• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus universiteto biblioteka pranešė suskaitmeninusi ir suteikusi viešą prieigą per internetą prie savo pergamentų kolekcijos.

REKLAMA
REKLAMA

VU bibliotekos pergamentų kolekcija verta dėmesio, teigiama VU bibliotekos pranešime. Kolekcija apima Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Lenkijos karalių (Žygimanto Senojo, Žygimanto Augusto, Stepono Batoro, Zigmanto Vazos, Stanislovo Augusto ir kt.) pasirašytas pavienes žemės nuosavybės ar kitokias privilegijas, žemės ir namų valdų pardavimo dokumentus, raštus, perrašančius (transumuojančius) ir patvirtinančius ankstesnių valdovų lengvatas; fonde yra saugomi ir pavienių asmenų bajorystės dokumentai, popiežių bulės ir indulgencijos ar paskyrimai, įvairių vienuolijų turto bei kiti dokumentai.

REKLAMA

„Internete pateikiamos pergamentų skaitmeninės kopijos yra labai geros kokybės. Dokumentus galima padidinti tiek, kad netgi matyti fiziniai popieriaus pažeidimai. Pergamentai pasižymi ne tik dokumentine verte. Kai kurie jų netgi labai puošnūs, su išlikusiais vaškiniais antspaudais, spalvotomis iliuminacijomis. Kai kurių pergamentų piešiniai atrodo tarsi nupiešti ne prieš keturis ar tris šimtus metų, o vakar – tokia gera buvo dažų kokybė ir dažymo technika“, - sakė VU bibliotekos Skaitmeninimo skyriaus vedėja Elona Malaiškienė.

REKLAMA
REKLAMA

VU bibliotekos Rankraščių skyriaus Pergamentų rinkinį sudaro buvusios Vilniaus viešosios bibliotekos pergamentų kolekcijos (pagrindinė jų dalis saugoma Lietuvos Mokslų akademijos bibliotekoje) likučiai ir iš Kauno universiteto perkelti bei kitais keliais VU biblioteką pasiekę negausūs ištekliai. Keletas pergamentų saugomi VU bibliotekos Mokslo muziejuje. Skaitmeninti ir tie, kurie dar tik laukia „auksinių“ restauratorių rankų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkinio dokumentus aprašė Rankraščių skyriaus darbuotojos Irena Katilienė ir Danutė Miškinytė.

„VU biblioteka, suprasdama išliekamąją pergamentų vertę Lietuvos mokslui ir kultūrai, nusprendė suteikti viešą prieigą visiems besidomintiems tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Todėl visa Bibliotekos turima pergamentų kolekcija buvo suskaitmeninta, kad ja galėtų pasinaudoti ir tie, kas neturi galimybių ateiti iki bibliotekos“, – sakė VU bibliotekos direktoriaus pavaduotoja informacinei ir kultūros paveldo veiklai doc. dr. Marija Prokopčik.

REKLAMA

Pergamentus galima rasti interneto svetainėje www.mb.vu.lt . Atėjus į interneto svetainę reikėtų spausti nuorodą „ELBI“. Toliau rinktis žymą „VUB skaitmeninės kolekcijos“. Čia rasite ir daugiau VU bibliotekos suskaitmenintų ir viešai pateikiamų unikalių dokumentų. Pergamentus rasite nuėję į VUB skaitmeninės kolekcijos sąrašo pabaigą. Spauskite nuorodą „VUB pergamentų kolekcija“.

Pergamentas -  tai stipriame kalkių šarme beicuota gyvulio oda, nuvalyta pemza, ištempta ant rėmo ir išdžiovinta. Ypač gerą pergamentą pagamindavo iš negimusių ėriukų odos. Pergamentas iki popieriaus paplitimo vėlyvaisiais viduramžiais buvo įprasčiausia rašomoji medžiaga. Ypatingiems tikslams pergamentą išmirkydavo purpure ir po to rašydavo sidabru ir auksu. Pergamentu taip pat dengdavo langų angas vietoj stiklo, sakoma pranešime. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų