Rusijos ir ES viršūnių susitikimu gimtajame Sankt Peterburge baigėsi trečiąkart Rusijos prezidento V.Putino turnė po Europos šalis. Dabar jis jau pasuko į Kiniją, kur birželio 6-7 d. numatytas Šanchajaus sandraugos organizacijos viršūnių susitikimas, o grįždamas aplankys Uzbekistaną bei Kazachstaną – šias dvi autoritarines Vidurio Azijos valstybes, o Astanoje Rusijos prezidentas  atšvęs draugystės ir bendradarbiavimo sutarties pasirašymo su Kazachstanu 20-ąsias metines.

Kalbama, kad jis užsuks į atokų ir skurdų Udmurtijos kaimelį (čia tėra tik vienas televizorius), iš kur kilusios „Eurovizijoje“ antrą vietą iškovojusios žavingosios „Buranovo močiutės“, ir pagerbs solidaus amžiaus „žvaigždes“ bei atveš dovanų...

Už ką dalijami bonusai?

Bet mus domina pirmoji V.Putino kelionės dalis Europos kryptimi, kuri reiškia ir Kremliaus užsienio politikos prioritetus, ir ypač pirmasis oficialus vizitas pas brolius slavus – baltarusius.

Savo portale „Foreign Policy“ rašė, kad V.Putinas savo maršrutą rinkosi ne chaotiškai. Kaip portale Ekonomika.lt pastebėjo apžvalgininkas Arūnas Brazauskas, Vakaruose Rusijos diplomatija liko nesuprasta, kai Rusijos prezidentas ignoravo G8 susitikimą, taip stabdydamas tarptautinės visuomenės sprendimus dėl krizės Sirijoje ir nurašydamas santykių su JAV „perkrovimą“. Vietoj to pirmąja savo vizito šalimi jis pasirinko Baltarusiją, lyg norėdamas užtarti A.Lukašenką prieš ES ir JAV stiprinamas sankcijas, paskui Berlyną, tarsi ketindamas atnaujinti pastaruoju metu pašlijusius santykius su A.Merkel, o galų gale aplankydamas naująjį Paryžiaus socialistą F.Hollande'ą, skubantį anksčiau negu kiti NATO nariai išvesti Prancūzijos pajėgas iš Afganistano ir skelbiantį „kitokį“ šalies užsienio politikos kursą Europoje.

REKLAMA

Tačiau išskyrus Minską kitur V.Putinas atrodė blankiai, net buvo nušvilptas kelių grupelių manifestantų. A.Lukašenka gali būti visiškai patenkintas šiuo vizitu, ir ne tik dėl to, kad tai buvo pirmas Rusijos prezidento vizitas į užsienį po inauguracijos. Kaip pranešė „Svoboda“ radijas baltarusių kalba, paskutinę 2012 m. pavasario dieną jis gavo tiek gėrybių ir bonusų (politinių čekių), kad galėjo tik sapnuoti. Tos dovanos kone viršijo „auksinio lietaus“ kainą, kai pernai už Baltarusijos energetikos sistemos pardavimą „Gazpromui“ Maskva padarė rekordiškas nuolaidas dujoms ir naftai.

Dabar gi Rusijos vadovas pažadėjo nedelsiant išmokėti iki šiol neišduotą Europos ir Azijos ekonominės sąjungos (EvAzES) banko kreditą – 400 mln. dolerių Baltarusijos infrastruktūrai gerinti. Šie pinigai buvo sulaikyti, nes A.Lukašenka nevykdė EvAzES sąlygos – privatizuoti tokias stambias įmones kaip „Belaruskalij“ ir MAZ. Pasirodo, skubėti ir nereikia. Praėjo tie laikai, kai Rusijos finansų ministras Aleksiejus Kudrinas pranašavo finansinę Baltarusijos katastrofą, o D.Medvedevas kritikavo Minską už ekonominį aplaidumą. Dabar tarsi viskas apsivertė aukštyn kojomis: V.Putinas pagyrė A.Lukašenką už sėkmingą ekonominę politiką, tarsi taip pademonstruodamas jo kėdę užėmusiam D.Medvedevui, kad pastarojo pavaldiniai turi laikyti kritišką liežuvį už dantų...

Dar vienas labai konkretus bonusas – pažadas artimiausiu metu pradėti skirti 240 mln. dol. kreditą atominės jėgainės statybai Astravo rajone, prie Lietuvos sienų. Priešintis šiai ir kitų dviejų AE statybai regione dabar tampa vis sunkiau. Pernai Baltarusijos prezidentą į teismą dėl Astravo atominės elektrinės bandęs paduoti Mikalai'jus Ulasevicius gruodį Seime vykusioje konferencijoje „Atominės energetikos iššūkiai aplinkai, sveikatai, ekonomikai ir teisei“ paragino Lietuvos visuomenę kartu priešintis trijų atominių elektrinių regione statybai, bet tas priešinimasis, kaip ir apeliavimas į Briuselį dėl „Nord Stream“ tiesimo Baltijos jūros dugnu, tampa beprasmiškas.

REKLAMA

Priminsime, kad baltarusių geografas konferencijoje kalbėjo, jog 1908 m. įvyko žemės drebėjimas Gudagojuose (balt. Hudahai, apie 4 km nuo Astravo), ir jis minimas Baltarusijos geografijos vadovėliuose. Žemės drebėjimo stiprumas buvo 6-7 balai, tokie drebėjimai sukelia žemės plutos lūžius. Tokiose vietose statyti pavojingų objektus kaip atominė elektrinė negalima, įtikinėjo mokslininkas. Bet garvežys pajudėjo, ir V.Putinas jam uždegė dar ryškesnę žalią šviesą...


Rašyti komentarą...
B
Barbė
2012-06-05 15:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
dabar prianikas,kada knutas? Metų gale?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų