• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Harvardo universiteto (JAV) mokslininkas pranešė ieškantis rizikuoti nebijančios moters, kuri norėtų tapti surogatine pirmojo po 30 000 metų neandertaliečio kūdikio motina.

REKLAMA
REKLAMA

Šio universiteto genetikos profesorius George'as Churchas interviu Vokietijos savaitraščiui „Der Spiegel“ pareiškė, kad mokslininkai netrukus gali gauti galimybę klonuoti neandertalietį pasinaudoję sparčiai tobulėjančia genetinės inžinerijos technologija. 58 metų profesoriaus G. Churcho 9-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį atlikti tyrimai paklojo pamatus genomui šifruoti, pranešė „CBS News“.

REKLAMA

Pasak mokslininko, jis galėtų klonuoti seniai išnykusių neandertaliečių atstovą, jei tik pavyktų rasti moterį, kuri sutiktų išnešioti  klonuotą embrioną. Tačiau George'as Churchas perspėja, kad toks gimdymas skirtųsi nuo įprastinių. Neandertaliečių moterų lytiniai takai buvo kur kas platesni, nei dabartinių moterų, todėl kūdikiams nereikėjo gimdymo metu pasisukti. Be to, neandertaliečio kūdikio galva turėtų būti didesnė nei paprastų kūdikių, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto profesorius galimus neandertaliečio gimdymo sunkumus vertina optimistiškai ir mano, kad tokie žmonių protėvių vaikai gali būti gana protingi. „Gali būti, kad jie buvo superprotingi ar superstiprūs. Kas žino? Yra tik vienas būdas tai sužinoti“, – sakė mokslininkas.

G. Churchas neandertaliečio klonavimo planus sieja su neandertaliečių DNR rekonstrukcija. Mokslininkas tvirtina esant pakankamai iš atrastų Homo neanderthalensis palaikų išgautos genetinės medžiagos, kad būtų įmanoma rekonstruoti jų  DNR. Iš esmės, pasak jo, neandertaliečio genomas jau yra iššifruotas. Kitas žingsnis, pasak profesoriaus, būtų jo padalinimas į, pavyzdžiui, 10 000 fragmentų ir jų sintezavimas. Galiausiai šie fragmentai būtų perkelti į žmogaus kamienines ląsteles. Ilgainiui mokslininkai galėtų generuoti kamieninių ląstelių liniją, kuri būtų vis artimesnė atitinkamai neandertaliečio genetinei sekai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininko teigimu, jo laboratorijoje jau sukurtas tam būtinas pusiau automatinis procesas. Galiausiai visi neandertaliečio genomo fragmentai būtų surinkti žmogaus kamieninėje ląstelėje, o tai leistų sukurti neandertaliečio kloną.

REKLAMA

Žinoma, nepaisant grynai techninių sunkumų tokiems ketinimams kelią gali pastoti ir teisinės bei etinės kliūtys: daugelyje šalių žmonių klonavimas yra draudžiamas, be to, neaišku, ar bent viena moteris vardan mokslo pažangos pasiryžtų tokiai avantiūrai.

Manoma, kad neandertaliečiai išnyko mažiausiai prieš 33 000 metų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų