• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiau­lių ap­skri­ty­je ža­da­ma sta­ty­ti pu­sę tūks­tan­čio ma­žų­jų sau­lės ir vė­jo jė­gai­nių. Ža­lio­sios elekt­ri­nės ga­ran­tuo­ja pa­ja­mas jų sa­vi­nin­kams ma­žiau­siai dvy­li­kai me­tų. Sa­vo skly­pe prie mies­to 15 sau­lės elekt­ri­nių pri­glaus ir vers­li­nin­kas „dar­bie­tis“ Ai­das Ged­vi­las.

REKLAMA
REKLAMA

Dygs kaip gry­bai

Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­tas vien per spa­lio mė­ne­sį priė­mė at­ran­kos iš­va­das dėl dvi­de­šim­ties sau­lės elekt­ri­nių Dar­gu­žių kai­me Pak­ruo­jo ra­jo­ne, dvi­de­šim­ties sau­lės elekt­ri­nių Ger­vė­nų kai­me, Bu­bių se­niū­ni­jo­je (Šiau­lių ra­jo­nas), pen­kio­li­kos sau­lės elekt­ri­nių To­lio­čių kai­me (Šiau­lių ra­jo­nas) ir ke­tu­rių vė­jo jė­gai­nių Dar­gu­žių kai­me (Šiaulių rajonas).

REKLAMA

Vi­soms joms po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mas nė­ra ne­pri­va­lo­mas. Al­ter­na­ty­vi sau­lės ir vė­jo ener­gi­ja lai­ko­ma vie­na iš eko­lo­giš­kiau­sių at­si­nau­ji­nan­čių ener­gi­jos rū­šių, ku­rios pa­nau­do­ji­mas nu­ma­ty­tas Na­cio­na­li­nė­je ener­ge­ti­kos stra­te­gi­jo­je.

REKLAMA
REKLAMA

De­par­ta­men­to Po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo ir nor­ma­ty­vų sky­riaus spe­cia­lis­tė Ci­lis­ti­na Bo­gu­šie­nė in­for­ma­vo, kad iš vi­so at­ran­kos iš­va­dos mū­sų re­gio­ne priim­tos dėl 23 sau­lės elekt­ri­nių par­kų, ku­riuo­se ke­ti­na­ma sta­ty­ti po 10 – 20 sau­lės elekt­ri­nių, o jų už­sta­to­mas plo­tas yra di­des­nis kaip 50 arų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar 140 ūkio su­bjek­tų pa­reiš­kė no­rą sta­ty­ti po 1– 3 sau­lės elekt­ri­nes. Pas­ta­ro­sioms po­vei­kio ap­lin­kai pro­ce­dū­ros iš vi­so ne­tai­ko­mos.

Dėl vė­jo jė­gai­nių sta­ty­bos priim­ta 21 at­ran­ka. Dau­giau­siai vė­jo jė­gai­nių – net 16 – pla­nuo­ja­ma sta­ty­ti Pak­ruo­jo ra­jo­ne.

REKLAMA

Kai ku­rios sa­vi­val­dy­bės jau pa­si­ruo­šė

Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė vie­na pir­mų­jų Šiau­lių ap­skri­ty­je pa­ren­gė ir pa­tvir­ti­no spe­cia­lų­jį vė­jo jė­gai­nių par­kų iš­dės­ty­mo pla­ną. Ta­ry­bos spren­di­mu nu­ma­ty­tos pen­kios te­ri­to­ri­jos, ku­rio­se ga­li­ma kur­ti vė­jo jė­gai­nių par­kus.

REKLAMA

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė ap­lin­ko­sau­gi­nin­kams pa­tei­kė bend­ro­jo pla­no pa­kei­ti­mus, kur taip pat nu­ma­ty­tos te­ri­to­ri­jos sau­lės ir vė­jo elekt­ri­nių sta­ty­bai. Ak­me­nės ra­jo­ne dėl at­si­nau­ji­nan­čių iš­tek­lių jė­gai­nių sta­ty­bos at­lik­tas stra­te­gi­nis pa­sek­mių ap­lin­kai ver­ti­ni­mas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biu­rok­ra­ti­ja – di­de­lė

„Nors sten­gia­mės grei­tai iš­nag­ri­nė­ti pra­šy­mus, il­gas pro­ce­sas jų lau­kia Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jo­je“, – ne­slė­pė C. Bo­gu­šie­nė.

„140 ma­no ra­šy­tų pa­žy­mų ga­lė­jo nė ne­rei­kė­ti. Iš mū­sų pa­reiš­kė­jai rei­ka­lau­ja pa­žy­mos vie­nai sau­lės elekt­ri­nei iki 30 ki­lo­va­tų ga­lios, kai At­si­nau­ji­nan­čių iš­tek­lių įsta­ty­me aiš­kiai pa­ra­šy­ta – po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo pro­ce­dū­ra to­kioms jė­gai­nėms ne­tai­ko­ma. Net Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jai pa­tei­kus išaiš­ki­ni­mą Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jai, pa­sta­ro­ji vis tiek pra­šo iš ūkio pla­nuo­to­jų pa­žy­mos iš Ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to“, – ste­bė­jo­si spe­cia­lis­tė.

REKLAMA

Ver­ti­ni­mo pro­ce­dū­ros ne­tai­ko­mos pa­vie­nėms ma­žoms sau­lės elekt­ri­nėms, ta­čiau de­par­ta­men­tas įver­ti­na sau­lės elekt­ri­nių par­kus, jei­gu už­sta­to­mas plo­tas yra di­des­nis kaip 50 arų.

„Kiek­vie­nu at­ve­ju pa­žiū­ri­me, kad ne­bū­tų sta­to­ma sau­go­mo­je te­ri­to­ri­jo­je, ša­lia Eu­ro­pos eko­lo­gi­nio tink­lo „Na­tū­ra 2000“, kad ne­pa­tek­tų į van­dens tel­ki­nio ap­sau­gos juos­tą, nu­ma­to­me prie­mo­nes dėl skly­pų šie­na­vi­mo ir ap­tvė­ri­mo“, – tvir­ti­no C. Bo­gu­šie­nė.

REKLAMA

Vė­jo jė­gai­nėms po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo at­ran­ka bū­ti­na. Ren­gė­jai daž­niau­siai va­do­vau­ja­si Eu­ro­pos Są­jun­gos pra­kti­ka, nes ten sta­to­ma dau­giau vė­jo elekt­ri­nių.

Sau­lės elekt­ri­nių par­kas prie de­ga­li­nės

Be­veik dvie­jų hek­ta­rų skly­pe To­lio­čių kai­me, Šiau­lių kai­miš­ko­je se­niū­ni­jo­je, 70 met­rų at­stu­mu nuo ma­gist­ra­li­nio ke­lio Šiau­liai – Pa­lan­ga bus sta­to­mas pen­kio­li­kos ma­žų­jų – 30 ki­lo­va­tų ga­lios – sau­lės elekt­ri­nių (SE) par­kas. Skly­pą ri­bo­ja mies­to ap­link­ke­lis, ne­to­lie­se yra de­ga­li­nė, ry­ti­niu skly­po pa­kraš­čiu pra­te­ka upė Švend­re­lis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sau­lės jė­gai­nių aukš­tis nuo že­mės pa­vir­šiaus sieks apie 3 met­rus, vie­nos SE uži­ma­mas plo­tas že­mės pa­vir­šiu­je – apie 200 kvad­ra­ti­nių met­rų. Vie­ną SE su­da­rys 122 po­lik­ris­ta­li­niai sau­lės mo­du­liai, ku­rie bus mon­tuo­ja­mi ant į že­mę įkal­tų po­lių. Per me­tus vi­sos 15 SE tu­rė­tų pa­ga­min­ti apie 432 me­ga­vat­va­lan­džių elekt­ros ener­gi­jos.

REKLAMA

Pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los už­sa­ko­vės yra pen­kio­li­ka už­da­rų­jų ak­ci­nių bend­ro­vių, o in­for­ma­ci­ją at­ran­kai pa­tei­kė vers­li­nin­kas ir po­li­ti­kas Ai­das Ged­vi­las.

„Su vi­so­mis šio­mis bend­ro­vė­mis esu su­si­jęs tik tuo, kad elekt­ri­nės bus sta­to­mos ma­no že­mės skly­pe, bus įgy­ven­din­tas ply­no lau­ko iš­vys­ty­mo pro­jek­tas“, – nuo klau­si­mo, kam rei­kė­jo kur­ti 15 at­ski­rų bend­ro­vių, jei bu­vo ga­li­ma vie­nai bend­ro­vei sta­ty­ti 15 sau­lės elekt­ri­nių iš­si­su­ko A. Ged­vi­las.

REKLAMA

Dėl in­ves­ti­ci­jų dy­džio A. Ged­vi­las sa­kė dar neap­sisp­ren­dęs. Esą jos pri­klau­sys nuo to, ko­kie tei­sės ak­tai ga­lios ir ko­kia bus elekt­ros ener­gi­jos su­pir­ki­mo kai­na.

Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­ja ža­da tai­sy­ti At­si­nau­ji­nan­čių iš­tek­lių ener­ge­ti­kos įsta­ty­mą, nes ja­me esą pa­ste­bė­ta ne­su­de­ri­na­mu­mų su ki­tais Lie­tu­vos tei­sės ak­tais ir su ES at­si­nau­ji­nan­čios ener­ge­ti­kos di­rek­ty­va.

REKLAMA
REKLAMA

Kad bū­tų su­stab­dy­tas ma­žų­jų sau­lės ir vė­jo elekt­ri­nių bu­mas, jas siū­lo­ma įtrauk­ti į įsta­ty­me nu­ma­ty­tą bend­rą kvo­tą šioms tech­no­lo­gi­joms.

Sie­kia pel­no

„Ne­ma­ny­ki­te, kad sau­lės elekt­ri­nes sta­to­me iš alt­ruis­ti­nių pa­ska­tų ar dėl to, kad ši ener­gi­ja šva­ri. Sa­kau at­vi­rai – mes, kaip ir ki­ti sta­ty­to­jai, sie­kia­me pel­no“, – ne­slė­pė Gin­tau­tas Jan­kai­tis. Jis be­veik dvie­jų hekt­raų skly­pe Ger­vė­nų kai­me, Bu­bių se­niū­ni­jo­je, kar­tu su ki­tu vers­li­nin­ku Rai­mun­du Žiu­rai­čiu or­ga­ni­zuo­ja dvi­de­šim­ties sau­lės elekt­ri­nių sta­ty­bą.

Apie 200 met­rų at­stu­mu nuo pla­nuo­ja­mų sta­ty­ti elekt­ri­nių yra Bu­bių ko­lek­ty­vi­niai so­dai, ar­ti­miau­sia so­dy­ba – už 250 met­rų, Šim­šos upe­lis – už 600 met­rų, Ven­tos per­ka­sas ir Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nis par­kas yra už vie­no ki­lo­met­ro.

Vers­li­nin­kas nea­be­jo­jo, kad elekt­ri­nes sta­tys ir tuo at­ve­ju, jei „pa­vė­luos į trau­ki­nį“ ir šie­met iš Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos ne­gaus lei­di­mo. Įs­ta­ty­mas ga­ran­tuo­ja, kad šie­met lei­di­mus ga­vę ma­žų­jų sau­lės elekt­ri­nių plė­to­to­jai už į pa­sta­tus in­teg­ruo­tos ma­žo ga­lin­gu­mo sau­lės jė­gai­nės ki­lo­vat­va­lan­dę elekt­ros (kWh) gaus po 1,80 li­to, nein­teg­ruo­tos – po 1,44 li­to.

REKLAMA

„Ma­no ži­nio­mis, ki­tą­met elekt­ros su­pir­ki­mo kai­na su­ma­žin­ta bus ne­žy­miai, bet vis tiek pro­jek­tas at­si­pirks jei ne per še­še­rius, tai per sep­ty­ne­rius ar aš­tuo­ne­rius me­tus, o su­pir­ki­mo kai­ną įsta­ty­mas ga­ran­tuo­ja dvy­li­kai me­tų“,– sa­kė G. Jan­kai­tis.

Vers­li­nin­kas nea­be­jo­jo, kad at­si­nau­ji­nan­čių iš­tek­lių jė­gai­nės ne­ken­kia ap­lin­kai ir žmo­nių svei­ka­tai „ant­raip sa­vi­nin­kai jų sa­vo kie­me ne­sta­ty­tų“.

Dirgina nervų sistemą

„Vė­jo jė­gai­nės ga­li kel­ti triukš­mą, še­šė­lia­vi­mą ir vib­ra­ci­ją. Iki 30 ki­lo­va­tų ga­lios vė­jo jė­gai­nes ga­li­ma sta­ty­ti ir ant pa­sta­to. Jei­gu vė­jo jė­gai­nė sto­vi ant že­mės – vib­ra­ci­ja ne­gre­sia, po­vei­kį žmo­gui ga­li da­ry­ti tik jos ke­lia­mas še­šė­lia­vi­mas ir triukš­mas“, – sa­kė Jū­ra­tė Ka­ra­le­vi­čie­nė, Šiau­lių vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Svei­ka­tos sau­gos sky­riaus ve­dė­ja.

Spe­cia­lis­tės nuo­mo­ne, po­vei­kis žmo­nėms bū­na dau­giau psi­cho­ge­ni­nis – dir­gi­na ner­vų sis­te­mą. Nors triukš­mas ir še­šė­lia­vi­mas nė­ra la­bai di­de­lis, psi­cho­lo­giš­kai žmo­gus ga­li jaus­ti dis­kom­for­tą.

REKLAMA

Kai bū­na at­lie­ka­mas po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mas, žy­maus vė­jo elekt­ri­nių po­vei­kio svei­ka­tai ne­nus­ta­to­ma. Ne­bent steig­tų­si di­de­li jė­gai­nių par­kai ir ne­bū­tų iš­lai­ko­mos sa­ni­ta­ri­nės ap­sau­gos zo­nos.

„Vė­jo jė­gai­nės ne taip se­niai pas mus at­si­ra­do. Gal vėliau bus nu­sta­ty­tas jų il­ga­lai­kis po­vei­kis, bet kol kas po­vei­kio svei­ka­tai nė­ra. Neak­cen­tuo­ja­mas jis ir moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je“, – tei­gė J. Ka­ra­le­vi­čie­nė.

Šiuo­lai­ki­nius žmo­nes, nuo­lat gy­ve­nan­čius stre­si­nė­je ap­lin­ko­je, vei­kia bet koks dir­gik­lis. To­dėl reik­tų pai­sy­ti kai­my­nų, nes ma­žas jė­gai­nes daž­nai sta­to ne­di­de­liu at­stu­mu. Ap­sisp­ren­di­mą nu­le­mia eko­no­mi­niai sver­tai – elekt­ros šal­ti­nį pa­nau­do­ja ir kai­my­nai, to­dėl ir su­si­tai­ko su vib­ra­ci­ja, še­šė­lia­vi­mu ir ūži­mu, kai vė­jas di­des­nis.

Dėl sau­lės elekt­ri­nių po­vei­kio – dar ma­žiau in­for­ma­ci­jos. Sau­lės jė­gai­nės nė­ra pri­ski­ria­mos prie ra­dio­tech­ni­nių ob­jek­tų, ku­riuos Vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ras ir pro­jek­tuo­jant de­ri­na ir to­liau ste­bi.

REKLAMA

„Dėl sau­lės jė­gai­nių nė­ra reg­la­men­tuo­ta ir net pa­gal do­ku­men­tus jų ne­ver­ti­na­me. Nu­sis­kun­di­mų kol kas ne­su­lau­kė­me, o mag­ne­ti­nis lau­kas ir­gi ne­nus­ta­to­mas toks, kad da­ry­tų po­vei­kį svei­ka­tai“, – tei­gė svei­ka­tos sau­gos spe­cia­lis­tė.

„Ne­reik­tų kel­ti pa­ni­kos. Moks­li­nin­kai nu­sta­tė, kad yra ne tik pla­ce­bo, bet ir no­ce­bo efek­tas. Bai­mė ir ne­ri­mas vei­kia žmo­gų ir su­ke­lia di­des­nį nei­gia­mą po­vei­kį svei­ka­tai nei pa­ts fak­to­rius“,– sa­kė pa­šne­ko­vė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų