URM kanclerė apie Rusijos ir Baltarusijos santykį: Putinas tokio pavyzdžio matyti nenori

Aliaksandras Lukašenka Sočyje susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Kremlius informavo, kad per maždaug keturias valandas trukusias derybas A. Lukašenka patvirtino savo planus keisti Baltarusijos konstituciją. Ar šis V. Putino ir A. Lukašenkos susitikimas yra nuosprendis Baltarusijai?

Apie tai – tv3.lt pokalbis su užsienio reikalų ministerijos kanclere Jovita Neliupšiene.

Rusijos ir Baltarusijos vadovai pagaliau susitiko Sočyje. Kaip jūs manote, ką jie ten galėjo nuspręsti dėl A. Lukašenkos ir Baltarusijos likimo iš to, kas nebuvo skelbta viešojoje erdvėje?

Sunku kalbėti apie tai, kas nebuvo skelbta. Dėja, ums nei vienas, nei kitas vadovas neatsiuntė pokalbio ataskaitos, galėčiau taip pajuokauti. Akivaizdu, kad Rusija nori išlikti pagrindiniu žaidėju Baltarusijoje. Jie tai laiko valstybe, kurioje jie turi savo įtakos zonoje tiek ekonomine, tiek politinio saugumo prasme. Jiems yra svarbu išlaikyti tą įsivaizduojamą stabilumą ir status quo, koks buvo iki prezidento rinkimų rugpjūčio mėnesį.

Visada apie Baltarusiją buvo sakoma, kad tai yra Rusijos gubernija ir Rusija ten visada turėjo savo įtaką. Tai ko jai dar dabar reikia? Ko jai buvo maža?

Tai, kas vyksta Baltarusijoje, tas pilietinės visuomenės sujudimas ir sukilimas, besitęsiantis jau penkias savaites, nemanau, kad atrodo Rusijai, kaip geras pavyzdys jos pačios pilietinei visuomenei, kuri taip pat gali išeiti į gatves. Pritaikykime tai Rusijai ir tas laikas gali būti dar ilgesnis. Manau, kad tokio pavyzdžio V. Putinas tikrai nenori.

Gali būti ir kita logika, kad Rusijai gali būti baisu integruoti tokią Baltarusiją, kokia ji yra dabar. 

Karinė ir ekonominė integracija jau yra įvykusi tikriausiai seniau. Yra tik likučiai tos valstybės, kurią mes norėtumėme matyti demokratine.

Rusijos kariuomenės Baltarusijoje dabar nėra. Jūsų manymu, ar V. Putinas norėtų, kad ji ten atsirastų?

Na, Rusija dabar ten turi keletą bazių. Ar jie kalbėjo apie tų bazių plėtimą – mes nežinome. Spaudoje vis pasirodo, kad ten yra pilkų ar žalių žmogeliukų, kurie kalba su vienokiu ar kitokiu akcentu ir dalyvauja gatvėse smurtaudami prieš žmones. Sunku pasakyti, kaip yra iš tikrųjų.

Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.

Kremlius: V. Putinas ir A. Lukašenka neaptarinėjo rusų bazės įkūrimo mainais į paramą

Rusijos karinės bazės įkūrimo mainais į paramą Aliaksandrui Lukašenkai tema nebuvo aptarta per derybas Sočyje, pirmadienį pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Ne, šie teiginiai visiškai neturi nieko bendro su tikrove, ši tema nebuvo aptarta“, – žurnalistams sakė D. Peskovas, atsakydamas į atitinkamą klausimą.

Visgi jis pabrėžė, kad derybų darbotvarkėje buvo klausimas dėl bendrų karinių pratybų.

„Jos bus rengiamos, visi suplanuoti etapai. Tačiau ta prasme, kaip jūs sakėte, ne, darbotvarkėje tokio klausimo nėra“, – pridūrė D. Peskovas.

Jis atkreipė dėmesį į V. Putino žodžius, kad baigę pratybas visi Rusijos kariai bus sugrąžinti į savo dislokavimo vietas.

REKLAMA

„Čia labai svarbu pasakyti, ir tai pabrėžė prezidentas Putinas: įgyvendinus visus pratybų planus, visus etapus, visi Rusijos kariai bus grąžinti į jų nuolatinio dislokavimo vietas“, – sakė Rusijos prezidento atstovas.

Baltarusijoje jau daugiau kaip mėnesį vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Per protestus iš viso buvo sulaikyta maždaug 10 tūkst. žmonių, yra žuvusiųjų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.


Rašyti komentarą...
k
kitas koldūnas
2020-09-16 11:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadangi lietuviai masiškai kolaboravo su naciais, kadangi dabar Lietuva vėl yra pražudyta, kur Nacionalizmo bjaurybė taip įsikūnijo, kad nekenčia atėjūnų į jų šalį, kad lenda Amerikai į subinę, kad..., kad...
Žmogau, tu visai neturi savigarbos tūnoti tokiam mėšle ir kęsti tokią nepagarbą savo adresu. Tavo bandymas plaukti prieš srovę yra viso labo mojavimas rankytėmis be konkretaus rezultato. Plaukti "šuniuku" nėra tas pats kas būti Olimpiniu plaukimo čempionu. Vardan tavo protėvių atminties turėtum grįžti į tau šventą tavo tėvų žemę, o ne sėdėti amerikono subinėje netgi jei joje plauki prieš srovę. Teisingas tavo pasirinkimas galėtų atnešti pagarbą tau ne tik iš savų tenai, bet ir iš svetimų čia.
Atsakyti
-2

G
Gryšai
2020-09-16 10:57:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nekomentuosi nes nes neturi ka pasakyti, ir puikiai žinai ka aš turiu omenyje. Yra įrodantis KGB archyvuose dokumentai ir tu puikiai žinai apie ką aš. Taip NKVD degino kaimus naciu uniforma kad kaip iranki ibaigintu baltarusus priešintis. Apie tai pilna informacijos ir tai jau ne viešą paslaptis. Tai kad tavo Fašistinis mėšlas nepraeis
Atsakyti
-1

G
Grigorij
2020-09-16 12:24:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gryšai,
as nekaltas, kad tu negirdejai, kad karo metu NKVD didvyriskai kariavo su naciais, kaip specialus armijos padaliniai. O tu mane nor itikinti, kad NKVD, vietoj to bego nuo fronto deginti baltarusiu kaimus??? O lietuviu kaimubkodel nedegino? Tu negirdejai, kad naciai slavams, rusams, buvo itin negailestingi. Ir butent tai daugiausia verte baltarusius priesintis. O lietuvius naciai norejo palikti "desertui", patvarkyti po karo. Tai turejot iliuziju, kad jei su jais draugausit, maitinsit ju armija - jusu pagailes. Deje, buvo planas "Ost", kur jusu ateitis buvo Labai apgailetina. Jei ne "okupantas" - isnyktumet, kaip prusai.

Gydykis, pasakoriau.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (23)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų