Ieškome kompiuterio už 1000 litų? Kažin, ar rasime ką nors pigiau už „netbuką“.
Šiuo lengvu ir mažu kompiuteriu patogiai naršysime internete bei nudirbsime svarbiausius darbus. „Computer Bild Lietuva“ išbandė šešis tokius įrenginius.
Mažas ir lengvas, ilgai veikia neprijungtas prie elektros tinklo. Šiuolaikiniam „netbukui“ trūksta tik spartos. Daugiau jos žadą naujieji „Intel Atom N455“ ir 475 procesoriai, leidžiantys naudoti greitesnę DDR3 tipo darbinę atmintį. Ar tai pridėjo „netbukams“ spartos, sužinosime šiame „Computer Bild Lietuva“ atliktame 6 „netbukų“ teste.
Kuo „netbukams“ naudinga DDR3 atmintis?
● Sparta.
Net keturi iš šešių bandytų kompiuterių turi DDR3 tipo darbinę atmintį, veikiančią didesniu taktiniu dažniu. Deja, testas parodė, kad „netbukų“ su DDR2 ir DDR3 atmintimi sparta beveik nesiskiria.
● Energijos suvartojimas.
Teoriškai naujoji atmintis turėtų pailginti akumuliatoriaus veikimą. Juk senajai DDR2 reikia 1,8 volto maitinimo, o DDR3 – tik 1,5. Tačiau darbinė atmintis apskritai naudoja mažai energijos. Todėl bendrą kompiuterio veikimo laiką jos tipas įtakoja labai nežymiai.
● Kaina.
Šiuo metu „netbukams“ skirtos DDR2 ir DDR3 atminties kainos yra beveik vienodos. Todėl nuo įmontuotos atminties tipo bendra „netbuko“ kaina beveik nepriklauso.
Ką siūlo testuoti „netbukai“
● 10 colių ekranas. Visi testo dalyviai turi 10 colių įstrižainės ekranus, rodančius 1024×600 taškų raiška. Tokios kokybės užtenka daugumai programų ir interneto svetainių.
● Kietasis diskas. Pirmieji „netbukai“ turėjo judančių dalių neturinčius SSD kietuosius diskus. Tačiau šiuolaikiniuose internetiniuose kompiuteriuose „prigijo“ gerokai pigesni „įprasti“ nuo 160 iki 250 gigabaitų talpos kietieji diskai.
● Mikrofonas ir kamera. Kaip ir įprasto dydžio nešiojamieji kompiuteriai, dauguma „netbukų“ turi kameras ir mikrofonus, leidžiančius „gyvai“ bendrauti internetu.
● Lizdai. Beveik kiekvienas „netbukas“ turi VGA jungtis, kuriomis galima prijungti praktiškai bet kokį monitorių. Deja, HDMI jungtis, kuria įrenginį galėtume prijungti prie aukštos raiškos televizoriaus, „net bukuose“ vis dar retenybė.
Kaip „netbukas“ jungiasi prie interneto
● Bevieliu WLAN ryšiu. Bevielį WLAN ryšį turi visi „netbukai“. Juo galime patogiai naršyti namie ar darbe. Deja, WLAN veikimo nuotolis yra vos apie 100 metrų, todėl naudotis internetu mieste juo nepatogu.
● Bevieliu 3G ryšiu. 3G ryšio veikimo plotas žymiai didesnis. Juo galime naudotis didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Deja, 3G modemą turi tik nedaugelis kompiuterių. Todėl jį teks įsigyti papildomai. Be to, reikės užsisakyti ir mobiliojo interneto planą, per mėnesį kainuojantį iki 100 litų.
Testo rezultatų santrauka
Sparta
Visi testuoti kompiuteriai puikiai tinka dirbti biuro programomis. Deja, darbas su paveikslėliais, vaizdu, muzika ir daug atminties naudojančiomis programomis šiems įrenginiams per sudėtingas. Be to, visi testuoti kompiuteriai visiškai netinka kompiuteriniams žaidimams žaisti. Spartos skirtumai tarp atskirtų testuotų modelių labai nežymūs.
Duomenų saugojimas
Dauguma testuotų „netbukų“ turi 233 gigabaitų talpos diskus. Tik MSI turi mažesnės talpos laikmeną – 149 gigabaitų. Visi bandyti kompiuteriai turi atminties kortelių skaitytuvus. Abu „Asus“ ir MSI įrenginys nuskaito tik SD, SDHC, SDXC ir MMC tipo laikmenas, likusieji – „xD“, o „Acer Aspire One D260“ – ir RS-MMC.
Vaizdo kokybė
Daugelio testuotų „netbukų“ ekranai beveik identiški: visi jie yra 10 colių įstrižainės, jų raiška – 1024×600 taškų. Tik „Lenovo“ kompiuterio raiška geresnė – 1280×720 taškų. Iš bandytų ekranų tik „Asus Eee PC 1015PE“ yra apsaugotas nuo atspindžių.
Testo nugalėtojai
Šiame teste triumfavo „Asus“, užėmusi dvi pirmąsias testo vietas. Testo nugalėtojas „Asus Eee PC 1015PE“ gana greitai veikia su programomis. Kompiuteris įsikrauna greičiausiai teste, be to, dirbdamas mažiausiai kaista. Geriausiu kainos ir kokybės santykiu pasižymėjo „Acer Aspire One D260“. Jo kaina mažiausia – 1187 litai.