REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurių politikos ekspertų nuomone, jei parlamentas nenuvers iš pareigų savo pirmininko, Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderio Arūno Valinsko, prezidentės Dalios Grybauskaitės autoritetui bus suduotas rimtas smūgis.

REKLAMA
REKLAMA

Politologas Antanas Kulakauskas mano, jog A. Valinskas greičiausiai bus atstatydintas, nors tvirtina, kad šimtaprocentinių garantijų tam negalėtų suteikti. „Aiškiai galima įtarti, kad dar vyksta visokie pasitarimai. Manau, kad jam daugiau yra galimybių būti atstatydintam, nei atvirkščiai,“ – sakė politologas.

REKLAMA

A.Kulakauskas sakė, kad galimas Seimo vadovo išlikimas poste, nepaisant išsakytos gan kategoriškos prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicijos, „komplikuotų padėtį“. „Prezidentė pasisakė labai nedviprasmiškai ir aš net nežinau, kaip dabar reikėtų iš tos padėties suktis, jei nutiktų atvirkščiai,“- sakė ekspertas, paklaustas ar tokia įvykių raida nesumenkintų pačios prezidentės autoriteto.

Kitas politikos ekspertas Alvidas Lukošaitis portalui „Balsas.lt“ taip pat tvirtino, jog pagrindinį išbandymą čia patirs Dalios Grybauskaitės autoritetas ir priimti sprendimai stipriai atsilieps tolesniam Seimo ir Prezidentės bendradarbiavimui.  „Reikia suprasti, kad kalbame apie ką tik išrinktos, didžiulį autoritetą visuomenėje turinčios ir tam tikrus politinės kultūros standartus Lietuvos politikoje vėl bandančios nustatyti Prezidentės autoritetą,“ – pabrėžė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Lukošaičio, Seimo sprendimas neatstatydinti A. Valinsko, tikriausiai nepasitarnautų darnesniam ir produktyvesniam parlamento ir prezidentūros bendradarbiavimui. „Vienoks ar kitoks sprendimas tikrai paveiks institucijų sąveiką valstybėje. Tai yra pats svarbiausias dalykas, apie kurį mažai kalbama,“ – sakė analitikas.



Koalicijos susikuria ir subyra

Anot A. Kulakausko, akivaizdu, kad turbūt bus permainų vyriausybėje. „Jei nebus deramasi su A. Valinsko oponentais, tai gali tekti ieškoti naujų partnerių koalicijai išlaikyti. Tektų kviestis arba Darbo partiją, arba ieškoti kažkokių variantų su socialdemokratais,“ – svarstė politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė esąs įsitikinęs, kad Laimonto Diniaus vadovaujama „Viena Lietuva“ nė už ką nesutiks likti valdančiojoje koalicijoje negavusi naujų postų. „Geriau jau dalintis postais, nei šaukti naujus priešlaikinius Seimo rinkimus. Tam turbūt nėra pasiruošusių,“ – sakė jis.

A.Lukošaitis sakė taip pat nesureikšminąs galimų permainų koalicijoje ar jos išplėtimo. „Į koalicijas nereikia žiūrėti, kaip į statišką reiškinį. Jos susikuria, persitvarko ir subyra. Tai yra normalu. Koalicijas visais laikais ypač veikia personaliniai klausimai, postų, portfelių dalybos. Tad manyti, kad poveikio pavyks išvengti – naivu,“ – aiškino ekspertas.

REKLAMA

***       

Balsavimas dėl pasitikėjimo Seimo vadovu turėtų įvykti vos tik prasidės nauja parlamento sesija – rugsėjo 10-ąją. Opozicinės frakcijos yra surinkusios parašus po interpeliacija A. Valinskui, kuris kaltinamas neskaidriais ryšiais su nusikalstamo pasaulio atstovais ir nesugebėjimu tinkamai vadovauti institucijai.

Pats A. Valinskas atmeta priekaištus, kuriuos vadina politinių oponentų ir buvusių bendražygių kerštu. Jo, ir jo šalininkų nuomone, iš posto pirmininkas verčiamas todėl, kad ne visi buvę bendražygiai liko patenkinti postų dalybomis, o opozicija tiesiog nori destabilizuoti valdančiąją koaliciją. Oponentus jis kaltina ir darbu oligarchams.

REKLAMA

Atsistatydinti A. Valinską paragino ir prezidentė D. Grybauskaitė, nors Konstitucija nenumato jai kokių nors galių renkant ar nušalinant parlamento vadovą.

Premjeras A. Kubilius, nuo pat pradžių prašęs konkretesnių A. Valinsko kaltės įrodymų, toliau kalba aptakiai, sprendimą iš esmės palikdamas parlamento vadovui. Šaltiniai TS-LKD vadovybėje teigia, kad  A. Kubilius aukoti jo nesirengia.

Seimo valdančiąją koaliciją dabar sudaro liberalų, liberalcentristų ir konservatorių frakcijos. Turėjusi 19 narių Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcija skilo. Pirmiausia nuo jos atsiskyrė „Ąžuolu“ pasivadinę septyni A. Valinsko šalininkai. Dalis likusių frakcijoje Seimo narių buvo pašalinti iš TPP, o vėliau ši frakcija pakeitė pavadinimą ir pasivadino „Viena Lietuva“.

Susiję tekstai:



Išreklamuotame A. Valinsko „filme" nieko naujo


S. Stomos ultimatumas premjerui: arba mes, arba A. Valinskas

L. Dinius neigia S. Stomos kalbas apie pasitraukimą iš koalicijos

Kaip grybai su žirniais kariavo..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų