REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie užuolaidų svarbą būsto interjerui

Užuolaidos ant langų – tokios įprastos ir kasdieniškos, kad dažnai jų nė nebepastebime. Mūsų kalbinama interjero dizainerė Vaiva Vidmantienė teigia, jog užuolaidomis galima ineterjerą ne tik papuošti, bet ir visiškai sugadinti.

Užuolaidos ant langų – tokios įprastos ir kasdieniškos, kad dažnai jų nė nebepastebime. Mūsų kalbinama interjero dizainerė Vaiva Vidmantienė teigia, jog užuolaidomis galima ineterjerą ne tik papuošti, bet ir visiškai sugadinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradėti vertėtų nuo užuolaidų

„Taip, užuolaidomis galima interjerą „užbaigti“, išryškinti pagrindinę idėją. Netinkamai parinkus užuolaidas, austrijetes, romanetes - galima viską sugadinti. Dažniausiai įrenginėjant interjerą užuolaidos būna pamirštamos ir jomis susirūpinama tik tada, kai viskas padaryta. Dargi į remonto darbų sąmatą užuolaidos retai kada įtraukiamos... O reikėtų nuo jų pradėti, nes, kaip aš sakau, jos yra tarsi „taškas sakinio gale“, - pasakoja V. Vidmantienė. Pašnekovės teigimu, kartais verta interjerą derinti prie užuolaidų, o ne atvirkščiai, kaip paprastai daroma. Žinoma, tokiu atveju reikalavimai užuolaidoms irgi būna kur kas didesni. Kuriant interjerą reikia mąstyti apie daugelį techninių sprendimų iš anksto: kaip ir kur pakabinsime, kiek skirsime vietos, kaip jas nuleisime ir t. t. Tarkime, jeigu radiatoriai yra pernelyg atsikišę nuo sienos, vadinasi, reikės trumpesnių užuolaidų, greičiausiai, romanečių. Toks sprendimas dažnai pasitvirtina ir naujos statybos namuose, kuriuose, kaip mes sakome, yra „daug langų ir mažai sienų“. Kartais prie lango glaudžiasi minkštieji baldai, dėl ko vėlgi reikia visa tai numatyti bei pakoreguoti iš anksto. Anot pašnekovės, užuolaidos neturėtų dengti radiatorių, nes taip būtų blokuojama šiluma, kurios žiemą labai reikia mūsų būstui.

REKLAMA

Tinka visos spalvos

„Užuolaidų paskirtis dvejopa: ji gali įsilieti arba būti pagrindiniu interjero akcentu, - tęsia V. Vidmantienė. - Prieš dekoruojant sienas ar parenkant elementus reikia gerai pagalvoti, ar tikrai reikalingas šitoks medžiagos kiekis užuolaidoms, nes, kaip minėjau, langų butuose esama daug ir neretai pats geriausias sprendimas - kad tie audiniai įsilietų į interjerą. O spalvų, faktūrų, medžiagų pasirinkimas šiuo metu išties labai didelis.“ Pasak dizainerės, užuolaidoms tinka ir galima naudoti visų spalvų medžiagas.

REKLAMA
REKLAMA

Kita užuolaidų rūšis – austrijetės. Ir jeigu romanetes galima kabinti ir klasikiniame, ir moderniame interjere – jos tarytum įsilieja, tai austrijetės, ilgos, labai drapiruotos užuolaidos, reikalauja didesnės priežiūros, ir bet kur jų nepakabinsi. Pavyzdžiui, visiškai netiktų moderniame interjere, prie šiuolaikiško dizaino baldų. Austrijetėms reikalinga savo erdvė, savo vieta, o jų audinys privalo būti kruopščiai parenkamas, nesiglamžyti, lengvai „pūstis“. „Jeigu pradėčiau kurti interjerą nuo austriječių, pirmiausia susiieškočiau tam tinkamas, o po to visa aplinka būtų joms „pajungiama“, nes austrijetės – labai įnoringi langų dangalai“, - teigia V. Vidmantienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kaip parinkti užuolaidas?

Pasirodo, geriausia norimus (patikusius) audinius parsivežti į būsimą jų vietą ir rinktis tik tuomet, kai kambariuose jau būna sustatyti baldai. Interjero dizainerė nepataria rinktis užuolaidų esant „plikoms sienoms“. Paviršiai ir minkštų baldų spalvoti gobelenai leidžia geriau įžvelgti, ar užuolaidos, jų spalvos ir visa kita, dera prie visumos. Galbūt net verta nusipirkti po nedidelę skiautę kiekvienos patikusios medžiagos ir, parsivežus, vietoje įsitikinti, kuris pavyzdys tinka geriausiai?

REKLAMA

Dabartiniuose interjeruose neretai vyrauja rudi atspalviai. Kartais tas suklaidina: atrodo, rusvos užuolaidos puikiai derės su visuma, tačiau nusipirkus tenka nusivilti, nes pirkinys pasirodo esąs su rožiniu atspalviu. Parduotuvėje šito nepamatysi... Ypač gerai visas aplinkos spalvas „surenka“ šilkas. Taigi audinio spalvos labai reaguoja su aplinka, dėl ko geriausias būdas išvengti apmaudžių klaidų - pirkti ne iš karto, bet, kaip jau minėta, tik nedidelius pavyzdžius. Keletas papildomai išleistų litų tikrai atsiperka.

Kiti patarimai

Pasak V. Vidmantienės, atliekant namuose nedidelį remontą kartais visai nebūtina perdažyti ar naujai ištapetuoti sienų – reikiamą efektą galima pasiekti ir sumaniai parinkus užuolaidas. Taigi šitaip taupomos ir lėšos, ir laikas, ir jėgos. „Egzistuoja trys lygiaverčiai etapai, garantuojantys gerą rezultatą: geras parinkimas, geras pasiuvimas ir geras pakabinimas“, - sako pašnekovė. Komplektuojant ne mažiau svarbus interjero elementas yra karnizas. Juk nuo to priklauso ne vien estetinė dalyko pusė, bet ir tai, kaip toliau gyvensi su tomis ar kitomis užuolaidomis? Kaip jas valdysi?

REKLAMA

„Dažnai apie užuolaidų modelį negaliu nė galvoti, kol dar nėra išrinkti karnizai. Nes tai viena visuma“, - sako pašnekovė. Vienos medžiagos užuolaidos būna labiau pakilusios, „pasipūtusios“, kitos – labiau krintančios... Vienos užuolaidos yra kabinamos ant žiedų, kitos – ant prie lubų prisukto bėgelio... Neįmanoma įsivaizduoti užuolaidų modelio, jeigu nežinai, ant ko jos kabės. V. Vidmantienės teigimu, būna ir taip, kad būsto šeimininkas nori atvirų, neužleistų langų, o šeimininkė – priešingai – temstant langus aklinai uždangsto. Tokiu atveju gelbsti romanetės: pakeltų jų beveik nesimato, o prireikus galima greitai nuleisti. Yra ir tokių žmonių, kuriuos naktį erzina mėnulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jiems galima rekomenduoti šviesai visiškai nepralaidžius audinius, kurių „nepramuša“ netgi tiesioginiai saulės spinduliai. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad norint pakabinti romanetes virš lango reikalinga erdvė – apie 25-30 centimetrų. Kitaip, jei langas varstosi, romanetės trukdys šiai jo funkcijai. „Kabinant bet kokias užuolaidas galioja žinoma taisyklė: „Devynis kartus atmatuok... - sako V. Vidmantienė. - Reikia nepatingėti išmatuoti langus, erdvę aplink, nusipiešti keletą eskizų, išspręsti daug techninių dalykų, kad vėliau būtų galima džiaugtis ir jaukiu interjeru, ir organiška jo dalimi – užuolaidomis.“

Romualdas BALIUTAVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų