Komisijos nariai aptarė tiek pavasarį pačios VRK atlikto tyrimo, tiek praėjusią savaitę „Redakcijos“ žurnalistų paskelbto žurnalistinio tyrimo metu išryškintus politinės partijos „Nemuno Aušra“ politinės kampanijos finansavimo aspektus. Taip pat buvo apsikeista nuomonėmis, kas galėtų būti papildomai peržiūrėta tarpinstituciniu lygmeniu.
Žurnalistai prašo komisijos atkreipti dėmesį į vieno iš kandidatų sumokėtą nario mokestį, kuris buvo priimtas nors kandidato pajamų deklaracijoje nurodyti nuliai. Komisija, patikrinusi VRK informacinės sistemos duomenis, nustatė, kad partija šio nario mokestį tikrino du kartus. Antrąjį kartą gautas atsakymas, kad deklaruotų pajamų pakanka. Taip galėjo nutikti kandidatui patikslinus savo pajamų deklaracijos duomenis, nes įstatymas to nedraudžia. Dėl šios priežasties VRK kreipsis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), kad išsiaiškintų, ar tikrai deklaracijoje buvo atlikti pakeitimai ir ar jie neindikuoja apie galimai panaudotas ne savo lėšas.
Taip pat žurnalistų tyrime kalbama apie su kandidatais susijusius asmenis, kurie įvairiomis sumomis aukojo politinei partijai „Nemuno Aušra“. Nustatyta, kad partija šias aukas patikrino ir jos atitinka įstatymo reikalavimus dėl aukotojo deklaruotų pajamų dydžio, tačiau VRK priėmė bendrą sutarimą kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir VMI, kad jie savo turimais įrankiais patikrintų, ar nėra paslėpto neteisėto finansavimo požymių.
„Praktika rodo, kad retais atvejais pasitaiko tokių situacijų, kai partijų nariai ir aukotojai patikslina pajamų deklaracijas po to, kai pirminis patikrinimas parodo, kad auka arba nario mokestis yra nepriimtini. Siekiant išsklaidyti abejones su kolegomis nutarėme atlikti papildomą analizę, kiek tokių atvejų buvo 2024 metais ir dėl šių patikslinimų taip pat kreipsimės į VMI.
Įvertinę VMI pateiktą informaciją, matysime, ar reikalingos Rinkimų kodekso ir Politinių organizacijų įstatymo pataisos, dėl kurių kreiptumėmės į Seimą ir galutinį sprendimą priimtų įstatymų leidėjas“, – pasibaigus posėdžiui teigė VRK pirmininkė Lina Petronienė.
VRK taip pat sutarė iškelti siūlymą Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto darbo grupėje pakeisti teisinį reglamentavimą, nustatant, kiek Lietuvos Respublikos piliečiai, kartu turintys ir Lietuvai nedraugiškos valstybės pilietybę, gali dalyvauti mūsų šalies politikoje. VRK siūlytų Seimui spręsti, ar tokie asmenys gali būti politinių organizacijų nariais ir kartu mokėti nario mokestį, taip pat – ar jie gali finansuoti politines kampanijas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!