REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje trys paaugliai pateko į ligoninę. Manoma, kad sveikata jiems sutriko parūkius elektroninių cigarečių, kuriose galėjo būti žiurkių nuodų.

Pirmadienį Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje trys paaugliai pateko į ligoninę. Manoma, kad sveikata jiems sutriko parūkius elektroninių cigarečių, kuriose galėjo būti žiurkių nuodų.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt mokyklos direktoriaus pavaduotoja Jūratė Poškaitė-Genienė patvirtino, kad pirmadienį trims mokyklos mokiniams pasidarė bloga parūkusius neaiškių psichoaktyvių medžiagų.

„Buvo iškviesta greitoji ir policija įvykio aplinkybėms nustatyti“, – paaiškino ji.

Daugiau informacijos J. Poškaitė-Genienė pateikti nesutiko, nes vyksta policijos tyrimas.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovo Tomo Bražėno teigimu, policija pranešimo apie įvykį sulaukė pirmadienį apie 11.46 val. Manoma, kad mokiniai galėjo apsinuodyti neaiškiomis, galimai narkotinėmis medžiagomis. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tai ne pirmasis apsinuodijimo neaiškiomis medžiagomis sostinėje atvejis šį mėnesį. T. Bražėnas naujienų portalui tv3.lt pranešė, kad spalio 14 d. Rudaminos F. Ruščico gimnazijoje neaiškiomis medžiagomis apsinuodijo keturiolikmetė. Pareigūnai tikslina įvykio aplinkybes.

REKLAMA
REKLAMA

Apie įvykį pirmoji pranešė „Lietuvos ryto televizija“. Tėvams išplatintame mokyklos administracijos pranešime rašoma, kad nerimą kelia elektroninių cigarečių skysčių sudėtis. Įtariama, kad mokiniai galėjo rūkyti žiurkių nuodų, aušinimo skysčio, kitų psichoaktyvių medžiagų.

REKLAMA

Medikus gąsdina, kad gali garinti bet ką 

Sveikatos specialistai ne kartą yra įspėję dėl elektroninių cigarečių pavojaus. Kaip portalui tv3.lt yra pasakojusi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė, didžiausia blogybė yra ta, kad jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.

„Pavyzdžiui, ją galima užpildyti kanapių produktais ar sintetinėmis medžiagomis – tiek stimuliatoriais, tiek turinčiomis sedacines savybes. Čia kaip švirkštas – pats savaime nėra nuodingas, bet priklauso, kuo jį užpildysi – vandeniu ar nuodu. Taigi su elektronine cigarete irgi taip yra – tai prietaisas, kuris pats nieko nedaro, priklauso, ką į ją įpilsi“, – konstatavo pašnekovė. 

REKLAMA
REKLAMA

G. Laubner-Sakalauskienė atkreipė dėmesį, kad apskritai labai daug tėvų nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams yra nelegalus dalykas.

„Jas galima rūkyti nuo 18 m. ir nereikėtų apsigauti, kad garinimas yra kažkoks kitas dalykas nei rūkymas. Būna, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, jog vaikas sako, kad jis gi nerūko, tik garina. Tai čia nereikėtų apsigauti“, – pažymėjo ji. 

Dar per mažai tyrimų

Paklausta, ar išties apie šias priemones galima kalbėti kaip „sveikesnę“ alternatyvą tradiciniam rūkymui, gydytoja teigė, kad nėra paprasta į tai atsakyti vienu sakiniu.

„Jei kalbame apie nikotiną, tiek tradicinėje, tiek elektroninėje cigaretėje yra ta pati psichoaktyvi medžiaga. Dėl ko išsivysto priklausomybė – tai yra toks nikotino metabolitas. Jei kalbėtume apie tradicinę cigaretę, ji savo sudėtyje turi įvairių dervų, sunkiųjų metalų, kurie irgi yra kokancerogenai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektroninėse cigaretėse garinamas skystis savo sudėtyje taip pat turi tam tikrų metalų, aldehidų, tokių kaip formaldehidas. Yra įvairių riebalų, degimo produktų. Taigi tos nuodingosios medžiagos gali skirtis, bet jų yra ir ten, ir ten“, – aiškino G. Laubner-Sakalauskienė.

Ji pridūrė, kad apskritai dar praėjo per mažai laiko įvertinti elektroninių cigarečių žalą: „Dar nėra praėję tiek laiko nuo elektroninės cigaretės atsiradimo, kad būtų galima įvardyti kažkokius ilgalaikius tyrimus ir pasekmes. Bet žinomas toks niuansas, kad elektroninė cigaretė yra rūkoma, garinama dažniau. 

Nes rūkant tradicinę cigaretę žmogus turi išeiti į lauką, o elektroninės cigaretės dažnu atveju ir rūkomos patalpose. Tai dažnai jų suvartojamas kiekio prasme gali būti didesnis, bet nėra dar tyrimų ilgalaikėms pasekmėms palyginti su tradicine cigarete.“

el cigaretės tai kaip nealkoholinis alus, kava be kofeino, bandelės be gliuteno ar guminė bob.....
Su Covid kovojo, o narkotikus pateisina, kodėl nėra 0 tolerancijos narkotikams? Philips moris prisideda prie nešvaraus diegimo tarp vaikų
Odė durnumui....cigarečių rūkymas savaime blogis... tai dar sugalvojo kažkokias "elektronines" ....kvailiams nuodyti....Dvidešimt pirmas amžius o protelio kaip nėra ,taip nėra....eina gatvėj debilai pučia dūmų debesis ir vaidina kietuolius....Valstybė turėtų uždrausti rūkymą gatvėse ir visokius naujadarus iš principo; su kvailiais be prievartos nieko nebus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų