Teismas atvertė beprecedentę bylą dėl Raseinių mero priesaikos

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį atvertė beprecedentę bylą, susijusią su pirmuoju bandymu Lietuvoje atstatydinti iš pareigų tiesiogiai išrinktą merą.

Į teismą kreipėsi Raseinių rajono savivaldybės taryba, prašydama išaiškinti, ar Raseinių meras „darbietis“ Algirdas Gricius nesulaužė priesaikos ir ar vykdė įstatymuose jam nustatytus įgaliojimus.

Kovo 10 dieną Raseinių savivaldybės taryba nusprendė, kad meras A.Gricius pažeidė Vietos savivaldos įstatymą, nevykdė jam priskirtų funkcijų, tokiu būdu jis galėjo sulaužyti priesaiką. Savivaldybės tarybos vertinimu, meras apribojo tarybos kompetenciją ir trukdė iš pareigų atleisti savivaldybės administracijos direktorių „tvarkietį“ Algimantą Mielinį ir „darbiečių“ vicemerę Gitaną Rašimienę, delsė pasirašyti tarybos priimtus nutarimus.

Teismas trečiadienį atmetė pareiškėjų prašymą atidėti posėdį. To prašė teisme tarybos valdantiesiems atstovavę Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Steponas Nacius ir konservatorius Sigitas Vaičius. Jie motyvavo, kad ketvirtadienį taryba planuoja priimti naują sprendimą kreiptis į teismą dėl kitų mero veiksmų, prieštaraujančių tarybos daugumos sprendimams - tai, jų manymu, būtų reikšminga papildoma medžiaga. Anot pareiškėjų, tarybai užkliuvo tai, kad meras atsiliepime teismui palaikė buvusius administracijos direktoriaus ir vicemerės skundą, kad jie atleisti neteisėtai, nors taryba raštu įpareigojo jį pasielgti priešingai.

REKLAMA

„Jis negynė viešojo intereso, o gynė savo, kaip Darbo partijos skyriaus pirmininko interesą“, - BNS dėstė S.Nacius.

Abiems pusėms paprašius prijungti rašytinius įrodymus, teismas paskelbė pertrauką - posėdis bus tęsiamas popiet.

S.Vaičius sako, kad merą atstatydinti siekiama dėl to, kad jis nevykdė naujai susiformavusios daugumos prašymų įtraukti į tarybos posėdį klausimą dėl savivaldybės administracijos direktoriaus atleidimo ir tai padarė tik iš antro karto. Be to, meras laiku nepasirašė tarybos sprendimo direktorių ir vicemerę atleisti iš pareigų, nors tai pagal Vietos savivaldos įstatymą, anot S.Vaičiaus, turėjo būti padaryta tą pačią dieną.

„Tarybai atleidus gruodžio 29 dieną posėdyje administracijos direktorių, dar buvo pasirašyti daugiau nei šimtas direktoriaus įsakymų tą pačią dieną, tie įsakymai dar buvo tvarkomi, kada pareigas perdavė laikinai jas einančiam direktoriui“, - BNS sakė jis.

Meras A.Gricius sako, kad konfliktas kilo dar ir dėl to, jog naujai susiformavusi valdančioji dauguma jį spaudė administracijos direktoriumi skirti vieną socialdemokratų partijos atstovą, bet jis su tuo nesutiko. S.Vaičius patvirtino, kad meras turi omenyje jų siūlytą socialdemokratą Liudą Kavaliauską, nors jam netiko ir kiti kandidatai, pavyzdžiui, buvęs Raseinių rajono meras konservatorius Pranas Gedminas.

Meras A.Gricius taip pat atmeta kaltinimus vilkinus tarybos sprendimus.

„Pagal mūsų reglamentą, savivaldybės tarybos protokolai ir sprendimai pasirašomi per penkias darbo dienas. O naujoji valdančioji dauguma, tirdama mano tariamus nusižengimus, akcentavo, kad meras turėjo pasirašyti tą pačią dieną, kai vyko posėdis“, - sakė meras.

Mero teigimu, geriausia išeitis būtų įstatymų pataisos, įpareigojančios tiesiogiai išrinktus merus sustabdyti narystę partijoje.

„Jei respublikos prezidentas buvo vienos ar kitos politinės jėgos atstovas, jei jis išrenkamas, jis turi arba suspenduoti narystę partijoje, arba išeiti. Savivaldoje šiandien to nėra (...), jei įstatymas šitą įpareigotų, tada viskas būtų suprantama, aišku - ir žmonėms, kurie tave delegavo, ir pačiam žmogui“, - argumentavo jis.

REKLAMA

Išvadą, ar A.Gricius sulaužė priesaiką, LVAT nusprendė pateikti kitame posėdyje gegužės 17 dieną.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų