• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kultūros festivalių rengėjai naująją valdžią ragina aklai nenaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų ir neįvesti papildomo pelno mokesčio. Jie gąsdina neišgyvensiantys.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar susirinkę beveik visų šalyje vykstančių festivalių organizatoriai įspėjo, kad nuėjusios valdžios paliekamos sąlygos ir naujosios numatytas krizės įveikimo planas kitais metais gali pasmerkti myriop daugelį žinomų meno projektų, paralyžiuoti juos rengiančias organizacijas, o kai kuriuos menininkus bei kultūros vadybininkus net priversti kelti sparnus iš Lietuvos, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA

Jei Vyriausybės antikrizinė programa bus vykdoma kaip suplanuota, 2009 metais publika negalės pamatyti tarptautinių teatro ir šokių spektaklių.



Brangs dvigubai

Pasak „Menų spaustuvės“ įkūrėjo Audronio Imbraso, kultūros industrijai bus sunku pakelti užsienio atlikėjams ir trupėms įvedamą 20 proc. pelno mokestį bei naikinamas PVM lengvatas. „Brangs bilietai, gyvenimas viešbučiuose ir maitinimas. Brangs ir verslo liudijimai, nes kai kuriuos patentininkus mes turėsime įdarbinti arba mokėti jiems už darbą kaip autoriams. Visi autorinių atlyginimų gavėjai turės mokėti papildomus mokesčius, o mes dar primokėsime už juos“, - vardijo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, ruošiant kultūros projektus kultūros renginių organizatoriams vis sudėtingiau tampa laikytis visų valdžios reikalavimų. „Nueinančios valdžios palikimas - naujas Viešųjų pirkimų įstatymas yra tiksinti bomba: kiekviena nevyriausybinė organizacija turės įdarbinti bent po vieną naują žmogų, kad galėtų vykdyti niekam nereikalingus formalius įstatymo reikalavimus“, - kalbėjo A.I mbrasas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visos šios sąlygos lems, kad tarptautinius festivalius, tokius kaip „Sirenos“ ar „Naujasis Baltijos šokis“, surengti Lietuvoje kainuos dvigubai brangiau. „Kitais metais Vilniaus taps Europos kultūros sostine, o Lietuva minės vardo paminėjimo tūkstantmetį. Tais pačiais 2009-aisiais tarptautinių projektų rengimas mūsų šalyje pabrangs 40-50 proc.“, - pabrėžė „Menų spaustuvės“ vadovas ir šokio festivalio organizatorius.

REKLAMA

Festivalių organizatoriai mano, kad taupyti kultūros sąskaita tiesiog neįmanoma. „Jeigu veržiami įvairių ūkio sričių diržai, tiek pat turėtų būti veržiamas ir kultūros diržas. Be to, kultūros sąskaita sutaupytų pinigų bus labai mažai“, - skaičiavo „Vilniaus festivalių“ generalinis direktorius Remigijus Merkelys.

REKLAMA

Žada išklausyti

Kultūros akcijų ir projektų rengėjai skundėsi iš valdžios nesulaukę reikiamo dėmesio. Dabar jie tikisi susitikimo su valdančiosios koalicijos vadovais bei kultūros ministru. „Jų požiūrio kol kas nežinome“, - užsiminė R. Merkelys. Bet valdančiųjų požiūris į šias kalbas atsargus. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys sako, jog į jų perspėjimus bus įsiklausyta. „Manau, dabartinė valdžia, ko gero, įsiklausys į reiškiamas nuomones ir kultūros darbuotojų problemas imsis spręsti pamažu“,- parlamentaras teigė ir pridūrė suprantantis, jog kultūra patirs iššūkį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybėje dar bus skaičiuojama, ar galima atsisakyti Pelno mokesčio įstatymo pakeitimų. „Negalėčiau iš karto atsakyti, ar būtina palikti pelno mokesčio išimtis. Pirmiausia reikėtų įvertinti, ar valstybė bus pajėgi prisiimti šią išimčių naštą. Be to, PVM išlygos skatina sukrusti kitų veiklos sričių atstovų aktyvumą, kyla klausimas, kodėl būtent šitai sričiai ar grupei bandoma pagelbėti“, - LŽ teigė V. Stundys.

Marijus Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų