gąsdinimai išardyti blaivybės kovą pradėjusią bendruomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieni palaiko, kiti susilaiko

Nesutarimų su Krinčino gyventojais aludaris R.Kripaitis LŽ komentuoti nepanoro, apie miestelyje susidariusią padėtį pasiūlė spręsti patiems. Iš vyriškio tono buvo galima numanyti, kad jis jaučiasi auka. Nekalbūs buvo ir Pasvalio rajono mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas, ir Krinčino seniūnas Remigijus Janušis. Seniūnas sakė nuo komentarų susilaikantis. Mero pavaduotojas pabrėžė, kad Krinčino bendruomenė - kol kas vienintelė kaimo bendruomenė, pasiekusi, kad būtų sutrumpintas alaus baro darbo laikas. Tačiau, rajono vadovo manymu, draudimas tikrai nėra pati geriausia priemonė. Anot jo, atpratinti kaimiečius nuo gėrimo būtų galima pasitelkus ir kitas priemones.

REKLAMA

Visai kitokią nuomonę apie žmonių girdymą išsakė blaivybės deklaracijomis garsėjantis Seimo narys Antanas Matulas, išrinktas būtent Pasvalio žmonių. Jis tikino, jog išgirdęs apie Krinčino žmonių norą sutrumpinti alubario darbo laiką ilgai šio žingsnio naudą įrodinėjo Pasvalio politikams. Ilgainiui šie priėmė kaimo žmonėms palankų sprendimą. „Sveikinu Krinčino žmones. Tikiuosi, kad jų pavyzdys kaimų bendruomenes išjudins kovai su žmonių girdymu“, - vylėsi A.Matulas.

Daiva BARONIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų