Mančesterio universiteto mokslininkai teigia, kad seniausias pasaulyje protezas buvo pagamintas Egipte maždaug tarp 1000 ir 600 metų prieš mūsų erą. Šiuo metu šis objektas – dirbtinis kojos pirštas – eksponuojamas Kairo muziejuje.
Jo analogas yra Britų muziejuje ir artimiausiu metu bus ištirtas.
Kairo muziejaus protezas padarytas iš medžio ir odos. Mančesterio medikai ruošiasi įrodyti, kad šio dirbtinio piršto savininkas iš tikro jį naudojo vaikščiodamas. Tai rodo vartojimo pėdsakai ir gerai užgijusi vieta mumijos pėdoje, kur buvo amputuotas pirštas.
Iki šiol seniausiu protezu laikyta bronzinė koja, pagaminta Romos imperijoje apie 300-uosius metus prieš mūsų erą. Ji buvo saugojama Karališkajame chirurgijos koledže Londone, bet sunaikinta per II-ajį pasaulinio karo bombardavimus.
Bet seniausia žmogaus organo imitacija yra akies protezas, kurį 2007 metų vasario mėnesį atrado Irano ir Italijos archeologų ekspedicija. Mokslininkų nuomone, akies protezas priklausė būrėjai arba aiškiaregei.
Tai pusės sferos, 2,5 cm skersmens objektas. Jis pagamintas iš lengvos medžiagos, panašios į bitumo pastą. Ant akies paviršiaus kruopščiai išraižytas vyzdys ir auksu išdėliotos linijos – kaip saulės spinduliai. Vidinėje protezo dalyje yra dvi skylės, pro kurias, matyt, buvo praveriamas siūlas, kuris laikydavo protezą akiduobėje.
Iš rastų palaikų mokslininkai nustatė, kad akies savininkė mirė turėdama 25 – 35 metus. Ji buvo tamsiaodė, su valingu smakru ir aukšta kakta. Jos antropologinis tipas rodo, kad jos gimtinė buvo Arabijoje. Egzotiška išvaizda, dirbtinė akis ir gausiai papuoštas veidrodis leidžia manyti, kad jos profesija buvo egzotiška – ji galėjo būti kulto patarnautoja arba aiškiaregė.
Akies protezas rastas kasinėjant Shahr-i-Sokhta nekropolį Sistano apylinkėse, netoli Irano ir Afganistano sienos.