Rinkėjų papirkinėjimas tampa masiniu reiškiniu, o to reiškinio plitimas įrodo, kad politikų sukurta teisinė sistema yra tam palanki, teigia teisininkai.
Teisės projektų ir tyrimų centro (TPTC) specialistai teigia, kad papirkinėjimas iki šiol politikams nesukėlė rimtų pasekmių.
"Akivaizdu, kad papirkinėjimą organizuoja ir finansuoja partijos, tačiau joms netaikomos sankcijos. Atsakomybėn traukiami tik "iešmininkai", t.y. žmonės, kuriuos partijos nusamdė papirkinėti rinkėjus", - pažymi teisininkai ir tokias tendencijas vadina "pavojingomis valstybei".
Pasak TPTC, įstatymu reglamentuota, kad rinkimų kontrolė iš esmės priklauso nuo politikų. Visuomenė, pilietinės organizacijos neturi teisės turėti stebėtojų.
Teisininkų nuomone, rinkėjų papirkinėjimo negalima laikyti "švelniu" įstatymo pažeidimu, nes už jį numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Pasak teisininko Kęstučio Čilinsko, tai, kad politikai organizuoja rinkėjų papirkinėjimą, rodo, jog į siekiamus postus valdžioje žiūrima ne kaip į tarnybą tautai, o kaip į verslą, į kurį verta investuoti, nes bus galima keleriopai atsiimti.
Anot teisininkų, viena iš politikos suartėjimo su nusikalstama veika veiksnių yra galimybė gauti neliečiamumą, kol asmuo kandidatuoja ir užima valstybės politikų postus.
"Kadangi Lietuvos sąlygomis šis imunitetas naudojamas ne Tautos labui, prezidentas turėtų pateikti Seimui pataisas, kurios apribotų kandidatų į savivaldybių tarybų ir Seimo narius bei pačių narių neliečiamybę", - siūlo TPTC.
Rinkimai į savivaldybių tarybas vyks sekmadienį. Trečiadienį prasidėjusio išankstinio balsavimo metu užfiksuoti pirmieji galimi balsų pirkimo atvejai.