Supaprastino tikslinių išmokų mokėjimą: pasitikrinkite, kas jums priklauso

Demencija sergantiems žmonėms, autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams, kurtiems ar vidutinių ir stiprių klausos, kalbos sutrikimų turintiems mažiesiems, taip pat vaikams su cukriniu diabetu ar turintiems žymių šlapinimosi sutrikimų nuo šių metų gegužės mėnesio pabaigos jau galima lengviau ir paprasčiau gauti tikslines kompensacijas, rašoma pranešime.

Tai įtvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio bei sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytas atnaujintas įsakymas, kuriame aptariama, kaip nustatomi specialieji poreikiai, kurie lemia tolesnę valstybės pagalbą neįgaliesiems.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai (NDNT) įvertinus suaugusio žmogaus ar vaiko specialiuosius poreikius, paskiriamos ir mokamos tiksinės kompensacijos. Tikslines kompensacijas moka savivaldybės.

„Sodra“ neįgaliesiems taip pat moka arba netekto darbingumo pensijas, arba šalpos pensijas. Netekto darbingumo pensijos mokamos turintiems bent minimalų socialinio draudimo stažą. Šalpos pensijos mokamos neįgaliems vaikams, taip pat darbingo ar pensinio amžiaus žmonėms, kurie dėl negalios negalėjo „užsidirbti“ stažo.

„Pagalbos poreikį stengiamės vertinti kuo individualiau, kad galėtume nustatyti, kokios konkrečios pagalbos ir paramos žmogui ar šeimai reikia. Vienais atvejais reikia pritaikyti gyvenamąją aplinką, kitais – būtinos įvairios techninės pagalbos priemonės. Nors ir nedidelė finansinė parama nustačius specialiuosius poreikius taip pat gali prisidėti prie šeimos gerovės, nes šeimos turi įvairiausių išlaidų, susijusių su vaiko ar vyresnio amžiaus žmogaus priežiūra bei slaugymu“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Iki tol ne visos įvairių raidos ar sveikatos sutrikimų turinčių vaikučių šeimos galėjo gauti tikslines kompensacijas, nors jų kasdienybė yra sunki, o specialieji poreikiai – pakankamai dideli. Juk nemažai kainuoja ir privačių specialistų pagalba, kuri labai reikalinga, siekiant užtikrinti, kad tokie vaikai ateityje galėtų įgyti daugiau savarankiškumo. Tad buvo svarbu iki tol galiojusią tvarką tobulinti. Tai ir padarėme, bendradarbiaudami su kolegomis ir tėvų bendruomene“, - sako ministras A. Veryga.

REKLAMA

Kaip palengvės išmokų gavimas konkrečioms žmonių grupėms

Iki 2018 m. pabaigos visiems vaikams, kuriems nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, automatiškai buvo skiriamos tikslinės kompensacijos nevertinant, ar jie turi specialiųjų poreikių, nors suaugusiųjų specialieji poreikiai buvo vertinami.

Nuo šių metų pradžios atsirado pareiga vertinti ir vaikų specialiuosius poreikius, nes tikslinių kompensacijų skyrimas ir mokėjimas yra neatsiejamas nuo specialiųjų poreikių nustatymo ir tenkinimo. Pakeitimai sudarė galimybę vaikams, įvertinti specialiosios pagalbos reikmę, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę, savarankiškumą, gebėjimą ugdytis ir judėti.

Demencija sergantys žmonės. Šis degeneruojantis smegenų sindromas dažniausiai paliečia senyvo amžiaus žmones. Iki šiol demenciją diagnozavę gydytojai neįgalumo nustatymui gyventojus siųsdavo tik po 6 mėnesių stebėjimo, tačiau toks reikalavimas buvo perteklinis. Nuo šiol gydytojas nustatęs diagnozę galės ir turės pareigą iškart nukreipti asmenį ir jo artimuosius į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), kad specialistai galėtų įvertinti specialiuosius poreikius.

Raidos sutrikimų turintys vaikai iki 8 metų. Šių vaikų specialieji poreikiai buvo vertinami ir iki įsakymo pakeitimo, tačiau atnaujintu įsakymu buvo išplėstas medicininių kriterijų sąrašas vaikams, turintiems įvairiapusių raidos sutrikimų. Tai reiškia, kad į medicininių kriterijų sąrašą įtrauktos lengvesnės sutrikimų būklės, kurios turi neigiamos įtakos vaiko savarankiškumui – tokiems vaikams reikalinga pagalba.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų