naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anykščiuose susiklosčiusi situacija kai pirmaujantis kandidatas į merus buvo pašalintas iš rinkimų, yra bloga, sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė. Anot jos, tai neeilinė padėtis, kurios nebuvo matę net ilgamečiai specialistai.

Anykščiuose susiklosčiusi situacija kai pirmaujantis kandidatas į merus buvo pašalintas iš rinkimų, yra bloga, sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė. Anot jos, tai neeilinė padėtis, kurios nebuvo matę net ilgamečiai specialistai.

REKLAMA

Anykščiuose pirmaujantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Kęstutis Tubis buvo pašalintas iš mero rinkimų, antradienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmai dar pernai vasarį išteisino K. Tubį dėl visų trijų prekybos poveikiu epizodų. Tačiau šį sprendimą prokurorai apskundė ir šių metų vasario 2 d. Panevėžio apygardos teismas jį pripažino kaltu dėl vieno epizodo.

Teismas jam skyrė 9 900 eurų baudą ir tūkstančio eurų vertės turto konfiskavimą. Politikas sumokėjo baudą, turtas buvo išieškotas, tuomet įvyko rinkimai, o iš karto po jų VRK priėmė sprendimą jį šalinti iš rinkimų.

REKLAMA

Petkevičienė: sprendimas galėjo būti anksčiau, bet ir negalėjo

Anot VRK pirmininkės J. Petkevičienės, komisija antradienį panaikino K. Tubio kaip kandidato rinkimuose įregistravimą.

REKLAMA

„Taip, tas sprendimas galbūt galėjo būti anksčiau, bet iš kitos gi pusės, negalėjo, nes vasario 3 dieną, leiskite patikslinti, K. Tubis kreipėsi prašydamas panaikinti jo, kaip tarybos nario, mandatą. Artimiausiame posėdyje VRK tą ir padarė. Dėl registravimo kandidatu VRK buvo priėmusi sprendimą anksčiau negu Panevėžio apygardos teismo sprendimas“, – „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ aiškina ji.

J. Petkevičienės teigimu, VRK Panevėžio apygardos teismo sprendimą gavo vasario pabaigoje.

„Matėme, kad ten parašyta, apie ką šiandien intensyviai konstruktyviai diskutavome tiek su pačiu K. Tubiu, tiek su jo advokatu, nes teismo sprendime buvo parašyta, kad draudžiama ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje“, – sako VRK pirmininkė.

REKLAMA

Vis dėlto trys tūkstančiai Anykščių gyventojų jau atidavė savo balsus už K. Tubį.

„Todėl kad tik vasario (kovo – red. past.) 3 d. po pietų, likus nepilnai dviem dienoms iki rinkimų dienos, kovo 5 d., VRK gavo Panevėžio teismo išaiškinimą dėl savo nuosprendžio“, – aiškina J. Petkevičienė.

„Ši situacija neordinari, tokių situacijų net mano kolegos ilgamečiai darbuotojai nežino. Taip, labai blogai. Bet pagal rinkimų kodeksą VRK turi teisę po rinkimų dienos  iki patvirtinant rinkimų rezultatus, spręsti klausimą dėl kandidato registravimo panaikinimo“, – tikina ji.

REKLAMA
REKLAMA

Tubis pateikė įvykių seką

Pats K. Tubis pasakoja, kad dar 2019 m. sausio 28 d. buvo sulaikytas. Anot jo, lygiai po ketverių metų, vasario 2 d. jis buvo pripažintas kandidatu į merus, o už pusantros valandos buvo pripažintas kaltu vienoje dalyje.

„Sumoku anksčiau nei per parą baudą, informuoju VRK ir VRK turi paimti kitą dieną nuosprendį ir jį nagrinėti. Bet aš 2 d. gaunu kandidato į tarybos narius pažymėjimą, vasario 10 d. gaunu pažymėjimą, kad esu kandidatas į merus.

REKLAMA

VRK viską žino, turi visus dokumentus, tačiau vasario 27 d. kreipėsi į teismą išaiškinimo. Vienas teisėjas paaiškina. Mes, nei aš, nei mano advokatai, neturime tos užklausos, ko klausė VRK. Penktadienį, prieš pat rinkimus paskelbiama, kad jeigu balsuosite už K. Tubį, jūsų balsai bus anuliuoti. Buvau ir esu tvirčiausias kandidatas į merus. Jeigu nebūtų tokio VRK politikavimo, būčiau laimėjęs pirmame ture“, – piktinasi jis.

K Tubio įsitikinimu, iš karto po teismo sprendimo turėjo vykti VRK ir K. Tubio posėdis, kuriame būtų buvę nagrinėjama, ar politikas gali kandidatuoti į merus ir tarybos narius.

REKLAMA

„Kadangi man išdavė pažymėjimus, aš elgiausi sąžiningai tiek rinkėjų, tiek savo paties atžvilgiu“, – sako jis.

Anykščiuose pirmaujantis Tubis išbrauktas iš merų rinkimų

Primename, kad Anykščiuose pirmaujantis LVŽS kandidatas Kęstutis Tubis pašalintas iš mero rinkimų, antradienį nusprendė VRK. 

Toks sprendimas priimtas gavus Panevėžio apygardos teismo išaiškinimą, kad dėl prekybos poveikiu nuteistam K. Tubiui draudimas dirbti valstybės tarnyboje apima ir renkamas pareigas.

REKLAMA
REKLAMA

Už tai, kad būtų panaikinta K. Tubio kandidato registracija, antradienį balsavo dešimt komisijos narių ir vienas buvo prieš.

„VRK priėmė sprendimą panaikinti kandidato į savivaldybės tarybos narius ir merus K. Tubio registravimą kandidatu, vykdydama Panevėžio apygardos teismo sprendimą baudžiamojoje byloje, taip pat atsižvelgdama į papildomą teismo išaiškinimą“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.

„Liūdna“, – į klausimą, kaip vertina situaciją, kai rinkimų viduryje šalinamas daugiausiai iš visų kandidatų – tris tūkstančius – rinkėjų balsų surinkęs atsakė kandidatas.

REKLAMA

K. Tubis po komisijos posėdžio žurnalistams patvirtino, kad VRK sprendimą naikinti jo registraciją rinkimuose skųs teismui.

„Be abejo, aš negaliu neskųsti. Manimi pasitikėjo 3050 rinkėjų, jei aš neginčiau savo teisių, kaip aš atstovaučiau rinkėjams, kaip aš ginčiau jų teises? Žmonės nepatenkinti dabartine valdžia, jie balsuoja už mane matydami, kaip mes dirbome anksčiau, koks buvo progresas Anykščiuose, o dabar viskas eina žemyn“, – sakė anksčiau Anykščių vadovu buvęs K. Tubis.

REKLAMA

VRK sprendimą po pirmojo turo šalinti K. Tubį iš rinkimų jį iškėlusi LVŽS antradienį paskelbtame pranešime įvertino kaip „teisinį nihilizmą ir rimtą smūgį demokratijai Lietuvoje, kuris griauna pasitikėjimą rinkimais“.

Antrojo turo dalyviai – po LVAT sprendimo

VRK vadovė J. Petkevičienė teigė, jog antrojo turo Anykščiuose dalyviai paaiškės po Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimo (LVAT), kuris vertins K. Tubio skundą.

„Nespėliokim, kas bus, tikiuosi, kad K. Tubis, kaip ir pareiškė posėdyje, tikrai skųs sprendimą. LVAT arba panaikins VRK sprendimą, tai bus viena situacija, tuomet K. Tubis toliau galės kandidatuoti, arba paliks VRK sprendimą galioti, tuomet situacija bus kitokia, (K. Tubio) balsai bus neskaičiuojami ir antrame ture dalyvaus du kiti kandidatai“, – sakė J. Petkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, LVAT palikus galioti VEK sprendimą, kovo 19 dieną rinkimų antrajame ture susirungtų antroje ir trečioje vietoje likę kandidatai – į antrąjį turą perėjęs socialdemokratas Dainius Žiogelis ir po brūkšnio likęs dabartinis meras, konservatorius Sigutis Obelevičius.

VRK vadovė taip pat neabejojo, kad LVAT sprendimą paskelbtų iki rinkimų antrojo turo, nes kitas rinkimų bylas išsprendė operatyviai.

„Manau, kad taip (spės iki rinkimų), nes LVAT per dvi dienas priėmė daugybė sprendimų nuo apskundimo dienos, VRK šios dienos sprendimas bus nedelsiant paskelbtas ir pateiktas K. Tubiui“, – kalbėjo VRK pirmininkė.

REKLAMA

Dėl prekyba poveikiu nuteistas K. Tubis žurnalistams kartojo esantis nekaltas, o VRK kaltino esant politizuota, stebėjosi, kad buvo išbrauktas jau paaiškėjus pirmojo turo rezultatams, nors apkaltinamąjį nuosprendį Panevėžio apygardos teismas priėmė prieš mėnesį iki rinkimų.

„Aš pradėjau būti kandidatu vasario 2 dieną ir iki vasario 27 dienos niekas nesikreipė ir niekas nefiksavo. Kai išgirdo mano varžovai, politinės partijos, kad aš laimėsiu pirmam ture, sukūrė tokį užklausimą teisėjui, teisėjas vienašališkai paaiškino“, – kalbėjo K. Tubis.

REKLAMA

LVŽS pranešime sako, kad VRK tapo „politiniu įrankiu, panaudotu siekiant susidoroti su nepalankiais kandidatais“.

„Atkreipiame dėmesį, jog teismo nuosprendis K. Tubiui buvo priimtas vasario 2 dieną ir iš karto tapo viešai žinomas, tačiau VRK kandidatui pažymėjimą išdavė. Abejonės dėl to, ar pagrįstai K. Tubis dalyvauja rinkimų kovoje, VRK apniko praėjus beveik mėnesiui, prieš pat pirmąjį rinkimų turą“, – teigia „valstiečiai“.

Siūlo skirti valstybės tarnautoją nuo politiko

29,39 proc. rinkėjų balsų Anykščių rajono mero rinkimuose surinkęs K. Tubis vasario pradžioje Panevėžio apygardos teismo pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu. Jam skirta beveik 10 tūkst. eurų bauda, taip pat atimta teisė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje.

REKLAMA

VRK kreipėsi į teismą su klausimu, ar K. Tubiui atimta teisė dirbti ir valstybės tarnyboje ir valstybės politiku, ar tik valstybės tarnyboje, ir prieš pat rinkimus praėjusį penktadienį gavo Panevėžio atsakymą, kad nuosprendyje įvardintas draudimas apima ir renkamas pareigas.

K. Tubiui atstovaujantis advokatas Justas Vilys per VRK posėdį antradienį argumentavo, kad Panevėžio apygardos nuosprendyje nurodytas draudimas dirbti valstybės tarnyboje, o ne užimti politinį renkamą postą, ir komisija turėtų juo ir vadovautis. Gautą teismo išaiškinimą jis sakė esant teisėjo nuomone.

„K. Tubis kandidatuoja ne į valstybės tarnautojus, o į valstybės politikus. Teisėjas savo raštu, ne nutartimi, išplečia baudžiamojo nuosprendžio taikymą“, – sakė J. Vilys.

Advokatas tvirtino, kad VRK gautas Panevėžio apygardos teismo teisėjo Valdo Ciesiūno išaiškinimas „yra ne daugiau, nei piliečio išsakyta nuomonė“.

„Neaiškumus aiškina nuosprendį priėmęs teismas, kurį sudaro trijų teisėjų kolegija, o čia mes gauname vieno teisėjo raštą, kai pagal įstatymą turi būti nutartis. Šiuo atveju gerbiamo teisėjo išsakyta nuomonė galiotų ne daugiau nei piliečio išsakyta nuomonė“, – sakė J. Vilys.

VRK posėdyje dalyvavęs K. Tubis pabrėžė, kad Anykščių rajono rinkėjai už jį balsavo žinodami apie Panevėžio apygardos teismo nuosprendį, ir braukiant jį iš rinkimų būtų pažeista jų kaip rinkėjų teisės.

REKLAMA

„Žmonės, žinodami tas aplinkybes, rinkosi mane“, – sakė K. Tubis.

VRK narė Laura Martinaitytė pažymėjo, kad komisija neturi pagrindo abejoti iš teismo gautu išaiškinimu, nors gynyba jį sako esant tik vieno teisėjo nuomone, nes raštas oficialiai adresuotas teismo, pasirašytas teisėjo, kuris byloje buvo pranešėjas.

Į „valstiečių“ teisininkės Jonės Valčiukienės kritiką, kad K. Tubis iš rinkimų išbrauktas praėjus mėnesiui nuo nuosprendžio paskelbimo, komisijos atstovas Rokas Stabingis atsakė, kad VRK byloje nebuvo šalimi, todėl nuosprendį gavo vėliau, ir procesai užėmė tam tikrą laiko dalį.

K. Tubio advokatas J. Vilys patikino, kad nepalankų VRK sprendimą skųs teismui.

Atsakymą gavo rinkimų išvakarėse

VRK į teismą su klausimu, ar K. Tubiui atimta teisė dirbti ir valstybės tarnyboje ir valstybės politiku, ar tik valstybės tarnyboje, kreipėsi vasario pabaigoje, o atsakymą, kad nuosprendyje įvardintas draudimas apima ir renkamas pareigas, gavo prieš pat rinkimus praėjusį penktadienį.

„Mero pareigybė nelaikoma valstybės tarnyba pagal Valstybės tarnybos įstatymą, todėl kilus neaiškumui dėl nuosprendžio taikymo prašome išaiškinti, ar rezoliucinėje nuosprendžio dalyje buvo padarytas rašymo apsirikimas ir turėta omeny, kad atimta teisė dirbti ir valstybės tarnyboje ir valstybės politiku, ar tik valstybės tarnyboje?“ – teismo klausė VRK.

REKLAMA

Teismas kovo 3 dienos atsakyme VRK nurodė, kad spręsdamas baudžiamojo poveikio priemonės skyrimo klausimą vadovavosi valstybės tarnautojo sąvoka, įtvirtinta Baudžiamojo kodekso straipsniu dėl nusikaltimo valstybės tarnybai.

Pasak teismo, šiame straipsnyje nurodyti valstybės tarnautojai „yra valstybės politikai, valstybės pareigūnai, teisėjai, valstybės tarnautojai pagal Valstybės tarnybos įstatymą ir kiti asmenys, kurie atlieka valdžios atstovo funkcijas arba turi administracinius įgaliojimus, taip pat oficialūs kandidatai į šias pareigas“.

K. Tubis su 29,39 proc. balsų Anykščių mero rinkimuose pirmavo, aplenkdamas socialdemokratų kandidatą D. Žiogelį – už pastarąjį balsavo 19,45 proc. rinkėjų. Trečioje vietoje Anykščiuose su 18,63 proc. balsų liko dabartinis meras konservatorius S. Obelevičius.

Rinkimų kodeksas numato, kad panaikinus kandidato registravimą už jį vienmandatėje rinkimų apygardoje paduoti rinkėjų balsai pripažįstami negaliojančiais. Balsus pripažinus negaliojančiais, gali būti sprendžiama dėl rinkimų pripažinimo negaliojančiais.

Rinkimų rezultatai gali būti pripažįstami negaliojančiais dėl šiurkščių pažeidimų, arba tais atvejais, kai pagal balsų skaičiavimo protokolus ar kitus rinkimų dokumentus negalima nustatyti rinkimų rezultatų.

Mat sekantis yra konservas čia ir bėda
eilinis valstybinis feilas... manau jog rinkimai turi testis taip kaip rinkejai nusprende... jav meru buvo isrinktas katinas nematau problemu priestarauti zmoniu valiai.. jie renka tubi jis turi ir eit...
O kaip ten su Seimu nariu Semeska ir jo savivaliavimu draudžiant rinkejai balsuoti? Yra net toks BK 172 straipnis, kuris tokia veikla kriminalizuoja. Ar konservatoriu partijos nariams istatymai negalioja?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų