• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrimų bendrovė RAIT ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas vykdo bendrą projektą, kurio siekis - išsiaiškinti, ką gyventojai mano įvairiais ekonominės politikos klausimais. Apie tai rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Liepos mėnesį atliktoje reprezentatyvioje apklausoje buvo siekiama išsiaiškinti, kiek valandų per savaitę žmonės sutiktų dirbti už tam tikrą atlyginimą. Tam, kad užsidirbtų norimą atlyginimą, žmonės sutiktų dirbti viršvalandžius, o už šiuo metu mokamą vidutinį atlyginimą žmonės sutiktų dirbti apie 30 valandų per savaitę.

REKLAMA

Darbo kodekso reikalavimas, numatantis, kad šalyje įprastai galima dirbti 40 val. per savaitę, netenkina norinčių užsidirbti žmonių. Tyrimo duomenimis, žmonės 40 valandų per savaitę sutiktų dirbi už 3360 litų, tačiau jei atlyginimas būtų keliamas, jie sutiktų dirbti ir ilgiau. Už šiuo metu Statistikos departamento nurodomą vidutinį darbo atlyginimą žmonės sutiktų dirbti vos daugiau nei 30 val. per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA

„Darbuotojai už darbą vienu etatu gauna vidutiniškai perpus mažiau nei tai, už kiek, kaip jie sakosi, sutiktų dirbti. Šis neatitikimas ryškus, bet jį galima aiškinti tuo, kad reikšdami nuomonę, kiek sutiktų dirbti už tam tikrą atlyginimą, žmonės labiau linkę išreikšti ne rinkoje susidariusią situaciją, o jų lūkesčius ar norą. Gyventojų nuomonė atspindi darbo jėgos pasiūlos kainą, o rinkoje galutinė kaina atsiranda tik įvertinus darbo jėgos paklausą iš įmonių pusės“, - tyrimo duomenis komentuoja LLRI vyresnysis ekspertas Giedrius Kadziauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimų bendrovės RAIT valdybos pirmininkės Ingos Nausėdienės teigimu, daugiau už tą patį užmokestį yra linkę dirbti žmonės, kurių pajamos vienam šeimos nariui mažiausios, t.y. iki 500 litų. Jie dirbtų vidutiniškai 3 valandomis daugiau už bendrą vidurkį. Mažiau už tą patį atlyginimą sutinka dirbti žmonės, kurių pajamos vienam šeimos nariui didžiausios, t.y. nuo 1501 lito. Jie dirbtų vidutiniškai 3,3 valandos mažiau už vidurkį.

„Tyrimu atskleistas viršvalandžių apmokestinimo suvokimas - iliustracija, kad žmonių nereikia saugoti nuo persidirbimo, nes jie patys sugeba įvertinti, kiek verta jų papildoma darbo valanda. Viršvalandžiai yra kainos klausimas: kiekvienas iš respondentų, įskaitant tuos, kurie gauna mažas pajamas, sutiktų dirbti viršvalandžius, jei jiems už juos būtų tinkamai atlyginta“, - sako G.Kadziauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų