Teisme liudijęs socialdemokratas A. Sysas teigė, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. dieną jam teko bendrauti su tuomet vykusio mitingo dalyviais. Vėliau, anot jo, prasidėjo Seimo posėdis, o jam pasibaigus, pasak liudytojo, tiek parlamento nariai, tiek ir Seimo darbuotojai saugiai išeiti iš pastato negalėjo.
„Kai baigėsi posėdis, mes negalėjome išvykti. (...) Mačiau incidentą, kai vėliava su kotu buvo mesta į kolegą S. Jovaišą. (...) Nebuvo iš aikštelės išleistas kolega A. Navickas“, – prisiminė A. Sysas.
Jis kartojo, kad iš Seimo bandę išeiti asmenys susidurdavo su agresyviais protestuotojais.
„Mano padėjėja buvo išvadinta visokiais vardais, kai išėjo iš Seimo. Buvo grūmojama, nepadoriai elgiamasi Seimo darbuotojų, parlamentarų atžvilgiu“, – sakė Seimo narys ir pridūrė, kad tiek jis, tiek ir jo kolegos jautėsi, kad jų laisvė buvo suvaržyta.
A. Sysas tvirtino paklausęs parlamento apsaugos darbuotojų, teisėsaugos pareigūnų raginimo Seimo nariams likti parlamento pastate. Vėliau socdemas teigė per Seimo rūmų langus matęs, kaip į pareigūnus minia mėtė įvairius daiktus.
„Teko matyti, kai prasidėjo kažkokių daiktų mėtymas į pareigūnus, teko matyti, kai viena pareigūnė gavo kažkokį sužeidimą į galvos ar veido sritį“, – pasakojo A. Sysas.
Jo įsitikinimu, mitinguotojai galėjo įsiveržti į Seimo rūmus.
„Jei mitinguotojai būtų veržęsi, tai neužtektų nei policijos pareigūnų, nei Seimo apsaugos darbuotojų, kad mitinguotojus sustabdytų“, – dėstė liudytojas.
A. Sysas akcentavo manantis, kad prie Seimo susirinkusių žmonių elgesį prieš pareigūnus galima pavadinti riaušėmis.
„Tai jau peržengia mitingo organizavimo tvarkas. Teko pačiam ne vieną mitingą organizuoti, žinau, ką tai reiškia. Buvo konfrontacija su pareigūnais, tai tikrai neatrodė kaip draugiškas pasikalbėjimas“, – kalbėjo Seimo narys.
Liudytojas svarstė, kad agresyvioje minioje buvo lyderių, tačiau jų įvardyti negalėjo.
„Ten buvo turbūt daug lyderių, nes tokioje situacijoje atsiranda patys drąsiausi“, – sakė A. Sysas.
Viena iš kaltinamųjų Astra Genovaitė Astrauskaitė klausinėjo liudytojo, ar parlamentarai ketino išeiti iš Seimo ir pasikalbėti su mitinguotojais.
„P. Gražulis vis išeidavo pas mitinguotojus ir grįždavo“, – prisiminė A. Sysas.
„Neateidavot tik jūs ir konservatoriai“, – į atsakymą reagavo A. G. Astrauskaitė.
Byloje kaltinami 87 asmenys
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, buvusi mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir VST pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!