Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi viską apie baltarusiškas trąšas žinojo: patys konservatoriai apšalę, niekas nesupranta, kodėl taip įvyko

baltarusiai trąšų vežimą užsitikrino iki kovo pabaigos, pateikiama tiksli įvykių chronologija

Baltarusiškų trąšų detektyvas ne tik gali išversti iš posto užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį, susisiekimo ministrą Marių Skuodį, bet ir pasėjo abejonės gaidelę visoje valdančiojoje koalicijoje bei ypač konservatorių gretose. Kas ir kuo manipuliuoja? Kodėl Lietuva taip išdavė amerikiečius? Kas įvyko, kad nuo spalio pabaigos niekas nebenorėjo sankcijų trąšų pervežimui?

Baltarusiškų trąšų detektyvas ne tik gali išversti iš posto užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį, susisiekimo ministrą Marių Skuodį, bet ir pasėjo abejonės gaidelę visoje valdančiojoje koalicijoje bei ypač konservatorių gretose. Kas ir kuo manipuliuoja? Kodėl Lietuva taip išdavė amerikiečius? Kas įvyko, kad nuo spalio pabaigos niekas nebenorėjo sankcijų trąšų pervežimui?

REKLAMA

Su portalu tv3.lt su anonomiškumo sąlyga kalbėjęsi asmenys pasakojo, kad valdantieji yra sutrikę ir ne iki galo supranta, kas įvyko. Lietuva pati siekė griežtų sankcijų Baltarusijai, bet Europos Sąjungoje to įgyvendinti iki galo nepavyko dėl Vengrijos ir Kipro pasipriešinimo. Tai matydamos Jungtinės Valstijos įvedė itin griežtas sankcijas, tarp jų ir Baltarusijos įmonei „Belaruskalij“, kuri iš trąšų eksporto susižeria milijardinius pelnus ir iš esmės finansuoja Aleksandro Lukašenkos režimą.

Tik JAV įvedus sankcijas iš pradžių Lietuvos politikai bei institucijos išties buvo įsitikinę, kad trąšos po gruodžio 8 d. nevažiuos. Už Lietuvos saugumą atsakingos tarnybos buvo įsitikinusios, kad migrantų krizė tęsiama būtent dėl sankcijų „Belaruskalij“. Netgi manyta, kad gruodžio 8 d. prie Lietuvos sienų bus išrikiuota tūkstantinė migrantų minia.

REKLAMA

„Mūsų pasieniečiai ir saugumiečiai ruošėsi atakai nuo gruodžio 8 d., manydami, kad kai jau sankcijos įsigyvendins, tai A. Lukašenka mums tikrai atkeršys“, – pasakojo vienos institucijos atstovas.

Pirmieji signalai, kad sankcijos galėtų nebūti įgyvendinamos pasirodė spalio pabaigoje. Apie tai įvairiuose formatuose yra kalbėjęs užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas. Kaip tik spalio 21 d. „Lietuvos geležinkeliai“ sudarė papildomą susitarimą su „Belaruskalij“, kuris numatė išankstinį apmokėjimą už mėnesio laikotarpiu teiktinas paslaugas.

Beje, itin keista, jog šiame procese dalyvauja už ekonominę diplomatiją atsakingas viceministras E. Meilūnas, o ne tarptautinių sankcijų įgyvendinimo koordinavimo klausimas kuruojantis Mantas Adomėnas.

Portalas tv3.lt turi įrodymą, kad šis viceministras E. Meiliūnas buvo raštu informuotas apie „Lietuvos geležinkelių“ kreipimąsi į JAV Iždo departamentą, klausiant, ar viskas gerai, jei dėl avansinių mokėjimų trąšos pagal sutartį bus gabenamos toliau.

REKLAMA
REKLAMA

Portalo turima įvykių chronologiją rodo, kad „Lietuvos geležinkeliai“ nuolat informavo Susisiekimo ir Užsienio reikalų ministerijas apie savo veiksmus ir visi viską žinojo, o baltarusiai užsitikrino trąšų vežimą mažiausiai iki kovo mėnesio pabaigos. 

Kad sankcijos tikrai nuo gruodžio 8 d. neįsigalios buvo visiškai aišku mažiausiai dvi savaitės iki šios datos.

Tačiau Seimo Užsienio reikalų komitetas nepasidavė ir gruodžio 7 d. priėmė rezoliuciją, kuria skatino Lietuvą įgyvendinti JAV įvestas sankcijas bei nenuvilti strateginių partnerių Vašingtone. Po to konservatorių gretose kilo pykčio priepuolis dėl Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio.

Visi galvojo, kad pykstamasi dėl bloginamų santykių su prezidentu Gitanu Nausėda ir prezidento patarėjos Astos Skaisgirytės užsipuolimo, bet iš tiesų piktinamasi, kad politikas kelia į paviršių didžiausią konservatorių gėdą.

Bartuška visus informavo

JAV sankcijas Baltarusijos valstybinei įmonei „Belaruskalij“ įvedė 2021 metų rugpjūčio mėnesį, bet sudarė sąlygas užbaigti esamus sandorius iki 2021 metų gruodžio 8 dienos. JAV taikomos sankcijos nėra privalomos Lietuvos įmonėms, tačiau Lietuvos valdantieji kūrė iliuziją, kad Lietuva turi būtinai jas palaikyti. Buvo netgi paskaičiuoti potencialūs nuostoliai, Seimo komitetuose svarstyta, kaip Vyriausybė padės „Lietuvos geležinkeliams“.

REKLAMA
REKLAMA

Bet gruodžio 8 d. trąšos toliau važiavo, nes „Belaruskalij“ už pervežimo paslaugas „Lietuvos geležinkeliams“ atsiskaitė avansu. Kaip minėta, šių metų spalio 21 d. su „Belaruskalij” buvo sudarytas papildomas susitarimas prie sutarties, kuris numatė išankstinį apmokėjimą už mėnesio laikotarpiu teiktinas paslaugas. Bet baltarusiai ne iš kelmo spirti: per keletą avansinių mokėjimų jie užsitikrino trąšų vežimą mažiausiai iki kovo mėnesio pabaigos.  

O lapkričio 26 d. „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška išsiuntė elektroninį laišką abiem ministerijoms, kuriame informuoja apie oficialius klausimus JAV Iždo departamentui apie tai, ar po gruodžio 8 d. „Lietuvos geležinkelių“ sutartis galės būti vykdoma. Laišką gavo tiek Susisiekimo ministerija, tiek Užsienio reikalų ministerija, jį turi ir portalas tv3.lt.

„Persiunčiu klausimus kuriuos OFAC‘ui jau esame formaliai siuntę ir rezultate turėjome pokalbį telefonu, kurio metu patvirtino, kad: jeigu sandoryje nedalyvauja US bendrovė/bankas, tai sankcijos negalioja. Atitinkamai LTG ir Belaruskalio sutartis nepapuola po sankcijom; priima sankcijas pagal US nacionalinius saugumo interesus. Papildėme vietą dėl išankstinių apmokėjimų, galima toje vietoje pasitikslinti pokalbio metu, bet pagrindinis klausimas ar po gruodžio 8 LTG ir Belaruskalio sutartis gali būti vykdoma. Jeigu reikėtų aptarti prieš skambutį, duokite žinoti“, – rašė M. Bartuška.

REKLAMA
REKLAMA

Toliau nurodyti visi klausimai, kuriuos „Lietuvos geležinkeliai“ išsiuntė JAV Iždo departamentui, tiksliau OFAC arba Office of Foreign Assets Control. Klausimuose tikslinamasi dėl sankcijų, bet taip pat labai aiškiai paprašoma patvirtinti, ar baltarusiškų trąšų vežimas per Lietuvos teritoriją ir bankiniai mokėjimai, tarp jų ir avansiniai už paslaugas, kurios bus teikiamos po gruodžio 8 d., nepažeis JAV sankcijų ir neužtrauks baudų „Lietuvos geležinkeliams arba finansinėms institucijoms, kurios tokius mokėjimus vykdo.

Tiksli įvykių chronologija

2021 08 08 JAV paskelbė sankcijas „Belaruskalij“ bendrovei.

2021 08 09 „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo konsultacijas ir susitikimus su bankais siekiant išsiaiškinti jų poziciją dėl JAV sankcijų. Konsultacijos tęsėsi iki pat gruodžio pradžios.

2021 08 20 „Lietuvos geležinkelių“ atstovų susitikimas su Lietuvos banko atstovais dėl JAV sankcijų. Lietuvos banko atstovai išsakė poziciją, kad sankcijos yra neprivalomos, bet visi bankai spręs individualiai pagal savo vidaus politikas, santykius su JAV bankais, kitus ryšius su JAV ir kitas aplinkybes.

REKLAMA
REKLAMA

2021 08 23 „Lietuvos geležinkelių“ valdybos posėdis. Pristatytas sankcijų Baltarusijai, finansinio poveikio ir reagavimo veiksmų klausimas, aptariamos ekonominės, teisinės ir reputacinės rizikos.

2021 08 30 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo, teisės ir atitikties vadovės bei finansų vadovo susitikimas su URM viceministru ir sankcijų grupės vadove. URM atstovams pateikta informacija apie pokalbius su bankais.

2021 09 24 SM įvyko susitikimas su OFAC tyrėjais. „Lietuvos geležinkeliai“ pateikė informaciją apie sutartį su „Belaruskalij“. Atsakymų į pateiktus klausimus tyrėjai negalėjo pateikti, rekomendavo kreiptis tiesiogiai į OFAC.

2021 09 28 „Lietuvos geležinkelių“ valdybos posėdis. „Lietuvos geležinkelių“ vadovas pristatė valdybai veiksmus, kurių Bendrovė imasi dėl sankcijų Baltarusijai. Informavo, kad bendrovė bendrauja su įvairiais bankais dėl atsiskaitymo galimybės, kai įsigalios JAV sankcijos. Tuo metu labiausiai tikėtinas scenarijus buvo, kad „LTG Cargo" nuo gruodžio mėn. nebeveš „Belaruskalij" krovinių.

REKLAMA
REKLAMA

2021 10 07 „Lietuvos geležinkeliai“ išsiuntė laišką OFAC su klausimais apie sankcijas.

2021 10 13 „Lietuvos geležinkeliai“ išsiuntė laišką „Belaruskalij“ dėl perėjimo prie išankstinių apmokėjimų. Taip „Lietuvos geležinkeliai“ siekė apsidrausti nuo rizikos, kad bankams atsisakius aptarnauti atsiskaitymus, „Lietuvos geležinkeliai“ bus suteikę paslaugas iki 2021 m. gruodžio 8 d., bet „Belaruskalij“ už jas neatsiskaitys. Tuomet nuostolis siektų iki 10 mln. eurų.

2021 10 18 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir „Belorusskaya Kaliynaya Kompaniya“ (BKK) atstovų susitikimas. BKK pateikė informaciją apie planus mokėti avansus už trąšų vežimą iki 2022 sausio-vasario mėn. BKK yra „Beloruskalij“ iš dalies valdoma bendrovė, kuri rūpinasi kalio trąšų prekyba. 

2021 10 18 „Lietuvos geležinkelių“ vadovas informavo SM ministrą ir URM viceministrą apie susitikimą su BKK ir jų planus mokėti avansus iki 2022 sausio-vasario mėn.

2021 10 19 „Lietuvos geležinkėlių“ valdybos posėdis. „Lietuvos geležinkelių“ vadovas informavo valdybą, kad dėl situacijos su „Belaruskalij" Bendrovė OFAC išsiuntė raštą su prašymu paaiškinti sankcijų aspektus dėl tolimesnio atsiskaitymo galimybių.

REKLAMA
REKLAMA

2021 10 19 URM viceministro ir BKK susitikimas.

2021 10 21 „Lietuvos geležinkelių“ komandos ir OFAC nuotolinis susitikimas dėl JAV sankcijų taikymo „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ sutarčiai. Iš OFAC atstovų gauta žodinė informacija, kad jeigu sandoryje nedalyvauja JAV subjektai ar bankai ir mokėjimams nenaudojami JAV doleriai, sankcijos negalioja.

2021 10 21 „Lietuvos geležinkeliai“ gavo pirmąjį avansą iš „Belaruskalij“. Priklausomai nuo vežimų apimčių, avanso turėjo pakakti iki 2021 m. gruodžio vidurio.

2021 10 22 SM ministras informuotas, kad gautas avansas iki 2021 m gruodžio mėn vidurio.

2021 10 22 URM viceministras informuojamas, kad gautas avansas iki 2021 m gruodžio mėn vidurio.

2021 10 22 SM ministras informavo „Lietuvos geležinkelių“ vadovą apie pokalbį su Lietuvos banku dėl atsiskaitymų už pervežimus po gruodžio 8 d.

2021 10 22 URM atstovo viceministro ir BKK susitikimas.

2021 10 26 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir URM atstovų susitikimas dėl trąšų vežimų.

2021 11 08 „Lietuvos geležinkeliai“ gavo oficialų komercinį pasiūlymą iš vienos mokėjimų platformos dėl „Belaruskalij“ mokėjimų  aptarnavimo po gruodžio 8 d.

REKLAMA
REKLAMA

2021 11 08 URM, Lietuvos bankas, Lietuvos bankų asociacija ir kiti bankai raštu informuoti apie pokalbį ir jo turinį su OFAC kuris vyko spalio 21 d.

2021 11 09 „Lietuvos geležinkeliai“ informavo SM ministrą ir URM atstovus apie gautą pasiūlymą dėl „Belaruskalij“ atsiskaitymų aptarnavimo po gruodžio 8 d.

2021 11 09 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir URM atstovų susitikimas dėl trąšų vežimų.

2021 11 10 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo, SM ministro ir SM atstovų pokalbis su Norvegijos prekybos bendrove i „Yara“ dėl Baltarusijos trąšų vežimo situacijos.

2021 11 11 „Lietuvos geležinkeliai“ gavo „Belaruskalij“ avansą už 2021 m. gruodžio mėnenio paslaugas. Priklausomai nuo vežimų apimčių, avanso turėjo pakakti iki 2022 m. sausio vidurio ar netgi iki mėnesio pabaigos.

2021 11 12 SM ministras informuotas dėl gauto avanso iki 2022 m. sausio mėn. pabaigos.

2021 11 15 „Lietuvos geležinkelių“ vadovas pasiteiravo SM ministro, ar bus aptarimas Vyriausybėje dėl „Belaruskalij“ situacijos, kaip kad buvo kalbėta. Ministras atsakė, kad dar nežino, informuos vėliau.

REKLAMA
REKLAMA

2021 11 16 „Lietuvos geležinkelių“ valdybos pirmininko ir SM ministro susitikimas, kuriame aptarta ir Baltarusijos tema.

2021 11 16 „Lietuvos geležinkelių“ valdybos posėdis. Informuojama apie situaciją, gautus avansus.

2021 11 17 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo, SM viceministrės ir Vyriausybės kanclerio pirmojo pavaduotojo susitikimas aptariant trąšų tranzitą bei su tuo susijusias rizikas.

2021 11 21 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir SM ministro aptarimas. Kalbėta, kad tranzitas priklauso nuo a) bankų b) sankcijų režimų pokyčių.

2021 11 24 „Belaruskalij“ sumokėjo dar vieną avansą. Priklausomai nuo pervežimų apimčių, avanso gali pakakti visam 2022 m. vasariui.

2021 11 24 SM ministras informuotas dėl gauto avanso iki 2022 m. vasario pabaigos.

2021 11 24 URM viceministras informuotas dėl avanso iki 2022 m. vasario pabaigos.

2021 11 24 URM ir SM atstovų, LTG vadovo, ir JAV atstovų susitikimas dėl „Belaruskalij“ situacijos. Pasidalinta informacija ir dėl avansų.

2021 11 25 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir URM atstovų susitikimas aptariant situaciją dėl avansų.

REKLAMA
REKLAMA

2021 11 25 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir Vyriausybės kanclerio pirmojo pavaduotojo susitikimas. Aptarta situaciją dėl trąšų vežimo, atsiskaitymų už trąšų klausimai.

2021 11 29 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir URM atstovų pokalbis dėl trąšų vežimų.

2021 11 29 „Lietuvos geležinkelių“ vadovas dar kartą pasiteiravo SM ministro, ar pavyko pasikalbėti su premjere, kaip kad ministras buvo žadėjęs.

2021 11 30 „Belaruskalij“ sumokėjo dar vieną avansą.

2021 12 01 SM ministras informuotas apie gautą avansą, kurio gali pakakti iki 2022 m kovo.

2021 12 01 URM viceministras informuotas dėl avanso iki 2022 m. kovo.

2021 12 01 SM ir URM atstovų nuotolinis susitikimas su OFAC dėl „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ sutarties ir avansų. Iš OFAC gauta informacija, kad jeigu nedalyvauja JAV subjektai, sankcijos negalioja.

2021 12 02 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir URM atstovų pokalbis dėl trąšų vežimų.

2021 12 02 Paskelbta apie plečiamas JAV sankcijas. Į sankcionuojamų įmonių sąrašą įtraukta BKK.

REKLAMA
REKLAMA

2021 12 03 „Lietuvos geležinkelių“ vadovo ir SM atstovų susitikimas dėl trąšų vežimų.

2021 12 03 SM ministras po aptarimo Vyriausybėje prašo „Lietuvos geležinkelių“ teisinio vertinimo ir variantų, kaip galima grąžinti avansą.

2021 12 05 „Lietuvos geležinkeliai“ pateikia SM ministrui teisinį vertinimą ir variantus, kaip valdyti rizikas, grąžinus avansus.

2021 12 06 SM ministras aptaria situaciją LRV dėl avansų grąžinimo.

2021.12.06 „Lietuvos geležinkelių“ valdybos posėdis, kuriame pritarta iš „Belaruskalij“ gautų avansinių mokėjimų grąžinimui pagal sutartį už vežimus po 2021 12 31.

2021 12 07 „Lietuvos geležinkelių“ vadovas, SM ministras, URM ministras, premjerė ir jos patarėjas aptaria avansų grąžinimo variantus ir sutaria grąžinti. Sutarta per gruodį priimti reikiamus sprendimus, kad būtų apsaugoti LTG nuo nutraukimo pasekmių. Po pasitarimo skubiai sušaukiama valdyba, priimamas sprendimas grąžinti avansus. Atliekamas avanso grąžinimas.

REKLAMA
REKLAMA

2021 12 08 ryte gauta informacija, kad „Belaruskalij“ aptarnaujantis bankas korespondentas (VTB bankas) atmetė pavedimą kaip neįprastą.

2021 12 08 „Lietuvos geležinelių“ vadovo, SM atstovų ir Seimo Ekonomikos komiteto posėdis, aptariant situaciją dėl trąšų tranzito bei gautų avansų.

2021 12 09 „Lietuvos geležinkeliai“ kreipėsi į SM raštu su prašymu LRV inicijuoti reikiamus veiksmus padėsiančius „Lietuvos geležinkeliams“ valdyti teisines ir veiklos rizikas.

Koncervatoriai giliai iklimpo i šūdą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų