Pacientai, po sunkaus smegenų sužeidimo atsidūrę „vegetatyvinėje“ būsenoje, gali ne tik galvoti, bet ir bendrauti, rodo pastarųjų kelių metų medicininiai tyrimai.

Smegenų skenerius naudoję ekspertai dar 2006 metais pirmą kartą pastebėjo, kad žmonės be išorinių gyvybės požymių gali ne tik gerai suvokti, kas jiems šnekama, tačiau ir atsakyti į paprastus klausimus. Viskas prasidėjo nuo Kembridžo Medicininių tyrimų organizacijos dr. Adriano Oweno 2006 m. atlikto tyrimo. Jis ištyrė moterį, kuri, praleidusi penkis mėnesius vegetacinėje būklėje, galėjo save įsivaizduoti žaidžiančią tenisą ir netgi reagavo į nurodymus.Vegetacinėje būsenoje esančių pacientų smegenų būklės aktyvumas „bendraujant“ su išore.

Norėdamas įsitikinti, jog kolegos atlikti moters sąmoningumo požymių stebėjimai kompiuteriniu tomografu nėra paprasčiausia „iliuzija“, daktaras Martinas Montis 2008 metais nuskenavo 16 sveikų savanorių smegenis. Žmonės buvo paprašyti įsivaizduoti, kaip jie žaidžia tenisą, vėliau – kaip vaikšto po jiems gerai žinomas vietas.

Šios dvi užduotys aktyvuoja skirtingas smegenų dalis, o tomografas leidžia matyti, kuri sritis yra sužadinta. Su savanoriais mokslininkai susitarė, kad įsivaizduojamas teniso žaidimas reikš „Taip“, o vaikščiojimas pažįstamose vietose – „Ne“. Vėliau kiekvienas savanoris gavo po tris klausimus, į kuriuos galėjo atsakyti tik teigiamai arba neigiamai, tačiau ne žodžiu, o įsivaizduodami atitinkamas situacijas. Tyrimas atskleidė, kad toks susikalbėjimo būdas veikia be priekaištų.

REKLAMA

Mokslininko nuomone, magnetinio rezonanso testai turėtų būti naudojami visiems ligoniams, kurie nerodo jokių sąmoningumo ženklų. Mat pasitaiko atvejų, kai pacientai, iš pažiūros esantys komoje, iš tiesų yra sąmoningi. Mokslininkų manymu, net 40 proc. pacientų vegetacinė būklė diagnozuojama per klaidą. Ką toks medikų sprendimas reiškia žmogui, kuris yra išlaikęs sąmonę, galima tik įsivaizduoti. Tad, norėdamas nustatyti tokio „netiesioginio“ bendravimo per smegenų aktyvumo skenerius galimybių ribas, Adrianas Owenas su kolegomis toliau tęsė savo tyrimus, tik dabar jau perėjo prie komos būsenoje esančių pacientų.

Naujausius šių tyrimų rezultatus aprašė dienraštis „The Daily Telegraph“ – mokslininkai jau spėjo įsitikinti, kad didelė dauguma vegetacinėje būsenoje esančių pacientų į paprastus biografinius klausimus („Ar turite seserį, ar jūsų tėvo vardas yra toks“) pacientai gali atsakyti „taip“ arba „ne“.


Rašyti komentarą...
v
va tai tau
2010-02-04 16:50:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kiek tokiu nuo aparatu per tuos desimtmecius atjungta?
Atsakyti
0

a
a
2010-02-04 19:43:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
va,va...kiek atjungta..
Atsakyti
0

a
a
2010-02-04 19:43:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
va,va...kiek atjungta..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų