REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atidarymo ceremonija, kuri visada yra vienas labiausiai aptariamų olimpinių žaidynių renginių, suteikia platformą kūrybiškam konkursui, tuo pačiu išryškinant geriausius sportininkus.

Atidarymo ceremonija, kuri visada yra vienas labiausiai aptariamų olimpinių žaidynių renginių, suteikia platformą kūrybiškam konkursui, tuo pačiu išryškinant geriausius sportininkus.

REKLAMA

Apžvelgsime 10 geriausių vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijų. Nuo klasiškų iki avangardiškų: kaip miestai pradėjo didžiausią sporto šventę.

10. Atėnai, 1906-ieji

Tikriausiai iš karto pagalvojote: „1906-aisiais vyko vasaros olimpinės žaidynės?“

Taip, tais metais vyko olimpinės žaidynės. Jos vyko todėl, kad 1900 m. ir 1904 m. žaidynės buvo tokios tragiškos, kad graikai pajuto, jog reikia tarpinių žaidynių, kurios padėtų atgaivinti sporto dvasią.

Atgimimas buvo labai sėkmingas, o atidarymo ceremonijoje įvyko pirmasis Tautų paradas.

9. Maskva, 1980-ieji

Šaltojo karo stereotipai, vaizdavę sovietus kaip nepalenkiamus robotus, buvo sugriauti – būtent Maskva į atidarymo ceremoniją įnešė naujų meniškumo elementų.

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai įstrigo įvairiai išpildytas kortelių triukas. Auditorijos nariai laikė spalvotas lenteles, taip sukurdami didesnę kompoziciją (šį triuką vėliau pakartojo 1984 m. Los Andželo žaidynių organizatoriai).

REKLAMA

Pagal šiuolaikinius standartus Rusijos auditorijos sukurti įmantrūs vaizdai tuo metu sulaukė didelio kritikų pripažinimo.

Uždarymo ceremonijoje organizatoriai pakartojo kortų triuką, kad pavaizduotų verkiantį Maskvos olimpinį talismaną Mišą.

8. Antverpenas, 1920-ieji

1920-ųjų atidarymo ceremonijoje atsirado dvi pagrindinės naujovės: sportininkų priesaika ir olimpinė vėliava.

Abu po Pirmojo pasaulinio karo tapo galingais vienybės ženklais ir abu iki šiol yra šiuolaikinio olimpinio judėjimo simboliai.

7. Amsterdamas, 1928-ieji

Simbolinė ugnis menama dar nuo antikos laikų, kai graikai, norėdami pažymėti žaidynių atidarymą, prie Dzeuso altoriaus uždegdavo liepsną.

REKLAMA
REKLAMA

Olandai atgaivino šią tradiciją 1928-aisiais Amsterdamo žaidynėse, kuriose jie pristatė oficialią olimpinę ugnį.

Garsus olandų architektas Janas Wilsas suprojektavo aukurą virš Amsterdamo „Olympisch“ stadiono.

Pažymėtina ir tai, kad Amsterdamo žaidynių atidarymo ceremonija buvo pirmasis kartas, kai Graikija vedė Tautų paradą ir priimančiosios šalies komanda ėjo paskutinė.

6. Barselona, 1992-ieji

Tai buvo geriausia olimpinė drama.

Barselonos olimpiniame stadione parolimpinis lankininkas Antonio Rebollo uždegė savo strėlės galą su olimpinio deglo ugnimi ir nusitaikė į olimpinį aukurą.

Po trumpos, bet įtemptos pauzės, A. Rebollo paleido liepsnojančią strėlę ir ji nusileido aukuro metaliniame dubenyje. O gal ir ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tikrųjų A. Rebollo buvo liepta nusitaikyti už deglo, o netoliese esantis žmogus liepsną uždegė nuotolinio valdymo pultu.

Tikras šūvis ar ne, tai buvo puikus reginys ir labai reikalingas grįžimas į šventiškumą po futuristinio perlenkimo Los Andžele 1984 metais.

5. Tokijas, 1964-ieji

Tai buvo pirmoji tikra sentimentali atidarymo ceremonija. Pasirodymas, kurio metu buvo pasakojama istorija apie Japonijos sugebėjimą greitai atgauti jėgas po Antrojo pasaulinio karo. Jautraus pasirodymo pabaigoje Yoshinori Sakai uždegė olimpinę liepsną.

Gimęs Hirošimoje tą pačią dieną, kai miestą sugriovė atominė bomba, tvirtas 19-metis buvo Japonijos stiprybės ir klestėjimo simbolis.

REKLAMA

4. Atlanta, 1996-ieji

Kritikuojama už per didelę komercializaciją, Atlanta bent jau laikinai sugriovė savo „go-go“ stereotipą su vienu iš skaudžiausių momentų atidarymo ceremonijų istorijoje.

Atsakingas už tai buvo Muhammadas Ali. Praėjus 36 metams po to, kai jis tapo olimpinio aukso medalininku Romoje ir daugiau nei dešimtmetį kovojo su Parkinsono liga, be jokio įspėjimo ar pristatymo atėjo uždegti olimpinės ugnies.

Drebėdamas, tačiau nepaprastai grakščiai uždegdamas ugnį, M. Ali privertė minią pajusti ekstazę.

„NBC“ komentatorius Bobas Costasas sugebėjo žodžiais išreikšti auditorijos emocijas,tai tapo visų laikų geriausiu monologu.

REKLAMA

Kadaise pati dinamiškiausia figūra sporte, visuomeniškas vyras dabar įstrigo kūne, kurį pakoregavo Parkinsono sindromas. Taigi, viena prasme tai buvo skaudus reginys, tačiau pažvelkime į jį įdėmiau – vis dar puikus žmogus, vis dar demonstruojantis kilnumą ir stotą. Jis sukeltė šias emocijas – meilę, jaudulį, pagarbą. Kokia nuostabi akimirka.

3. Atėnai, 1896-ieji

Pirmojoje šiuolaikinėje olimpiadoje taip pat buvo surengta pirmoji atidarymo ceremonija ir sukurti įvairūs papročiai, kurie tęsiami iki šiol.

Žymiausi pirmieji įvykiai buvo olimpinio himno giedojimas, oficiali valstybės vadovo (Graikijos karaliaus Jurgio I) kalba ir gausi žiūrovų auditorija (80 000 žmonių).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net jei ten nebuvo televizijos kamerų ir choreografuotų šokių, reikia gerbti originalą.

2. Sidnėjus, 2000-ieji

2000-ųjų Sidnėjaus spektaklis, kuriame papasakota jaunos mergaitės svajonės istorija, buvo stebuklingas.

Ir nors kartais tiesioginė olimpinė simbolika atrodė antraeilė, buvo sunku nesistebėti bioliuminescencišku Australijos jūros gyvenimo vaizdavimu ar spalvingu aborigenų vedėjų didingumu.

Nors kitu metu ceremonija galėjo atrodyti per daug rėžianti akį, spalvų, šviesos ir šokių gausybė atrodė tinkama XXI amžiaus pradžiai.

Anot „BBC“, tuometinis Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Juanas Antonio Samaranchas tai vėliau pavadino gražiausia atidarymo ceremonija, kokią tik buvo matęs.

REKLAMA

1. Pekinas, 2008-ieji

Galbūt po 30 metų Pekino ceremonija atrodys tokia pati pasenusi ir neypatinga, kaip Maskvos kortų triukas, tačiau šiuo metu Pekinas yra aiškus atidarymo ceremonijų laimėtojas.

Taigi, nuo ko pradėti?

Daug įspūdingų fejerverkų, širdį verianti šviečiančių būgnininkų (2 008) galybė ir, žinoma, vyšnia ant torto – buvęs olimpietis Li Ning, lipantis stadiono sienomis, uždegantis olimpinę ugnį.

Tam prireikė 14 000 žmonių ir kainavo apytiksliai 300 milijonų dolerių, tačiau rezultatas sužavėjo. Šiame skaitmeninių efektų amžiuje išties nustebino retas gyvas pasirodymas.

Pastaba apie Berlyną, 1936-ieji

Buvo nemalonu įtraukti Berlyno vasaros olimpines žaidynes į „10 geriausių vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijų“ sąrašą, nes atrodo neteisinga aukštinti bet kokį renginį, skirtą Adolfo Hitlerio ir jo nacių partijos galiai pademonstruoti.

REKLAMA

Kita vertus, 1936 m. atidarymo ceremonija daugeliu atžvilgių buvo reikšminga.

Vokiečiai ne tik pristatė deglo perdavimo estafetės idėją, bet ir pirmieji skyrė didelį dėmesį renginio organizavimui ir atidarymo ceremonijos pompastikai.

Ir nors motyvai buvo pasibjaurėtini – būtent Trečiojo Reicho šlovinimas –, reikia pripažinti, kad dabartinis atidarymo ceremonijos šablonas yra skolingas Berlynui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų