Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis nepagrįstai nuvertina socialinius mokslus, savo pasisakymais klaidina abiturientus kuria nereikalingą įtampą. Taip teigiama kreipimesi į ministrą, kurį pasirašė Lietuvos sociologų draugijos viceprezidentas prof. dr. Arūnas Poviliūnas ir Lietuvos politologų asociacijos prezidentas dr. Liutauras Gudžinskas.

Juos paiktino ministro D. Pavalkio pasisakymai spaudoje, kad „pomėgis rinktis socialinius mokslus yra ne tik Lietuvos, bet visos Europos bėda“ ir „ne humanitarai, ne sociologai pavers mūsų šalį klestinčia“. Tai, anot jo, turės padaryti „technologai, inžinieriai, gamyba, aukštosios technologijos, mokslo atradimai“.

„Tokiais savo pasisakymais ministras nepagrįstai nuvertina socialinius ir humanitarinius mokslus ir jų indėlį į šalies gerovę, taip pat kuria nereikalingas įtampas akademinės bendruomenės viduje ir klaidina abiturientus, kad tik pasirinkę technologinius mokslus jie galės tikėtis gero uždarbio ir užtikrintos ateities. Reaguodami į tai, norėtume pareikšti keletą kritinių pastabų ir kartu pakviesti ministrą atviro ir faktais pagrįsto dialogo“, – rašo kreipimosi autoriai.

REKLAMA

Politologų ir sociologų atstovai pripažįsta, kad problemų esama visose švietimo srityse, ir kartu atkreipia dėmesį, jog daugelis šiandienos visuomenei aktualių problemų yra susijusios su socialiniais ir kultūros dalykais – tarpusavio pasitikėjimo stoka, verslumo ugdymu, valdymo kokybe ir skaidrumu, diskriminacijos įveika, gerovės valstybės tvirtinimu ar pilietinės visuomenės kūrimu.

„Socialiniai ir humanitariniai mokslai suteikia visuomenei vertybinius pagrindus, brėžia siekinių gaires ir perspėja dėl vengtinų pasirinkimų. Be to, būtent šie mokslai įgalina technologinius pasiekimus būti pranašius, suteikia jiems proveržį ir socialinę vertę. Be socialinių ir humanitarinių žinių, technologijų pažanga gali būti dviprasmiška: jos gali būti naudojamos ne tik visuomenės gerovei kurti, bet ir prieš pačią visuomenę. Tokių pavyzdžių istorijoje gausu. Neatsitiktinai socialinius ir humanitarinius mokslus nuvertina autoritarinės ir policinės valstybės, kurios vardan tariamų technologinių pasiekimų išsižada pilietinės visuomenės galimybių“, – teigia politologų ir sociologų vadai.

Kritikuojamas ir ministro teiginys, jog rinkdamiesi socialinius mokslus abiturientai tik seka madomis ir eina lengviausiu keliu. Renkasi, kaip primena ministro oponentai, ne abiturientai, o pirmų klasių gimnazistai. Tad kritikuoti abiturientų, anot jų, nėra pagrindo, nes profesinis orientavimas pradedamas vykdyti dar pirmojoje gimnazijos klasėje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų