Vienos nakties nuotykis vos nesibaigė tėvynės išdavyste – lietuvis pakliuvo į Baltarusijos KGB rankas

Vedusio lietuvio nuotykiai Baltarusijoje vos nesibaigė liūdnai. Nusprendęs leistis į vienos nakties nuotykį su bare sutikta mergina, vyras pateko į iš anksto paspęstus Baltarusijos žvalgybos spąstus. Lietuvis gavo pasirinkimą – arba žmona sužino apie jo posūkį „į kairę“, arba jis imasi šnipinėti savo tėvynę.

Istorija, kaip Baltarusijos KGB verbavo Lietuvos pilietį, aprašoma ketvirtadienį paskelbtame Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, kurį parengė Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD).

Istorijos epicentre – 34 metų Tomas (vardas ir kiti jį identifikuojantys asmens duomenys yra pakeisti). Jis turi šeimą, dirba vienos iš Lietuvos valstybinių įstaigų duomenų bazių, kurioje kaupiami Lietuvos gyventojų duomenys, priežiūros specialistu.

Jaunas vyras kartais vienas arba su šeima vykdavo į Baltarusiją pailsėti ar įsigyti pigesnių degalų ir prekių. Kertant Medininkų–Kamenij Log pasienio kontrolės punktą, Baltarusijos pasienio pareigūnai kelis kartus rentgenu tikrino Tomo automobilį, klausinėjo, ar jis nevartoja kvaišalų. Tomas pasienio patikrų nesureikšmindavo.

„Vasaros pabaigoje Tomas su keliais draugais išvyko į Baltarusiją švęsti vieno iš jų gimtadienį. Gardino bare Tomas susipažino su simpatiška, visą vakarą jam išskirtinį dėmesį rodžiusia baltaruse Jelena. Nuo alkoholio apsvaigęs Tomas sutiko su mergina vykti į jos namus“, – rašoma Lietuvos žvalgybininkų parengtame grėsmių vertinime.

Ryte lietuvį sustabdė milicininkas, pareikalavo pateikti asmens dokumentus bei užsiminė, kad atlieka vagystės tyrimą. Netrukus prie Tomo ir pareigūno priėjo vyras, kuris liepė lietuviui sėsti į šalia stovintį automobilį, kuriame laukė dar vienas asmuo.

„Aleksandru ir Grigorijumi prisistatę vyriškiai ėmė klausinėti apie Tomo darbą, šeimą, teiravosi, kokiu tikslu jis lankosi Baltarusijoje. Vyriškiai paaiškino, kad naktį buvo apvogta Baltarusijos pilietė, o Tomas įtariamas įvykdęs šį nusikaltimą“, – rašoma ataskaitoje.

REKLAMA

Aleksandras parodė Jelenos bute darytas kompromituojančias Tomo nuotraukas ir pagrasino jas perduoti lietuvio žmonai. Grigorijus pasiūlė Tomui išvengti nemalonumų: papasakoti apie savo darbovietę, apibūdinti bendradarbius, taip pat perduoti gyventojų duomenų bazės kopiją.

„Tomui paaiškinta, kad kito apsilankymo Baltarusijoje metu vyriškiai susisieks su juo mobiliąja pokalbių programėle. Aleksandras užtikrino, kad padėdamas jiems Tomas niekaip nepakenks Lietuvai bei galės papildomai užsidirbti.

Tomas apie šiuos įvykius papasakojo draugui ir pasakė nenorintis dirbti tiems asmenims. Draugas, kuris buvo girdėjęs apie panašius verbavimo atvejus, patarė jam nedelsiant susisiekti su Lietuvos žvalgybos tarnybomis. Grįžęs į Lietuvą Tomas elektroniniu paštu kreipėsi į Lietuvos žvalgybą, pranešė apie incidentą Baltarusijoje ir sulaukė pagalbos“, – realiai nutikusią situaciją nupasakoja Lietuvos žvalgybininkai.

KGB veiklos nevaržo Vakaruose taikytini žmogaus teisių ar teisinės valstybės principai, tad Baltarusjos žvalgybininkai gali naudoti ir itin grubius veiksmus, pavyzdžiui, šantažą, kompromituojančią medžiagą, inscenizuoti ar pasinaudoti autoįvykiais, įstatymų, vizų taisyklių ar sienos kirtimo pažeidimais.

Tomo atveju buvo pasitelktas Baltarusijos žvalgybininkų naudojamas metodas, vadinamas „medaus spąstais“. Jo metu žvalgybininkų taikinys susipažįsta su KGB bendradarbiaujančiu asmeniu, užmezga su juo intymius santykius. Vėliau baltarusių tarnybos tai gali panaudoti kaip kompromituojančią informaciją, šantažuoti, įbauginti ir priversti bendradarbiauti lietuvius su KGB.

Visą Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.


Rašyti komentarą...
U
Uošvė
2021-03-04 11:00:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nėra ko lakstyti į kairę. Dabar žmonai akys atsivėrė, koks vyras paleistuvis, matyt kaskart baruose nusikabindavo Jeleną ar Nataliją.
Atsakyti
-3

S
Skaitytojas
2021-03-04 10:43:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai niexui važinėti į tą Bielorusiją ,- ir asilui aišku, kad ten kagėbistai turi labai stiprias pozicijas ir "ilgas rankas"!!!
Atsakyti
-9

R
R.
2021-03-04 11:51:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokia pamokanti istorija. Gryzes kripesi elektroniniu pastu y sauguma. Kam jus tokias pasakas pasakojat? Kam zmonem smegenis plaunat?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų