REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos gyventojai jau dabar pastebi pokyčius šalyje ir dėl sankcijų, nesupranta, kas iš tiesų laukia ateityje, taip pat baiminasi miestų bombardavimų. Žmonės stengiasi visais įmanomais būdais „investuoti rublius į ką papuola“, bet dauguma palaiko Kremliaus karą Ukrainoje ir priešpriešą su Vakarais. Baltarusių portalas „Zerkalo“ pakalbino kelis Rusijoje gyvenančius žmones ir paklausė jų, kokios dabar nuotaikos šalyje, pradėjusioje karo veiksmus Ukrainoje.

Rusijos gyventojai jau dabar pastebi pokyčius šalyje ir dėl sankcijų, nesupranta, kas iš tiesų laukia ateityje, taip pat baiminasi miestų bombardavimų. Žmonės stengiasi visais įmanomais būdais „investuoti rublius į ką papuola“, bet dauguma palaiko Kremliaus karą Ukrainoje ir priešpriešą su Vakarais. Baltarusių portalas „Zerkalo“ pakalbino kelis Rusijoje gyvenančius žmones ir paklausė jų, kokios dabar nuotaikos šalyje, pradėjusioje karo veiksmus Ukrainoje.

REKLAMA

39-erių Galina gyvena Sankt Peterburge ir dirba mokytoja privačioje mokykloje. Anot jos, pastarosiomis savaitėmis rusai masiškai supirkinėja maisto produktus.

„Būna, kad parduotuvėse ir grikių nebelieka. Aš taip pat susirinkau atsargas, tačiau nežinau, kokio kiekio prireiks. Nusipirkau keturis kilogramus kruopų, kelias skardines konservų. Arbatos, kavos. Tačiau, tikėtina, tai nėra labai rimtas (pasiruošimas). Nesuprantu, kuriam laikotarpiui ruoštis. Ankstesnis karas (kalbama apie Antrąjį pasaulinį, – red. past.) tęsėsi ketverius metus. Tokiam laikui mes grikių tikrai nesukaupsime. Todėl rankinė su maistu, įkurdinta balkone, iš dalies yra beprasmiška. Jeigu viskas brangs, tai mūsų šeima atsargas suvaldys per pusę mėnesio. Vis tiek teks gyventi naujoje realybėje su kitomis kainomis“, – baltarusių naujienų portalui pasakojo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris taip pat pažymėjo, kad panaši situacija susiklostė ir su vaistais: jau dabar vienas iš importuojamų pavadinimų pabrango nuo 1,3 tūkst. iki 1,8 tūkst. rublių. Galinos manymu, „visi normalūs vaistai netrukus išnyks“. Ji savo šeimai reikalingų vaistų užsipirko porai mėnesių į priekį, tačiau ne tikėdamasi, kad viskas greitai nurims, o todėl, kad tiesiog neturi pinigų įsigyti daugiau.

REKLAMA

Mokytoja dirbanti moteris pripažino, kad jos auklėjami paaugliai „pirmiausia, ką pasakė per pamokas – užsidarė jų mėgstamos parduotuvės“.

Pati ji pripažino, kad „Ikea“ ar H&M pasitraukimas – mažiausia problema. „Bijom, kad mūsų namus bombarduos. Vakar Piterio centre prisukinėjo garsiakalbius – tokius, kaip blokados laikais. Perskaičiau, kad iki balandžio pabaigos turi užbaigti montažą visame mieste“, – aiškino ji.

39-erių moters teigimu, jos aplinkoje „sunki atmosfera, visi be perstojo žiūrim naujienas“. „Neaišku, ar turime dar rytdieną. Šeimoje susiskaldymas dėl politinių, ideologinių ginčų. Kažkas nori išvykti, kiti negali to padaryti. Tai labai sunku ir kelia nerimą“, – „Zerkalo“ cituojama rusė.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės galvoja, kad viskas taip ir turi būti. Dabartiniai įvykiai – nedidelė kaina, kad geriau gyventume“

42-ejų Maskvoje gyvenant Veronika užsiima baldų dizainu. Jos teigimu, užsienio produkcijos kainos pastarosiomis savaitėmis staigiai šoktelėjo: tris ar keturis kartus.

„Žmonės graibsto kaip pasiutę. Visi nori importinių, nes rusų ar kinų palyginus su europiečių – visiškas šlamštas. Ką daro visų organizacijų vadovybė? Kainos išaugo visoms importuojamoms prekėms, pakelsime ir mes“, – aiškino ji.

Ji taip pat atskleidė, kad dabar rusai stengiasi „investuoti“ rublius į ką tik gali. Tai paaiškintų milžiniškas eiles prie „IKEA“ paskutinę prekybos tinklo darbo dieną, kuomet pirkėjai vežimais iš ten tempė įvairiausius daiktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės kaip pamišę bando investuoti rublį į ką tik išeina, nes baiminasi likti be mūsų valiutos. Dolerius ir eurus jie jau seniai pametė. Akivaizdu, pinigus norisi leisti ne tik grikiams. Jeigu kažkas planavosi (įsirengti) virtuvę, tai investuoja į ją viską, kas yra. Man dažnai skambina klientai ir sako, kad nori užsisakyti techniką. „Reikia juk iš pradžių brėžinius sukurti. Sugalvoti“, – atsakau aš, juk pripratusi atsakingai dirbti su žmonėms.

„Ką ten piešti, užsakinėkite“, – girdžiu atsakymą. Suprask, turiu pinigų, man reikia skubiai. O pas mus vien užsakymų vykdymo terminas – du mėnesiai. Neaišku, ar pagaminsime mes tas virtuves ar ne“, – paaiškino situaciją Rusijoje Veronika.

REKLAMA

Jos teigimu, rusai kol kas negalvoja daug apie ateitį, stengiasi išleisti kaip įmanoma greičiau pinigus, o vėliau kas bus – neaišku. Juntama masinė pirkėjų panika ne tik statybų ir baldų sektoriuose, bet ir kitose prekybos srityse: „Parduotuvėse „Technika“, „Sroitelnyje materialy“ – tuščios lentynos. Žmonės paniro į ekonominę paniką. Mes juk nepripratę prie tuščių lentynų. „Ašan“ tuščias, kiti tinklai, tikėtina, taip pat užsidarys“.

Moters teigimu, apie 50 proc. mano, kad Rusijos valdžia – šaunuoliai ir daro viską teisingai. „Tiksliau, 50 proc. – tai čia mano optimistinė prognozė. Žiūriu į aplinką ir galvoju, kad greičiausiai jų bus kokie 70 proc. Tie žmonės galvoja, kad viskas labai gerai. Kad dabartiniai įvykiai – nedidelė kaina už tai, kad gyventume „kietai“. Kad galų gale šalis kažkam ryžosi. Mums juk praplovė smegenis: jeigu ne mes, tai mus. Kad jau vos ne šiandien ar rytoj mus užpuls Amerika ir visus išdaužys. Likusieji 30 proc. sėdi ir kenčia, galvoja, ką toliau daryti“, – aiškino Veronika.

REKLAMA

„Negirdėjau žodžio „amerikietis“. Tik „pindosas“

IT sferoje dirbantis 36-erių Maksimas iš Sankt Peterburgo persikėlė į Krasnodarą. Jo aplinkoje dauguma žmonių palaiko Rusijos valdžios veiksmus, rašoma „Zerkalo“.

„Po persikraustymo mane pribloškė tai, kad daugelis vietinių niekada akyse valiutos nėra regėję. Toks įspūdis, kad 99 proc. niekada nebuvo Europoje, jau nekalbant apie JAV. Žmonės negali suvokti, kad dauguma prekių patenka iš Vakarų. Jie mano, kad jos – iš Kinijos. Daugelis visiškai rimtai pokalbių kambariuose rašo: „Na ir kas, kad „Adidas“ traukiasi? Mes visada kiniškus pirkom“. Ir jie buvo šokiruoti, kad „AvtoVAZ“ (gamykla) sustojo, nes dalis komplektuojamų detalių atvyksta iš Vokietijos. Skaičiau viename iš pokalbių kambarių, kaip žmogus visiškai rimtai aiškino: „Mano mašina 1988-ųjų. Nėra jokios elektronikos ir viskas veikia. Čia buvo Rusijos klaida – eiti tempiamiems Vakarų pavadėlio. Nenukris man karūna – stiklo keltuvą galima ir ranka pasukti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maksimo teigimu, vietos gyventojai visiškai nesuvokia problemos. „Tiksliau tas suvokimas toks su atidėjimu. Krasnodaro kraštas – kažkiek pats sau gyvena, turi jis ir savo pieno, ir mėsos, ir visa produktų linija. Tačiau ir vėlgi, žmonės nesusimąsto, iš kur atsiranda pašaras, sėklos. Net jų pačių bendrovių tinklapiuose dažnai nurodoma, kad kai kurių rūšių sėklos net iki 90 proc. yra įvežtinės“, – aiškino situaciją jis.

Vyro teigimu, pirmosios pradėjo panikuoti jaunos mamos, kurios pastebėjo apie 2,5 karto pabrangusią vaikiško maisto produkciją. „Pabrango sauskelnės – tai, ko reikia kiekvieną dieną. O dar dingo ir „Royal Canin“ – maistas katėms. Atėjau pirkti, o manęs pardavėja klausia: „Ko jūs amerikosiniais maitinot? Iš kur žinote, ką ten prideda“. Ir išvis, buitinio fašizmo lygis pramuša lubas. Aš niekada negirdėjau žodžio „amerikietis“. Tik „pindosas“. Žodis „ukrainietis“ taip pat neskamba. „Ukrai“, „chocholai“ – kas tik nori. Net ir kinų kinais nevadina. Sako „kitajozai“, „siauraakiai“. Savus gi čečėnus „čurkomis“ vadina. Gaunasi toks antisemitizmas, kuris jau peraugo į didžiosios Rusijos šovinizmą“, – cituojamas Maksimas.

REKLAMA

Jauno vyro teigimu, V. Putiną jo aplinkoje palaiko dauguma: „Sūnus eina į mokyklą, į 10 klasę. Iš 30 žmonių klasėje už Putiną 29. Išvis žmonės net neturi tokio supratimo, kad ukrainiečiai galėtų būti Europos tauta: „Jie į Europą nori. Kas? Jie? Ukrainiečiai? Jie gi chocholai, tik lašinius moka gaminti“. Jų galvose niekaip nesusidėlioja Ukrainos europietiškas kelias. Todėl visos šalies posūkis į Vakarus yra priimamas kaip išdavystė“, – paaiškino rusų mastymą Maksimas.

Jis paaiškino, kad kainų augimas matomas jau dabar, bet šiuo metu dar yra išparduodami likučiai, o naujos prekių siuntos jau bus pardavinėjamos naujomis kainomis. Labiausiai pabrango tai, kas importuojama iš užsienio. Rusai jaučiasi ramūs bent jau dėl vaistų: „Vaistams sankcijų niekada netaiko“.

REKLAMA

Geopolitiką buitiniu lygmeniu Rusijoje mėgstama aptarinėti, „dabar tokių pokalbių dvigubai daugiau“, pažymėjo Maksimas. Jo teigimu, žmonės tiesiog retransliuoja vienas kitam tai, ką mato per televizorių ir taip tik įtvirtina savo požiūri. Vyraujanti mintis – visas pasaulis bando sunaikinti stipriąją Rusiją. Džiaugiasi dėl kylančių dujų kainų, nors tai ir niekaip neatsiliepia jų pačių gyvenimui. Suvokimo, kad karas suvalgys jų pačių santaupas ar pensija, nėra: „Vardan galingosios Rusijos ateities galima ir pakentėti“.

Vienas iš „Zerkalo“ kalbintų rusų pasakojo, kad kainų augimas pasijuto jau per pirmąją karo Ukrainoje savaitę: prieš Naujuosius metus „Samsung“ telefonas, kurį Viktoras pirko savo mamai, kainavo 12 tūkst. rublių, jau kovo pradžioje kainavo 20 tūkst. Baltijos šalyse gaminami moteriški apatiniai – dvigubai, amerikietiškas riešutų sviestas – dvigubai, net ir rusų gamybos kokosų aliejus ar sūris pabrango 20-30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiausiai problemų, rusų teigimu, kelia Visa ir Mastercard pasitraukimas. Daugelio turimos kortelės tapo bevertėmis, jeigu norima atsiskaityti kur nors užsienyje, įskaitant kelionių bilietus, atsiskaitymus internete už prekes ar paslaugas ir pan. Valiutos bankomatuose taip pat faktiškai nebeliko, „bankuose galima užsisakyti grynųjų išdavimą, bet gausi po kokių 3 savaičių“.

„Ir visa tai tik pradžia“, – užbaigė savo pokalbį pašnekovas.

Nevzorovas: dauguma rusų svajojo grįžti į 8-ojo dešimtmečio lygiavą

„Radio Svoboda“ komentuodamas Rusijos gyventojų laukiantį Vakarų sankcijų poveikį rusų apžvalgininkas Aleksandras Nevzorovas paaiškino, kad daugumai rusų tai bus jų svajonės „gyventi pilką ir nykų lygiavos gyvenimą“ išsipildymas.

REKLAMA

„Tai yra iliuzija (Rusijos gyventojų susivokimas sulaukus sankcijų – red. past.). Tos sankcijos, kurios skirtos atskirti Rusiją nuo civilizacijos kaipo tokios, ir kurios jau pradėjo veikti, tos sankcijos labiau džiugina tą giluminę tautą. Jie seniai svajoja grįžti į socializmo olą, seniai svajojo grįžti į mėšliną lygiavą, kur nereikia susierzinti instagramuose, kaip kažkas atostogauja Bahamuose, kur nereikia pavydėti gero automobilio. (Jiems reikia) kur viskas yra taip pat (kaip pas visus) – nyku, pilka, košmariška, pigu, mėšlo krūva, kaip jau kadaise buvo 8-ajame dešimtmetyje“, – aiškino jis.

Eksperto teigimu, dauguma rusų jau seniai svajojo grįžti į tokią būklę, „beprasmybę ir šlykštumą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų