Lietuvos žurnalistų sąjunga įspėja, kad šalies žiniasklaida gali prarasti patį brangiausią iki šiol turėtą turtą - visuomenės pasitikėjimą.
Žurnalistų sąjungos (LŽS) išplatintame pranešime sakoma, kad paskutiniaisiais sociologiniais tyrimais nustatytas mažiausias per visą Nepriklausomybės laikotarpį visuomenės pasitikėjimas žiniasklaida kaip institucija kelią grėsmę Lietuvos valstybės demokratijos pamatams.
Naujausi dienraščio Lietuvos rytas" birželio 16 d. paskelbti visuomenės nuomonės tyrimai apie pasitikėjimą skirtingomis Lietuvos institucijomis parodė rekordiškai smukusį visuomenės pasitikėjimą žiniasklaida kaip institucija. Daugelį metų būdama tarp dviejų labiausiai pasitikėjimą kėlusių institucijų, birželio mėnesį žiniasklaida atsidūrė tik aštuntoje vietoje. Ją jau pralenkė "Sodra", bažnyčia, kariuomenė, Prezidentas, bankai, švietimo sistema, Konstitucinis teismas.
Žiniasklaida nepasitiki beveik kas ketvirtas lietuvis (22,2 procento respondentų), o pasitiki gerokai mažiau nei pusė gyventojų (38,7 procento).
LŽS ragina leidėjus kuo skubiau grįžti prie garbingos konkurencijos ir tokios pat žurnalistikos skatinimo. Šie principai yra deklaruoti dar 1996 metais ir 2005 metais priimtuose Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksuose.
Iki šiol Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija jau du laikraščius yra priskyrusi profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų kategorijai. Tai rodo problemos augimo tendencijas.
LŽS viešai kreipiasi prašydama leidėjus ir žurnalistus pripažinti, kad šiandien iš esmės turime tik mažesnės visuomenės dalies pasitikėjimą ir mums neužtenka vien tik atsiriboti nuo negarbingos žiniasklaidos.
LŽS teigimu aėjo metas Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai įgyvendinti ir tas bendro etikos kodekso nuostatas, kurios skatina garbingą žurnalistiką.
Pagal kodeksą, jei viešosios informacijos rengėjas per dvejus metus nuo šio kodekso patvirtinimo jo nepažeidė, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija tokiam viešosios informacijos rengėjui (ar jo padaliniui) gali suteikti teisę naudoti šios komisijos įsteigtą ypatingą garbės žymenį arba tokią teisę panaikinti, kai viešosios informacijos rengėjas pažeidžia šį kodeksą.
Kiek daugiau nei dvejus metus galiojantis kodeksas suteikia galimybę jau šiandien garbingai žiniasklaidai gauti tokį garbės žymenį. Taip būtų visuomenei aiškiai įvardinta ne tik neetiška žiniasklaida, bet ir ta, kuri dirba garbingai, sakoma pranešime.