• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dar tik vasario vidurys, oro temperatūra kai kam jau primena pavasarį. Klimatologas doc. Gintautas Stankūnavičius praneša, kad šios savaitės pabaigoje Lietuvos ir Baltijos šalių link atkeliauja Sibiro anticiklonas ir dalijasi, kokie orai laukia.

Nors dar tik vasario vidurys, oro temperatūra kai kam jau primena pavasarį. Klimatologas doc. Gintautas Stankūnavičius praneša, kad šios savaitės pabaigoje Lietuvos ir Baltijos šalių link atkeliauja Sibiro anticiklonas ir dalijasi, kokie orai laukia.

REKLAMA

„Nors dar tik vasario vidurys, lauke jau kvepia pavasariu. Pavasariškai nuteikia ir oro temperatūra, kuri dabar (vidutinė paros) bent 3–6 °C aukštesnė už daugiametę normą. Tiesa, didžiausios oro temperatūros anomalijos dėl palankių atmosferos cirkuliacijos sąlygų susidarė Vidurio Europos šiaurinėje dalyje (6–12 °C aukščiau normos) – Vokietijoje, Čekijoje, Beniliukso šalyse.

Šilčiau nei įprastai yra beveik visoje Europoje, išskyrus šiaurinius Skandinavijos pusiasalio pakraščius ir visą šiaurės rytinę europinės Rusijos dalį. Ten dėl labai stipraus ir stabilaus poliarinio anticiklono nakties ir ryto šaltis siekia -33 – -40 °C, o dienomis – -18 – -26 °C (Permės krašte, Komijos respublikoje, Kirovo ir Archangelsko srityse)“, – teigia G. Stsnkūnavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis priduria, kad didesnėje Lietuvos teritorijos dalyje beveik išnykusi sniego danga, kiek daugiau jos išlikę tik Švenčionių aukštumoje (iki 12–17 cm), šiaurės rytiniuose rajonuose (3–12 cm), Žemaičių aukštumos centriniuose ir šiauriniuose rajonuose (iki 10 cm). Pas šiaurines mūsų kaimynes sniego yra daugiau, ypač aukštumose: Latvijoje Vidzemės aukštumoje – iki 28 cm, Alūksnės – iki 32 cm, tiek pat Latgalos aukštumoje, o Kurzemės vakaruose sniego visai nėra; Estijoje Hanjos ir Otepės aukštumose – iki 30 cm, šalies šiaurės rytuose – iki 43 cm

REKLAMA

„Pastarosiomis savaitėmis vyravo debesuoti orai, todėl šviesaus paros meto žymus pailgėjimas gal ir liko nepastebėtas. Priminsiu, kad nuo trumpiausių dienų laikotarpio gruodžio paskutinį dešimtadienį diena pailgėjo apie 2,5 valandos ir kiekvieną dieną pailgėja dar 4 minutėmis.

Taigi, saulės aukščio virš horizonto didėjimas ir dienos ilgėjimas besniegėmis sąlygomis turėtų ankstinti pavasarį, tačiau pakankamas pavasariui (daugiau gaus, negu atiduos) saulės energijos kiekis mūsų regione bus tik apie kovo vidurį“, – sako klimatologas.

REKLAMA
REKLAMA

Atkeliauja Sibiro anticiklonas

G. Stankūnavičius praneša, kad ateinančiomis dienomis atmosferos cirkuliacija liks palanki pavasariškiems orams ir oro masės į Baltijos regiono keliaus nuo Šiaurės Atlanto subtropinių platumų.

„Pirmadienio naktį oro temperatūra kris iki -2 °C vakarinėje Lietuvos dalyje ir iki -8 °C rytinėje ir šiaurės rytinėje, dieną laikysis 0 – -5 °C temperatūra. Antradienį slėgis vėl kris, į Lietuvą iš šiaurės vakarų atslinks ciklono slėnis su šlapdriba, kurią vakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose keis lietus. Trečiadienį žymesnių kritulių nelaukiama, o ketvirtadienį – vėl šlapdriba su lietumi, daugiausia šiauriniuose ir šiaurės vakariniuose rajonuose. Savaitės pabaigoje sustiprės oro pernaša iš pietų ir pietryčių – orai vėl pavasariškai atšils“, – teigia klimatologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priduria, kad ši savaitė Europoje šilčiausia bus pietvakariuose, Portugalijos pietuose ir Andalūzijos pakrantėse – iki +24 °C, šalčiausia – Skandinavijos, o tiksliau Švedijos šiaurėje – iki -22 – -27 °C.

Šios savaitės pabaigoje Rytų Europą apims aukštesnio slėgio sritis iš rytų – sustiprėjusio Sibiro (Azijos) anticiklono gūbrys, o šiaurės vakarinę Europos dalį pasieks mažai judrus ir gilus Atlanto ciklonas.

„Tokia dviejų intensyvių, bet priešingo ženklo barinių sistemų sandūra lems didelio masto oro srautą nukreiptą nuo vakarinės Viduržemio jūros dalies link Vidurio Europos ir Baltijos regiono. Todėl labiau atšils šiaurinių Balkanų, Karpatų ir pietinės Baltijos regionuose. Šilčiau, nei įprastai kitą savaitę bus beveik visoje JAV ir rytinėje Kanados dalyje, o Sibire, Kazachstane ir šiaurinėje Kinijos dalyje – šalčiau (dėl sustiprėjusio Sibiro anticiklono).

Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad vasario mėnesio pabaiga ir kovo pradžia tiek Vidurio Europoje, tiek ir Baltijos regione išliks šiltesnės už daugiametę, o daugiau kritulių Lietuvoje turėtume sulaukti paskutinėmis šio ir pirmomis ateinančio mėnesio dienomis“, – priduria G. Stankūnavičius.

Neperskaitėt iki galo. Šiaurės Atlanto (NATO) ciklonas atrems Sibiro (Rusijos) anticikloną.
smagu kai šalta,daug geriau
smagu kai šalta,daug geriau
Taip,nereiks trėmimų į Sibirą,-5 tai atkeliauja Sibiro šaltis ir smogs,kirs rėš,galabys,draskys, šaldys
Debilu sutve.Ka jie gali pranašauti,tegul eina dirbti,gatves pravalo su lietuviais,o ne tauskia nesąmones.Gamta jau seniai susikniso, zmoniu,oligarchu deka.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų