Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Egzekucija ir pasityčiojimas įvyko praėjusio birželio pabaigoje. Taip su 15-mečiu pasielgė keturi paaugliai. Vienas iš egzekutorių kokius aštuonis kartus klaipėdiečiui spyrė atlikdamas suktukus. Medikai vaikinui nustatė smegenų sukrėtimą, po spyrio į nosį jam sunku kvėpuoti.
Kadangi smurtautojai šį vaizdo įrašą išplatino socialiniuose tinkluose, paaugliui dėl pažeminimo prasidėjo psichologinės problemos. Policija nustatė pagrindinį smurtautoją. Jau už plėšimą teistas 17-metis į teismą vasario mėnesį atėjo lydimas mamos.
Kaltinamasis teismo posėdyje išsidirbinėjo, kalbėjo pašnibždomis, reikalavo geresnės garso aparatūros. Savo elgesiu šokiravo visu bylos dalyvius. Ir štai, pagaliau, smurtautojui teismas paskelbė nuosprendį.
„Teismas paskyrė smurtautojui 35 parų arešto bausmę, tačiau atidedant 6 mėnesiams. Realiai smurtautojas, kuris taip stipriai išsityčiojo iš mano kliento, gavo įspėjimą“, – sakė nukentėjusiojo advokatė Julija Manako-Galminė.
Tiek advokatė, tiek nukentėjęs vaikinas bei jo šeima, tokio teismo sprendimo buvo šokiruoti.
„Nukentėjusiojo šeima apskritai yra nusivylę teisine sistema, iki šiol negali nuspręsti ar skųs, ar ką darys. Yra šokiruoti“, – tikino teisininkė.
Kol laukė teismo sprendimo, nepilnametis nusikalto dar du kartus. Grasindamas apiplėšė bei sumušė, žadėjo susidoroti ir su sumuštu paaugliu.
„Po įvykio buvo dar keturi grasinimo atvejai, vaikui buvo grasinta ir atimti gyvybę, ir sumušti, ir gauti SMS pranešimai, tačiau teismas į tai neatsižvelgė“, – teigė J. Manako-Galminė.
Šiemet nusikaltusių nepilnamečių – jau beveik 500
Anot advokatės, toks įstatymais paremtas sprendimas rodo smurtautojui bei panašiems į jį, kad nepilnamečiai Lietuvoje yra nebaudžiami. Apie tai kalba ir žmonės gatvėse:
„Jie dabar gali daryti ką nori, aš taip galvoju. Iš tikrųjų, man paauglę net baisu išleisti vakarais. Jai 15 metų, bet kiekvieną kartą seku pagal programėlę.“
„Ar jūs patys nematot kas darosi? To nebuvo anksčiau. Pagyvenęs žmogus esu, bet kas dabar darosi?“
2023 metais policija nustatė 1189 nusikalstamas veikas, kurias padarė nepilnamečiai. Pernai – 1025. Šiemet iki gegužės jau 473. 2023-aisiais nuteisti 396 nepilnamečiai, pernai – 393, o šių metų duomenų dar nėra.
Daugiausia nepilnamečių nuteista už vagystes, neteisėtą narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą, viešosios tvarkos pažeidimus, fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą. Dažniausiai teismo jiems skiriama bausmė yra įpareigojimai pradėti dirbti arba mokytis, tęsti darbą ar mokslą.
Pačių nepilnamečių pozicijos išsiskyrė. Vieni sako, jog griežtinti bausmių jiems nereikėtų, pirmiausia tegu padirbėja psichologai, kiti – atvirkščiai:
„Per lengva ta bausmė, nes jie kadangi nepilnamečiai, gal nebūna tokios atsakomybės.“
„Kai mažesnės bausmės, jie jaučiasi tokie labiau laisvesni, o jei sustiprintų bausmes, jie mažiau jų darytų ir griežčiau reaguotų.“
„Jei kažkokį ir padarė blogą dalyką, ten sumušė kažką, reikia, kad nuvestų pas psichologą ir išsiaiškintų kodėl jis tai padarė pirmiausia.“
Žino, kad nebus nubausti
Su problematiškais paaugliais dirbantys psichologai sako, kad atsakymas ir taip aiškus. Negaudami atgalinio ryšio iš tėvų, nepilnamečiai ima mokytis vieni iš kitų.
„Jie bando užmegzti ryšį su draugais, paaugliais, kurie jiems atrodo kieti, įdomūs, šūstri, kaip sako vaikai. Ir tą daro atstumdami ar niekindami, žemindami silpnesniuosius“, – aiškino psichologė Inesa Golubovskaja.
Toks „dominavimas“ nesustoja, nes yra nestabdomas.
„Pagrinde yra tas nebaudžiamumo faktorius. Nes daugybė vaikų – ir pati susiduriu savo darbe – jie atvirai išsako, jie puikiai įsisavinę, kad nebus nubausti. Ir dažniausiai jų pasakymas būna „o kas man bus?“, „o kas iš to?“, „nu ir kas?“, – pasakojo psichologė.
Anot teisininkų, policininkų bei psichologų, patyčios tarp paauglių yra pasiekusios aukščiausią tašką iki šiol.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:































































































































































































































































