,,Šio susitikimo tikslas buvo mažinti verslui naštą“, – po susitikimo su 43 kontroliuojančių ir inspektuojančių institucijų atstovais žurnalistams sakė ūkio ministrė Birutė Vėsaitė. Po susitikimo, apie kurį viešai buvo skelbta, kad jo tikslas – aptarti verslo priežiūros pertvarką, ministrė žurnalistams aiškino, kad praeityje padaryti sprendimai šiandien jau ne visai tinka.
,,Mes norime, kad institucijos, užuot buvusios baudėjos, iš baudėjų ir kontrolierių taptų verslo konsultantais ir patarėjais. Kad verslui padėtų suprasti teisės aktų nuostatas ir jas įgyvendinti“, – aiškino ministrė.
Ministrės teigimu, reikia nustatyti veiksmingiausias rizikas ir požiūrį „į mažareikšmę veiklą, kuri neturi ekonominės įtakos, neturi įtakos aplinkosaugai, dirbantiesiems tose verslo įmonėse ir dirbančiųjų sveikatai“, – dėstė ministrė.
Kaip kontrolė padidins atlyginimus?
Ministrė tuo pat metu teigė, kad jų siekis kuo labiau sumažinti apribojimus verslui, nes pagrindinis šios vyriausybės tikslas yra sukurti kuo daugiau darbo vietų. Anot ministrės, tai padėtų paskatinti grįžti emigrantus.
,,Kad būtent mūsų emigrantai, kurie dirba kaimyninėse ES šalyse ar dar kitose valstybėse, dirbdami tą patį darbą Lietuvoje uždirbtų panašiai tiek, kiek uždirba dabar, be to kitoms šalims moka mokesčius. Verslo konkurencingumui mūsų žmonių praradimas yra didžiausia problema“, – teigė B. Vėsaitė.
Atleisti pensininkus
Ministrės teigimu, kontroliuojančios institucijos ne tik turi pagerinti darbą ir mažiau trukdyti verslui – jų turi sumažėti, nes tose įstaigose dirba per daug žmonių.
,,Rajonuose, sakyčiau, gyventojų skaičius sumažėjo, verslų skaičius irgi traukiasi, o kontroliuojančių institucijų skaičius ir kontrolierių skaičius, kurių mes priskaičiuojame apie 9 tūkst., nesikeičia. Mes, aišku, kuriame tuos klausimynus verslui, norime konsoliduoti kai kurias tarnybas, bet norime, kad ir inspekcijų skaičius, su kuriuo dabar susiduria verslas, būtų proporcingai mažesnis. Kreipiausi į kontroliuojančias institucijas, kad tai, kas yra daroma viršuje, pasiektų ir apačias, pasiektų kontroliuojančių institucijų centrus regionuose“, – aiškino ji. Tačiau paklausta, kiek galėtų sumažėti kontrolierių, ministrė sakė: ,,Mes dabar nekalbame apie naikinimą, mes norime eiti, sakyčiau, tokiu civilizuotu keliu. Jeigu, tarkime, žmonės natūraliai baigia savo darbinę veiklą ir išeina į pensiją, kad kontrolierių skaičius nebūtų didinamas, kad būtų siekiama maksimalaus efektyvumo nedidinant būtent kvotų skaičiaus tose kontroliuojančiose institucijose“, – aiškino ministrė.
Viešasis interesas – siauros grupės interesas?
,,Problema yra tokia, kad mūsų kaip Ūkio ministerijos ir kaip visos Vyriausybės veikla, kad nesikirstų su korupcijos prevencijos veikla, turi būti suderinta ne tik su kontroliuojančių institucijų veikla, bet ir su Aplinkosaugos ministerija, su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios kyla prieš tam tikrų verslų kūrimąsi. Mat kartais vadinamasis viešo intereso gynimas tarnauja labai mažai žmonių grupei ir aš turiu įtarimą, kad greitai Lietuvoje negalėsime nei gyvulių auginti, nei verslo steigti, nes kam nors paukšteliai per mažai čiulbės ar medeliai per mažai žaliuos“, – kalbėjo B. Vėsaitė.
Ministrės teigimu, konkretaus atsakymo, kiek kontrolierių turės likti, kol kas dar nėra. Tačiau net ministerijoje, anot jos, bus siekiama įvertinti veiklos efektyvumą. ,,Tai būtų darbo vietų skaičius ir jose sukuriamos pridėtinės vertės dydis“, – sakė B. Vėsaitė ir pabrėžė, kad darbo grupė tęs savo veiklą.