REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai tiki užfiksavę, kaip Saturno žieduose formuojasi mėnuliai. Nuotraukos leido pirmąkart pamatyti tokio pobūdžio procesus.

REKLAMA
REKLAMA

Nuotraukos gautos iš NASA „Cassini“ erdvėlaivio, rašoma ABC. Jos buvo išspausdintos žurnale „Astrophysical letters“.

REKLAMA

Pasirodo, ledo dalelytės Saturno F žiede susijungia sudarydamos milžiniškus (20 km skersmens) sniego kamuolius. Tyrėjai tiki, kad turėdamos gravitacinę jėgą susijungusios dalelytės leidžia vykti formavimosi procesui.

„Cassini“ erdvėlaivis aplink Saturną pradėjo skrieti prieš 6 metus. Mokslininkai stebi planetos milžinės žieduose vykstančius procesus.

„Mokslininkai iki šiol nėra matę, kaip formuojasi kosminiai objektai. Dabar mes turime proceso įrodymus ir įamžintą mėnulių bei įvairių nuolaužų gabaliukų šokį“, – komentavo mokslininkas Carlas Murray, dirbantis prie „Cassini“ projekto.

REKLAMA
REKLAMA

Nuotraukose užfiksuota, kaip 148 km pločio bulvę savo forma primenantis mėnulis sąveikauja su F žiedo dalelėmis ir sukuria tankias, klampias zonas.

„Kai kurios dalelės atskyla, kitas daleles Saturno palydovas Prometėjas pritraukia prie savęs, tačiau yra dalelių, kurios didėja ir tampa tvirtesnės. Naujai atrastos F žiedo dalelytės yra pakankamai tankios ir turi gravitacinės jėgos, o tai reiškia, kad jos pačios pajėgios prie savęs pritraukti kitas daleles“, – aiškina C. Murray.

Astronomas Simonas O'Toole'as iš Australijos astronomijos observatorijos sako, kad nauji „Cassini“ erdvėlaivio duomenys leidžia naujai pažvelgti į planetų formavimosi procesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu yra žinomi du planetų formavimosi modeliai: branduolio didėjimo modelis, kai uolienos, ledas ir dujos per ilgą laiko tarpą susijungia; ir nepastovios gravitacijos modelis, kai formavimosi procesas yra labai greitas. Pastarąjį modelį lemia gravitacijos jėgos“, – sako S. O'Toole'as.

S. O'Toole'o teigimu, nauji duomenys parodo būdus, kaip Saulės sistemos planetos transformavosi iš nuolat kintančių dulkių ir nuolaužų į tokią planetų sistemą, kokią žinome šiandien.

„Ir visiškai yra akivaizdu, kad didesnė nauda nuvykti arčiau nutolusių planetų, nei stebėti jas iš Žemės“, – pridūrė mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų