• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitais metais Lietuvoje vyks visuotinis gyventojų ir būstų surašymas. Sociologai mano, kad po surašymo paaiškės, jog Lietuvoje gyventojų kasmet mažėja.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrų kabinetas nutarė, kad Lietuvoje 2011 metais, vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento nuostatomis, vyks visuotinis gyventojų ir būstų surašymas. Kitąmet surašymai bus atliekami visose Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA

Gyventojų surašymas vyks kovo-gegužės mėnesiais. Per surašymą bus surinkti statistiniai duomenys apie gyventojus, šeimas ir namų ūkius, būstus. Pirmą kartą bus suteikta galimybė kiekvienam gyventojui pačiam užpildyti elektroninį surašymo lapą ir pateikti duomenis internetu.

Paskutinį kartą Lietuvoje surašymas buvo atliktas 2001 m.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šių metų sausio pradžioje Lietuvoje gyveno 3,329 mln. gyventojų - apie 20 tūkst. mažiau negu 2008 m. pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA

Departamento Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistės Birutės Stolytės teigimu, pernai šalyje gimė 36,6 tūkst., o mirė 42 tūkst. žmonių.

„Natūrali gyventojų kaita yra neigiama. Pernai per 12 mėnesių iš Lietuvos išvyko apie 22 tūkstančius gyventojų. Būtent dėl emigracijos per keletą pastarųjų metų vis netenkame maždaug po 20 tūkstančių žmonių“, - konstatavo B. Stolytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Parodys problemos gylį“

Vladas GAIDYS, sociologas, socialinių mokslų daktaras

Surašymas turėtų parodyti, kaip mūsų visuomenė atrodo šiandien, kaip ji pasikeitė per 10 metų. Įdomu bus sužinoti, ar politinis aktyvumas yra išties toks žemas, ar tiesiog nebėra Lietuvoje aktyvių žmonių. Gal pavyks susivokti, nors tai sudėtinga metodologiškai, kiek lietuvių iš tiesų emigravo? Kiek - dėl sotesnio duonos kąsnio, o kiek pasiliko užsienyje gyventi visam laikui? Jei surašymas į šiuos klausimus negalėtų atsakyti, manau, jog jis iš viso tuomet nereikalingas.

REKLAMA

Tikiuosi, kad rezultatai atkreips politikų dėmesį į tai, kas pas mus vyksta, privers susimąstyti, kokios emigracijos šaknys. Pasakymas, kad štai ten geresnis uždarbis, yra nieko vertas. Mano hipotezė - masinė emigracija vyksta dėl to, jog čia labai nepalankios sąlygos smulkiajam verslui. Puikiai Lietuvoje gyvena tik gigantiški prekybos centrai. Juk vienas toks objektas nukonkuruoja šimtus smulkių. O smulkus verslininkas ir yra vidurinė klasė, kuri sugeba savimi pasirūpinti, pildo biudžetą mokesčiais, išlaiko pensininkus ir panašiai. Tokie žmonės nevažiuos tarnauti į Dubliną ar kitur.

REKLAMA

Iš kitos pusės - ar dirbti lietuviškame supermarkete kažkam už grašius, ar tokiame pačiame, tik Airijoje. Natūralu, kad visi rinksis pastarąjį variantą.

Faktai

Gyventojų surašymai pradėti mažiausiai prieš 6 000 metų - tai patvirtina senoviniame Babilone rastos molio lentelės.

Krikščioniškajame pasaulyje gyventojai pirmą kartą surašyti prieš 2 tūkst. metų Judėjoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos istoriniuose šaltiniuose minimas pirmasis visuotinis „žemininkų“ surašymas, įvykęs 1528 m. Pirmasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojų surašymas įvyko 1790 m., o nepriklausomos Lietuvos - 1923 m.

Pasaulio valstybėse priimta surašymus rengti ne rečiau kaip kas dešimt metų.

2001 m. surašymo duomenimis, tada Lietuvoje gyveno 3 483 972 nuolatiniai gyventojai. Iš jų mieste - 2 332 098, kaime - 1 151 874.

Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų