Anksčiau šiais metais virš Rusijos sprogęs meteoras gali padėti išsiaiškinti, kas išguldė milijonus medžių 1908-aisiais
Buvo kiek po 7-tos, kai tylų 1908 metų birželio 30-osios antradienio rytą Sibiro dangų perskrodė akinantis ugnies kamuolys. Po kelių minučių neregėtos galios sprogimas išguldė 80 milijonų medžių ir pargriovė žmones už 60 kilometrų nuo epicentro. Tai žiauri ateivių grumtynių pabaiga – vienas erdvėlaivis sunaikintas ore, o kitas apsisukęs dingo kosmose.
Pasakojančio man tos dienos įvykius Tunguskoje aiškinančią netradicinę teoriją 79 metų pensininko fiziko Viktoro Žuravliovo balsas virpa. Paslaptis žavėjo mokslininkus ilgiau nei šimtmetį. Kažkas sprogo virš Sibiro taigos – bet kas?
1959 metais, vos baigęs Tomsko valstybinį universitetą, Žuravliovas prisijungė prie vienos ankstyviausių šio regiono tyrimų ekspedicijų, žygiavo tris dienas iš artimiausios Vanavaros gyvenvietės, kad ten nusigautų. Bet nei jis, nei šimtai kitų tenai apsilankiusių tyrinėtojų nerado kraterio ar kokių nors nuolaužų.
Tad jie vis spėliojo. Ar tai buvo ledo kometa? Asteroidas? Žemė, išspjovusi milžinišką metano debesį? Antimaterija? Su mūsų planeta susidūrusi juodoji bedugnė? Ateiviai? Buvo apmąstytos visos šios ir dar daugiau hipotezių. Bet visos jos turi nepaaiškintų kabliukų,ir laikančių Tunguską apgobtą paslaptimi.
Kita liepsna danguje šį vualį gali kilstelėti. Anksčiau šiais metais tūkstančiai Čeliabinsko regiono gyventojų stebėjo, kaip didžiulis ugnies kamuolys skriejo dangumi prieš sprogdamas. Vaizdo įrašai ir valstybinių jutiklių matavimų duomenys suteikė mums neregėtas įžvalgas apie tai, kas nutinka, kai į Žemę krinta meteoras. Įvykiai Čeliabinske, atrodo, skirti padėti įminti Tunguskos paslaptį kartą ir visiems laikams.
Taigi, ką iš tikrųjų žinome apie Tunguską? Mokslininkai turi informacijos apie sprogimo sukeltą žalą ir kilusių seisminių bangų stiprumą. Bet visa kita remiasi įvairaus neužtikrintumo lygio spėjimais. Manyta, kad įvykis buvo 5–10 km aukštyje įvykęs sprogimas, išlaisvinęs mažiausiai 1000 kartų daugiau energijos, nei Hirosimą susprogdinusi atominė bomba ir sukūręs galingą smūginę bangą, išvertusią medžius ir sukėlusią gaisrus.
Jei būtų galima pasitikėti pirmaisiais laikraščių pranešimais, paslapties nebūtų. 1908-ųjų liepos 10-os dienos Rostovo prie Dono Pietinis telegrafas užtikrintai pareiškė, kad meteoritas susidūrė su Žeme. Buvo išspausdinti netgi liudininkų pasakojimai: „Meteoritas nukrito, lydimas labai stipraus garso ir kurtinančio smūgio… Apylinkės traukiniai sustojo ir išlaipino keleivius, minia ėjo pažiūrėti tolimojo keliauninko. Bet jie negalėjo prisiartinti labiau, nes meteoritas buvo labai karštas… Vėliau, jam atvėsus, jį apžiūrėjo kiti žmonės, ir, pasak jų, meteoritas beveik visiškai įsikasęs po žeme, matosi tik viršus – uolinė balkšva masė.“
Tačiau prabėgo dar daug metų, kol į vietą buvo pasiųsta pirmoji mokslinė ekspedicija. Tuo metu Rusija turėjo kitų problemų – 1905 metų revoliucija, Pirmasis pasaulinis karas, 1917 metų Spalio revoliucija. Nukritęs meteoritas nebuvo prioritetas. Galų gale, 1921 metais, rusų mineralogas Leonidas Kulikas atvyko į centrinį Sibirą ir surado liudytojus. Jų pasakojimai įtikino, kad Tunguskos ugnies kamuolys išties buvo meteoritas. Bet sugrįžęs 1927 metais ir pagaliau pasiekęs numanomo sudužimo vietą, buvo nustebintas. Liudytojų pasakojimuose paminėtos balkšvos masės niekur nesimatė. Šiaip jau nebuvo ir jokių kitokių kosminio akmens fragmentų. Kulikas nerado ir jokio kraterio.
Jis išvydo suniokotus medžius – daugybę milijonų. Kai kurie tebestovėjo, be šakų, kaip telegrafo stulpai, bet dauguma gulėjo ir sudarė keistą, panašų į drugelį raštą, šaknimis nukreipti į epicentrą.
Jo pranešimas įžiebė smalsumą visame pasaulyje. Po Antrojo pasaulinio karo, kuriame Kulikas kovėsi ir žuvo, į įvykio vietą Maskva pasiuntė kitą ekspediciją. 1958 metų ekspedicijai vadovavo rusų geologas Kirilas Florenskis iš Vernadskio Geochemijos ir analitinės chemijos instituto Maskvoje. „Šeštojo dešimtmečio pabaigoje buvo manoma, kad tai ledinė kometa arba visiškai subyrėjęs asteroidas, ir kad turėtume ieškoti kokios nors jo medžiagos,“ sako Michailas Nazarovas, dabartinis instituto meteoritų laboratorijos vadovas. „Baugiausia, kad jei kūnas būtų pasiekęs atmosferą vos 5 valandomis vėliau, būtų pataikęs į Sankt Peterburgą ir jį sunaikinęs.“ Apieškojusi miškus ir pelkes, bei neradusi nieko, kas bent iš toli primintų meteorito fragmentus, Florenskio komanda padarė išvadą, kad smūgio nebuvo; Tunguskos sprogimas tikriausiai įvyko atmosferoje.
Bet kas sprogo? Atsiminkime, tai buvo pirmųjų užfiksuotų NSO stebėjimų era. Daug žmonių, taip pat ir mokslininkų nesunkiai sužavėdavo anomalijos ir gimdavo neįtikimiausi paaiškinimai. Dvikova tarp ateivių erdvėlaivių kai kam neatrodė pernelyg fantastiška.
Dar šį kovą matematikas Vladimiras Rubtsovas iš Charkovo, Ukrainoje, paskelbė dokumentą arxiv serveryje, iškeldamas hipotezę, kad įvykį sukėlė ne kometa ir ne meteoritas, bet kažkoks naujas nežinomas kosminis objektas – gal netgi ateivių erdvėlaivis. Jis mirė nuo vėžio, sulaukęs 64 metų amžiaus, netrukus, kai baigė savo knygą The Tunguska Mystery, detalizuojančią daug skirtingų įvykio paaiškinimų. „Mano vyras aistringai domėjosi Tunguska iki pat mirties. Įminti šią paslaptį jam buvo ypač svarbu“, – sako jo našlė Natalia Kamentseva.
Dauguma tyrėjų bandė rasti paprastesnį paaiškinimą. Pavyzdžiui, 2008 m. Nataša Artemieva iš Planetos mokslo instituto Tuksone, Arizonoje, panaudojo kompiuterinį modeliavimą, kad išsiaiškintų, ar smūginė banga galėjo padaryti Tunguskoje stebėtą žalą. Jos skaičiavimai rodo, kad 40 metrų pločio objektas sukeltų smūginę bangą, paliekančią charakteringą parverstų ir sužalotų medžių drugelio pavidalo raštą.
Ne visi sutinka su sprogimo ore teorija. Giuseppe Longo ir jo komanda iš Bologna universiteto ir Jūrų geologijos instituto, (abu Italioje), įsitikinę, kad krateris yra, ir teigia jį radę. Jie nuvyko į Sibirą 1999 metais ir pasuko tiesiai prie Čeko ežero, kurio, Longo įsitikinimu, nebuvo nei ankstesniuose, nei 1908 m. žemėlapiuose. Longo nelaimei, vietos gyventojai apie ežerą žinojo ilgai iki sprogimo (New Scientist, 28 June 2008, p 38)
Nazarovas taip pat buvo toje vietoje. Jis vyko ten devintajame dešimtmetyje analizuoti durpingų pelkių, kuriuose yra lengvai datuojamas negyvų augalų sluoksnis. „Pelkės sluoksnyje, atitinkančiame 1908-uosius, radome daug daugiau iridžio, – pažymi Nazarovas. – Tai elementas, būdingas kosminiams kūnams, bet Žemėje paprastai randamas labai maža jo koncentracija.“ Tai paremia idėją, kad kosminis objektas sparčiai lėtėjo žemesniuosiuose atmosferos sluoksniuose ir tada sprogo, nusėdamas Žemę ne šio pasaulio elementais. Kiti mokslininkai patvirtino iridžio buvimą Tunguskoje. Bet ar žalos pridarė kometa, ar asteroidas? Nazarovas mano, kad tai kometa, nes nėra nuolaužų, tačiau kitiems, tarp kurių ir Longo, artimesnė asteroido idėja.
Po ėjimo ratais ilgiau nei šimtmetį tyrėjai dabar turi galimybę išspręsti mįslę. Greitai persikelkime į 2013-ųjų vasario 15 dieną Čeliabinsko regioną netoli Uralo kalnų. Ir vėl ryškus ugnies kamuolys nušviečia rytinį dangų. Po kelių sekundžių jis sprogsta. Sprogimo smūgio banga išmuša langus ir sužeidžia daugiau nei 1200 žmonių.
Tačiau šį kartą yra uolienos fragmentų, kurie surenkami ir išanalizuojami. Jie parodo, kad Čeliabinsko smūginę bangą sukėlė akmeningas asteroidas, sprogęs 20–25 kilometrų aukštyje. „Meteoras atskriejo mažu kampu, tikriausiai tiesiai iš asteroidų žiedo, – sako Davidas Kringas, NASA Mėnulio mokslų ir tyrimo centro Hjustone, Teksase, vyriausiasis tyrėjas.
Įvykis buvo ypač gerai užfiksuotas dėl kelionės registratorių, kuriuos Rusijos vairuotojai plačiai naudoja, kad galėtų pasipriešinti policijos korupcijai ir eismo įvykių aplinkybių registravimui. Sprogimas sukėlė ir infragarso bangas, negirdimas žmogaus ausims, bet garsiai ir aiškiai fiksuojamas pasaulinio jutiklių tinklo, skirto branduoliniams sprogimams aptikti. Iš šių rodmenų aiškėja, kad Čeliabinsko sprogimo energija atitiko maždaug 400 kilotonų TNT ekvivalentą, maždaug 30 kartų daugiau, nei ant Hirosimos numestos atominės bombos atveju. Tuo remdamiesi, tyrėjai apskaičiavo, kad atmosferą pasiekusio meteoro masė buvo apie 10 000 tonų ir jis buvo apie 18 metrų skersmens. Svarbiausia, meteoro ugnies kamuolys ir sprogimas labai priminė tai, kas nutiko Tunguskoje.