Vogti automobiliai keliauja į Lietuvą: kaip neapsigauti

Naudoto automobilio pirkimas Lietuvoje iki šiol dažnai siejamas su loterija. Mat pirkimo procesas yra pakankamai greitas ir net daug patirties turintys automobilių serviso meistrai per patikrą negali įžvelgti visų, kartais itin kruopščiai paslėptų, transporto priemonės problemų.

13

Tačiau, kaip pasirodo, nuslėpti automobilio defektai gali būti dar neblogiausia, kas nutinka įsigyjant naudotą transporto priemonę. Mat jau registruojant transporto priemonę gali paaiškėti, kad ji yra vogta arba paieškoma dėl kitų nusikalstamo pobūdžio priežasčių.

Ir, jei nebūsite atidūs pasirašydami automobilio pirkimo-pardavimo sutartį, tai galite likti ir be automobilio, ir be sumokėtų pinigų. Pasirodo, kad Lietuvai ši problema yra labai aktuali, nes mes esame slenkstis tarp rytų ir vakarų, kur transporto priemonių srautų judėjimas yra itin aktyvus.

Problema – skaičių kalba

Kaip veikia tokia sukčiavimo schema? Vienas iš pavyzdžių – iš nebetinkamo naudojimui automobilio kėbulo išpjaunamas vadinamasis VIN numeris, kuris yra perkeliamas ant vogto automobilio, o siekiant įregistruoti jį, panaudojamas pirmosios transporto priemonės registracijos liudijimas.

(13 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Parduodami automobiliai ir jų tikrinimas

Štai praėjusias metais „Regitroje“ buvo atsisakyta įregistruoti net 399 transporto priemones, nes buvo nustatyta, kad jos arba jų dokumentai yra ieškomi. Į šį skaičių pateko ir tie atvejai, kai buvo įtariama, jog yra suklastotas VIN numeris arba registracijos dokumentai.

Šiemet per pirmuosius 8 mėnesius tokių atvejų užfiksuota 240. Palyginimui: 2008 m. – 637, 2009 m. – 606, 2010 m. – 580. Taigi, atsižvelgus į statistiką, galima daryti išvadą, kad kasmet Lietuvoje mažėja bandymų legalizuoti vogtas transporto priemones.

„Kodėl tendencijos yra gerėjančios, paaiškinimų gali būti keletas. Pirmiausia įregistruoti tokias transporto priemones tampa praktiškai neįmanoma, tą turbūt supranta ir neteisėta veika užsiimantys asmenys.

Gerėja duomenų apsikeitimas su kitomis valstybėmis, naudojame įvairius prietaisus, kurie leidžia dar tiksliau nustatyti, ar nėra VIN klastojimo požymių. Be abejonės tobulėja ir mūsų darbuotojai“, – sako „Regitros“ Veiklos departamento direktorius Darius Jurgutis.

REKLAMA

Iš kur ir ką įveža?

Tad iš kokių šalių įvežamus automobilius pirkėjai turėtų tikrinti atidžiau? Pateiksime tv3.lt skaitytojams sąrašą šalių („Regitra“ duomenys pateikiami apie ieškomas transporto priemones. Laikotarpis – nuo 2017 m. sausio iki šių metų spalio 10 d. – aut. past.).

Pirmoje vietoje iš valstybių, iš kurių atvyksta ieškomos transporto priemonės į Lietuvą, yra Vokietija (per minėtą laikotarpį vogtų transporto priemonių skaičius – 35). Toliau rikiuojasi Prancūzija (21), Belgija (20), Italija (18), Jungtinės Karalystė (13), Danija (12).

Mažiau nei po 10 vogtų transporto priemonių registruota iš Olandijos (8), Švedijos (6), Latvijos (6), Lenkijos (3) bei Norvegijos (3).

Ne mažiau svarbu žinoti ir automobilių, kuriuos bandoma realizuoti nelegaliu būdu, markes. Pirmasis trejetas atrodo taip: BMW (37 transporto priemonės), AUDI (33) ir VOLKSWAGEN (29) markių automobiliai.

Itin dažnai bandoma apgauti MERCEDES-BENZ (21), HONDA (16), OPEL (15) ir VOLVO (10) automobilių pirkėjus. Kiek rečiau – TOYOTA (9), PEUGEOT (8), NISSAN (7), RENAULT (7) ir ŠKODA (7) pirkėjus.

Kaip apsisaugoti nuo nuostolių?

Anot „Regitra“ atstovų, vogtą automobilį gali įsigyti asmenys to nė neįtardami. Dažniausiai tai sužinoma atvykus į „Regitrą“, kur paaiškėja, jog transporto priemonė yra ieškoma užsienyje. Todėl prieš perkant automobilį visada patariama išskirtinį dėmesį skirti pirkimo-pardavimo sutarties sudarymui, nes ją neretai vengia pasirašyti nelegalia veika užsiimantys asmenys.

„Niekada nesileiskite į jokius įkalbinėjimus nepasirašyti pirkimo-pardavimo sutarties, nes tai yra jūsų interesus saugantis dokumentas. Be to, visada patikrinkite, ar sutartyje nurodomi teisingi duomenys apie pardavėją, automobilio kainą, ridą, įvairius defektus bei kitus svarbius dalykus“, – pasakoja D. Jurgutis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų