Rytoj Andriaus Kubiliaus vadovaujama XV Vyriausybė minės šimtadienį. Dirbanti, vegetuojanti, išmintinga, nekompetentinga - taip prieštaringai vertinama jos veikla.

Kiek daugiau nei trys mėnesiai - pernelyg trumpas laikotarpis, kad visuomenė jau galėtų raškyti brandžius ministrų kabineto veiklos vaisius. Per šimtadienį nuveiktais ir dar tik planuojamais darbais premjeras netrukus pasigirs ta proga rengiamoje spaudos konferencijoje. LŽ pasidomėjo, kaip koalicinės Vyriausybės veiklą vertina tie, kurie atidžiai stebi kiekvieną jos žingsnį: finansininkai, politikai, politologai, profsąjungų atstovai.Neįvertino krizės masto.

Finansų analitiko Stasio Jakeliūno teigimu, A.Kubiliaus Vyriausybė dirba labai sunkiu laikotarpiu - ekonomikos padėtis blogėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Šiame kontekste Vyriausybės darbai ir ketinimai buvo adekvatūs, imtasi tvarkyti valstybės finansus - mažinti biudžeto deficitą“, - sakė jis. Tačiau, anot analitiko, tai buvo per siauras požiūris, reikėjo visa apimančio plano, o Vyriausybė jo neturėjo. „Dabar bandoma inicijuoti ekonomikos skatinimą. Deja, iš dalies tai jau pavėluota, be to, šito nepakanka“, - įsitikinęs S.Jakeliūnas. Jo nuomone, Vyriausybei pritrūko kompetencijos ir gebėjimo įvertinti krizės mastą.

REKLAMA

„Niekas neabejoja, jog ne tik ateinantys mėnesiai, bet veikiausiai ir metai šiai Vyriausybei bus itin sudėtingi. Bijau, kad viena Lietuva, kaip ir kitos mūsų kaimynės, nepajėgs ištrūkti iš globalios krizės gniaužtų“, - pabrėžė S.Jakeliūnas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas norėtų palinkėti Vyriausybei, kad ši priimtų žmonėms naudingus įstatymus, o ne vien mąstytų, kaip surinkti biudžetą. „Būtent taip dabar ir elgiamasi. Tiesą sakant, mes ir nesitikime, kad kas nors keisis“, - prisipažino jis. Jei Vyriausybė toliau laikysis dabartinės politikos, profsąjungų lyderis prognozuoja jai neilgą ateitį.

Kabinetas vegetuoja

„Kad ir norėčiau, nieko gera apie šios Vyriausybės veiklą negalėčiau pasakyti“, - LŽ pareiškė buvęs premjeras, Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas. Jis įsitikinęs, jog A.Kubiliaus Vyriausybė neadekvačiai reagavo į susidariusią ekonominę situaciją. „Vienintelė Lietuva padidino mokesčių naštą, ir tai davė labai skaudžių rezultatų“, - sakė G.Kirkilas. Dar vienas blogas šios Vyriausybės bruožas, anot ekspremjero, - kad ji netoleruoja jokios kritikos, taip pat nesugeba užmegzti dialogo su visuomene. „Neprisimenu tokių laikų, kad kiekvieną mažiausią piketėlį stebėtų būriai policijos“, - kalbėjo opozicijos lyderis. Jo teigimu, ir XIV Vyriausybės metais rengta nemažai protesto akcijų, bet niekada nebūdavo naudojama specialiųjų priemonių, neprireikdavo tiek tvarkdarių. „Dabar Vyriausybė vegetuoja ir laukia prezidento rinkimų. Iki jų greičiausiai jokių ypatingų veiksmų nesiims“, - prognozavo G.Kirkilas.

Trūksta kompetencijos

Pasak politologo Vytauto Dumbliausko, per šiuos mėnesius, kai dirba A.Kubiliaus Vyriausybė, tarsi nieko ypatinga ir neįvyko, išskyrus viena - į biudžetą nesurinkta tiek pajamų, kiek planuota. „Tačiau mane apėmęs jausmas, kad Vyriausybės tai visiškai nejaudina. Ji toliau ramiai ketina mažinti institucijų išlaidas, karpyti atlyginimus. Vyriausybė lyg ir nemato čia savo kaltės, kalčiausi tampa tie, kurių išlaidos per didelės“, - dėstė politologas. Pasak jo, būtina ne tik taupyti, bet ir skatinti vartojimą.

REKLAMA

V.Dumbliauskas taip pat mano, kad radikalių Vyriausybės permainų galima tikėtis tik po prezidento rinkimų, ypač jei juos laimės eurokomisarė Dalia Grybauskaitė. Kaip žinoma, naujam šalies vadovui Vyriausybė privalo grąžinti savo įgaliojimus. „Rinkimai taps virsmo akimirka“, - prognozavo jis.

Pasak politologo Algio Krupavičiaus, kol kas Vyriausybės veikla planuotų rezultatų nedavė. Šiandieniai finansų ir kiti ekonomikos rodikliai visiškai patvirtina, kad mokesčių reforma nepateisino lūkesčių. „Kurį laiką ši Vyriausybė turėjo komunikacijos problemų, menkai aiškino visuomenei savo darbus ir dėl to sulaukė daug priekaištų“, - pabrėžė A.Krupavičius. Stebėdamas atskirų ministrų veiklą politologas padarė išvadą, kad vieniems jų gana lengvai pavyko perkąsti vykdomosios valdžios subtilybes, kitiems tai sekasi sunkiai. Į kai kurių Vyriausybės narių nekompetentingumą atkreipė dėmesį ir V.Dumbliauskas.


Rašyti komentarą...
L
Lietuvis
2009-03-17 08:13:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Is vienos puses suprantu besipiktinancia visuomene del naujoviu,dirzu suvarzymo,gyvenimo kokybes bloginimo ir panasiai.Zmogus toks padaras,kad jis stabilus kol viskas gerai.tik situacija blogeja,is karto panika..
Esme tame kad suprantu ir Andriu Kubiliu.Priimdamas tokius sprendimus jis rizikuoja visuomenes akyse savo reitingais taip smarkiai kaip niekas kitas ir jau jauciasi jo nepopuliarumas tarp zmoniu.Bet jei bandyti suprasti,tai matosi kad zmogus padare sprendima - Arba Arba.Arba ishtempsiu valstybe is duobes arba pasilaidosiu kaip politikas.Kas kitas taip apsisprestu.Galejo Kubilius kitu keliu eiti,jokiu antikriziniu planu,viskas zashibys,gyvenimas jega,kol viena diena valstybes ekonomikai alles kaput.Na jug taip yra,koks durnius papriestaraus? Man ir paciam isgirdus vel nauja antikrizinio plano dali per zinias pasidaro pikta,atrodo dirbam,mokam mokescius o cia uzkrauna papildoma junga.O ka daryti? Klausimas geras.Atsakymas butu - KANTRYBES.Juk ne simtmeciui tos reformos,o trumpam laikotarpiui kad ishsikapstytume is to shudo.Ir tikiuosi ishsikapstysim.O jei ne,na...irgi nieko tragishko.Kambodzoje ar Nigerijoje daug blogiau gyventi.
Atsakyti
0

R
Rinkejas
2009-03-17 08:30:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Balsavau uz tevynes sajunga ir balsuosiu, ir neziurint i padarytas nedidelias klaidas vyriausybe teisingai elgesi, o tie kurie saukia ir lieja pamazgas tiesiog mentalitetas ju toksai socialdemokratiskas
Atsakyti
0

p
per mazai ryztingumo
2009-03-17 08:32:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
manau vyriausybe turejo zymiai ryztingiau "kirsti" per visus nomenklaturscikus...Ju, dirbanciu zmonems, lietuvoje beveik nera...beda ta, kad patys zmones labai sugede, be morales...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (22)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų