Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga konservatoriui siūlo idėją gerai apgalvoti, esą stiprūs psichotropiniai preparatai taptų prieinami ne tik besigydantiems anonimams, bet ir pašaliniams asmenims ar net narkotikų prekeiviams.
Svaigalai padėjo pamiršti karo siaubus
Dar tik vidudienis, o po medžiu ant suoliuko sėdintis Romanas jau įkaušęs. 62 marijampolietis juokauja, kad taip įdomiau gyventi. Piktnaudžiauti alkoholiu vyras pradėjo dar prieš 30 metų, grįžęs iš Afganistano. Sovietų armijoje tarnavęs suvalkietis prisipažįsta, jog svaigalai padėjo pamiršti karo siaubus. Nors pagalbos neieško, esą, jei norės, pats mes gerti, su nostalgija prisimena devynis mėnesius, kai gyveno be alkoholio.
Fakto, kad rimtai serga, nepripažįsta tūkstančiai alkoholikų, o jei visgi nusprendžia gydytis, dažniausiai tai daro anonimiškai.
Mat tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nuo alkoholizmo kenčia ne tik asocialūs asmenys, bet ir rimtas pareigas užimantys žmonės, tad baiminamasi, jog visuomenė pasmerks, darbdaviai išmes iš darbo, rizikuojama ir prarasti galimybę vairuoti, medžioti. Tačiau anonimiškai gydytis nuo priklausomybių reikia iš savo kišenės, paslaugos nemokamos tik pateikusiems savo asmens duomenis.
Gydomi iš draudimo fondo?
Taigi konservatorius Antanas Matulas siūlo, jog konfidencialiai alkoholikai ir narkomanai būtų gydomi iš privalomojo sveikatos draudimo fondo, taigi iš valstybės lėšų. Tiesa kokio biudžeto kasnio šiai problemai spręsti prireiktų, politikas neatskleidžia.
Deja, bet daugelis taurelių kilnotojų į priklausomybių centrus nesiruošia eiti net ir nemokamai. Štai sostinėje pernai gydėsi vos 400 žmonių.
O štai sveikatos apsaugos ministras čia įžvelgia ir daugiau problemų, ne tik pačių alkoholikų nenorą gydytis.
Antano Matulo siūlymui Seimas pritarė. Dėl nemokamo alkoholikų bei narkomanų gydymo ir kompensuojamų vaistų bus balsuojama Vyriausybei pateikus savo išvadas.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: