Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį įregistravo iniciatyvinę grupę patariamajam referendumui dėl Konstitucijos pataisų ir nusprendė jai išduoti parašų rinkimo lapus.
21 asmens iniciatyvinė grupė, kurios pagrindą sudaro Pensininkų partija, siekia surengti referendumą, kad būtų leista mažinti parašų, reikalingų referendumui organizuoti, skaičių, taip pat - privalomą balsavusiųjų skaičių.
Referendumas minėtais klausimais būtų surengtas, jei iniciatoriams pavyktų per 3 mėnesius surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. referendumo iniciatyvą palaikančių piliečių parašų. Parašų rinkimų lapus iniciatyvinei grupei nuspręsta išduoti gegužės 26 dieną, parašai turės būti pradėti rinkti kitą dieną.
Referendumo iniciatoriai siūlo, kad referendumui surengti užtektų 100 tūkst. piliečių parašų, o ne 300 tūkst. kaip šiuo metu.
Dar vienas siūlymas - pripažinti referendumą įvykusiu, jei jame dalyvautų ne mažiau piliečių nei praėjusiuose rinkimuose, šiuo metu būtina, kad dalyvautų ne mažiau kaip pusė balso teisė turinčių piliečių.
Ta pati iniciatyvinė grupė siekė ir kito - privalomojo referendumo, kad būtų pakeista Konstitucija, numatant joje galimybę tautai pačiai atšaukti Seimą. Šią iniciatyvą VRK atmetė, nepritarusi iniciatyvinės grupės motyvams.
Siūlymai mažinti parašų skaičių bei numatyti galimybę paleisti Seimą - ne nauji. Praėjusiais metais iniciatyvinė grupė rinko
parašus referendumui dėl Ignalinos veiklos pratęsimo, taip pat ir Konstitucijos pataisų dėl Seimo paleidimo. Tąkart iniciatoriai surinko tik šeštadalį reikalingų referendumui parašų.
Nors daugelis piliečių iniciatyvų surengti referendumus žlugo, vienas - 1994 metais su siūlymu priimti įstatymą „Dėl neteisėto privatizavimo, nuvertintų indėlių ir akcijų bei pažeistos teisėsaugos“ - buvo surengtas, tačiau neįvyko, jame dalyvavus mažiau kaip 50 proc. balso teisę turinčių piliečių.
Iš visų Lietuvoje surengtų referendumų įvyko keturi, jais siūlytos nuostatos priimtos - 1991 metais piliečiai pritarė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui, 1992 metais pasisakė už sovietų kariuomenės išvedimą ir priėmė Konstituciją, 2003-iaisiais balsavo už stojimą į Europos Sąjungą.