Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NASA palydovas nufilmavo Saulės paviršiumi slenkantį Žemės dydžio „tornadą“. Gigantiškas plazmos viesulas yra didesnis nei gali pasirodyti pažiūrėjus į jo fotografiją – mokslininkai neatmeta galimybės, jog dydžiu šis darinys pranoksta Žemę, o į kosminę erdvę jis nusidriekęs tūkstančius kilometrų.

REKLAMA

Ne mažiau įspūdingas ir „tornado“ greitis: viesulas juda 482 tūkst. km/h greičiu.

Neįprastą fenomeną, kurį mokslininkai kol kas dar nevisiškai perprato, šį mėnesį nufilmavo NASA Saulės dinamikos observatorija (Solar Dynamics Observatory, SDO). Kosminis aparatas atlieka penkerių metų misiją, kurios pagrindinis tikslas – stebėti, kaip Saulės aktyvumas (ypač – jos magnetinis laukas) veikia Žemę.

REKLAMA
REKLAMA

Nors savo išvaizda Saulės „tornadas“ (mokslininkai juos vadina Saulės protuberantais) panaši į žemiškuosius giminaičius, jų kilmė yra visiškai skirtinga. Žemiškieji viesulai – atmosferos slėgio pokyčių rezultatas. O štai Saulės protuberantai susiformuoja dėl šviesulio magnetizmo.

Tiesa, ko nors daugiau paaiškinti mokslininkai kol kas negali. NASA dirbanti specialistė Terė Kucera (Terry Kucera) neslepia, jog ji ir kolegos vis dar mėgina perprasti, kaip toks reiškinys vyksta. Maždaug 8000°C laipsnių karščio „tornadas“ yra gerokai vėsesnis už supančią Saulės paviršiaus terpę (jos temperatūra – apie 2 mln. laipsnių). Pirmą sykį šį reiškinį vizualiai užfiksuoti yra pavykę 1996 m.

Saulius Žukauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų