Strazdauskaitės artimųjų advokatas: tėvai yra nusivylę ir jie nori gauti atsakymus

Nors jaunos plungiškės Ievos Strazdauskaitės nužudymo byloje paskelbtas nuosprendis, bet dėti tašką šioje istorijoje dar per anksti. Tik vienas iš trijų pusbrolių Bieliauskų sulaukė įkalinimo iki gyvos galvos.

Griežčiausia bausme nuteistas Leonas Bieliauskas. Jo pusbroliams Karoliui paskirta 17 metų, o Mantui – 16 metų įkalinimo bausmės. Vis dėlto, prokurorai siekė, kad iki gyvos galvos atsidurtų visi trys žudikai.

Apie tolimesnę bylos eigą portalui tv3.lt plačiau papasakojo su teismo nuosprendžio motyvais susipažinęs I. Strazdauskaitės artimuosius atstovaujantis advokatas Marius Liatukas.

(96 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Teisme – I. Strazdauskaitės žudikai

Teismo argumentai – neįtikino

Advokatas M. Liatukas pokalbio pradžioje pabrėžė, kad dėl paskirtų bausmių turės pasisakyti prokuratūros atstovai:

„Nužudytosios tėvų ir mano bendra pozicija tokia – bausmės nėra pakankamos. Įvertinus kaip ciniškai nusikaltimas buvo įvykdytas. Tai parodo, kad šie žmonės yra pavojingi. Ir tai nebuvo pirmasis jų įvykdytas nusikaltimas.

Šie asmenys yra linkę nusikalsti. Mūsų manymu, kad visiems trims turėtų būti paskirtos griežčiausios įkalinimo bausmės. Nužudytosios tėvai mano, kad už tokį protų nesuvokiamą poelgį teisinga būtų visus nuteisti iki gyvos galvos.“

Advokatas plačiau pakomentavo teismo sprendimą dėl neturtinės žalos dydžio, kur tėvams priteista po 30 tūkst. eurų, o seseriai ir sužadėtiniui – po 15 tūkst. eurų.

„Gerbdamas teismą nenoriu nieko kritikuoti. Tik man pasirodė, kad teismo įvardyti motyvai yra nepakankami. Neturtinės žalos dydį lemia tam tikrų vertybių pažeidimas. Kuo svarbesnė vertybė, o šiuo atveju buvo atimta gyvybė, tuo priteisiama žala turi būti didesnė.

Teismas taip pat įdomiai interpretavo motyvą, kad turi būti vertinamos nusikaltėlio ekonominės galimybės realiai atlyginti žalą, nusikaltėlio turtinė padėtis ir šalies ekonominė situacija. Esą turi būti derinami abiejų šalių interesai. Mano galva, šitoks pagrindimas, argumentavimas šioje situacijoje nėra pakankamas.

REKLAMA

Tai kad nusikaltėliai greitai neatlygins žalos, neturi turto, niekur nedirba, nėra pagrindas mažinti patį žalos dydį. Kuriamas precedentas. Jei turtingas žmogus padaro nusikaltimą, tai iš jo galima atimti daugiau, o jei tą patį padaro asmuo, kuris nieko neturi, tai jis tampa privilegijuotu? Kažkur yra neatitikimų su teismų praktika“, – pabrėžė M. Liatukas.

Advokatas patvirtino, kad jų pusė teiks apeliacinį skundą, o šiuo metu yra formuluojame pozicija: „Teismo sprendime neradome pagrindimo, kodėl tėvams priteista viena suma, o seseriai ir sužadėtiniui – dukart mažesnė. Norisi svaraus paaiškinimo, kodėl toks sprendimas priimtas.

Savo skunde mes pasisakysime ir dėl bausmės dydžio. Bet čia savo žodį turi tarti prokuratūros atstovai. Mes skundžiame tą dalį dėl civilinio ieškinio. Tėvai yra nusivylę, jie norisi gauti atsakymus, kodėl buvo nuspręsta būtent taip.“

Tik vienas iki gyvos galvos

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuosprendis rezonansinėje jaunos plungiškės Ievos Strazdauskaitės nužudymo byloje Kauno apygardos teisme buvo paskelbtas balandžio 3-ąją.

Pusbroliai kėdainiečiai Karolis Bieliauskas, Leonas Bieliauskas ir Mantas Bieliauskas šioje byloje buvo kaltinami, kad siekdami nuslėpti kitą nusikaltimą bendrininkų grupėje kankindami žiauriai nužudė bejėgiškos būklės žmogų. Jie taip pat kaltinti neteisėtu laisvės atėmimu bei turto sugadinimu.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Strazdauskaitės žudikai vėl teisme: netrukus išgirs, kas jų laukia

Kartu buvo teisiami ir bendrininkais pripažinti Algimantas Stankevičius ir Tomas Zagurskas. Visi posėdžiai vyko už uždarų durų. Dėl koronaviruso paskelbimas taip pat surengtas neįprastai. Kaltinamieji ir kitos suinteresuotos pusės paskelbimą išklausė telekonferencijos būdu.

Teismas, įvertinęs kaltinamųjų ir liudytojų parodymus, apžiūrų protokoluose užfiksuotus duomenis, specialistų išvadas, kitus teisiamajame posėdyje ištirtus įrodymus, padarė neginčijamą išvadą, kad visi kaltinamiesiems prokuratūros inkriminuoti nusikaltimai pasitvirtino.

REKLAMA

Pusbroliai nuteisti už tai, kad veikdami organizuotai, kankindami ir itin žiauriai, dėl savanaudiškų paskatų, siekdami nuslėpti kitus nusikaltimus, nužudė merginą.

Kaltinamieji A. Stankevičius ir T. Zagurskas nuteisti už tai, kad, veikdami organizuotoje grupėje, dalyvavo apiplėšime ir pagrobė didelės vertės turtą.

Skirdamas bausmes kaltinamiesiems, teismas atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, atsakomybę sunkinančias ir lengvinančias aplinkybes, kaltininkų asmenybes, teistumus, padarytų nusikalstamų veikų motyvus ir tikslus, nusikalstama veika padarytą žalą.

Teismas nustatė, kad trys pusbroliai kryptingai naikino įkalčius, teisme pakeitė ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus, neatgailavo. Nors jie visi trys veikė aktyviai, tačiau teismas nustatė, kad darydamas labai sunkų nusikaltimą asmens gyvybei, kuris sukėlė nepataisomas pasekmes, būtent L. Bieliauskas elgėsi itin žiauriai.

Teismas, subendrinęs bausmes, L. Bieliauskui paskyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, kurią jis turės atlikti kalėjime, ir pripažino jį pavojingu recidyvistu. K. Bieliauskui teismas paskyrė subendrintą 17 metų laisvės atėmimo bausmę, o M. Bieliauskui – 16 metų laisvės atėmimo bausmę, kurias jie turės atlikti pataisos namuose.

A. Stankevičiui teismas paskyrė subendrintą 2 metų 2 mėnesių, o T. Zagurskui – 2 metų laisvės atėmimo bausmes, kurias jie turės atlikti pataisos namuose.

Teismas tenkino visų nukentėjusiųjų ieškinius ir nusprendė baudžiamojoje byloje nuteistiesiems taikomą laikiną nuosavybės teisių apribojimą taikyti iki visiško civilinių ieškinių išieškojimo.

Teismas nužudytosios tėvams iš trijų pusbrolių solidariai priteisė 4 510 eurų turtinei žalai atlyginti ir po 30 tūkst. eurų kiekvienam neturtinei žalai atlyginti, nužudytosios seseriai ir sužadėtiniui 15 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.

REKLAMA

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant per Kauno apygardos teismą.

Baigiamosios kalbos

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad prieš tai vasario mėnesį vykusiame posėdyje baigiamuosius žodžius tarė už nužudymą teisiami pusbroliai. K. Bieliausko advokatas Raimundas Gargasas trumpai apžvelgė tos dienos situaciją teisme.

„Karolis kalbėjo pirmas, jis atsiprašė mergaitės tėvų. Jis dar kartą pakartojo, kad mergaitė neturėjo žūti. Jis teigė, kad jaučia kaltę, jog neišsaugojo jos gyvybės. Taip pat jis paprašė, kad būtų nuteistas už tai, ką padarė, o ne už tai, ko nepadarė. Jis pakartojo, kad privalėjo išsaugoti jos gyvybę. Jo balsas trūkčiojo“, – pasakojo R. Gargasas.

Anot advokato, tik Leonas išlemeno, kad neturi ką pasakyti: „Proceso metu nebeliko abejonių, kad būtent Leonas užmušė ją su kastuvu. Tas įrodyta 100 proc. ir niekam dėl to nekyla abejonių.“

M. Bieliausko advokatas Valteris Alekna pridūrė, kad jo klientas per posėdį visų labai atsiprašė: „Nei nukentėjusiųjų, nei jų atstovo nebuvo, bet Mantas atsiprašė visų proceso šalių, kad visa tai nutiko. Jis atsiprašė, kad tiek ilgai viskas užtruko. Jis atsiprašė prokurorų, policininkų.

Tuo pačiu pritarė Karolio išsakytai pozicijai, kad tai nebuvo organizuota grupė, nes jis jau nuo mažens bendravo. Jis nesuvokė, kaip tai (nužudymas – aut. past.) galėjo įvykti. Jis supranta, kad tai yra sunkus nusikaltimas. Jautėsi per jo kalbą, kad žmogus labai išgyvena dėl to, kas nutiko.“

Siūlė bausti griežčiau

Dar anksčiau vykusiame posėdyje prokuroras bei kiti proceso dalyviai pasisakė dėl bausmių. Visus tris pusbrolius Bieliauskus prokurorai siūlė įkalinti iki gyvos galvos.

Dar dviem bendrininkams pasiūlytos švelnesnės bausmės. Algimantui Stankevičiui – 4 metų ir 3 mėnesių, o Tomui Zagurskui – 4 metų bausmės. Šią informaciją patvirtino bylai vadovaujantis prokuroras Gintas Ivanauskas, kuris dar kartą pabrėžė, jog griežtos bausmės siūlomos dėl itin ciniško ir žiauraus nusikaltimo.

REKLAMA

„Teismo paprašėme pripažinti Karolį Bieliauską, Leoną Bieliauską ir Mantą Bieliauską kaltais dėl dviejų plėšimų 2016 ir 2017 metų, dėl turto sunaikinimo, dėl neteisėto laisvės atėmimo, taip pat pripažinti kaltais dėl kvalifikuoto nužudymo ir skirti galutines subendrintas bausmes – laisvės atėmimus iki gyvos galvos“, – tuomet kalbėjo prokuroras.

„Atsižvelgiant į paties nusikaltimo ciniškumą, žiaurumą, į tai, kokį sukėlė pavojų visai visuomenei tas nusikaltimas, jau nešnekant apie tai, kokius išgyvenimus turėjo patirti artimieji“, – griežtos bausmės argumentus vardijo G. Ivanauskas.

L. Bieliauską, atsižvelgus į jo ankstesnius teistumus, siūloma pripažinti pavojingu recidyvistu. Prokurorai taip pat prašo pilnai tenkinti nužudytos merginos artimųjų civilinius ieškinius.

Užmušė kastuvu

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad I. Strazdauskaitė 2017 metų kovą išvyko į Vilnių iš tėvų namų Plungėje ir netikėtai pradingo. Po kelių intensyvios paieškos dienų jos kūnas rastas užkastas Kėdainių rajone.

Teisėsaugos duomenimis, mergina mirtinai sumušta kastuvu. Įtariama, kad nusikaltimo motyvu tapo prabangus merginos automobilis. Į organizuotą grupę susibūrę kaltinamieji, bylos duomenimis, inscenizavo eismo įvykį, o I. Strazdauskaitei išlipus iš automobilio, ją pagrobė.

Šioje byloje kaltinimai pateikti dar dviem asmenims: marijampolietis Algimantas Stankevičius kaltinamas neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, jis ir kėdainietis Tomas Zagurskas taip pat kaltinami plėšimu naudojant šaunamąjį ginklą. 

Be to, pusbroliams Bieliauskams bei T. Zagurskui pateikti kaltinimai, kad pagrobė didelės vertės svetimą turtą – daugiau nei 32 tūkst. eurų kainuojantį automobilį ir asmeninius dviejų nukentėjusiųjų Latvijos piliečių daiktus bei pinigus.

Kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Artūras Urbelis anksčiau yra sakęs, kad kaltinamieji neneigia dalyvavę nusikaltime, tačiau jų parodymai apie atliktą vaidmenį kinta.


Rašyti komentarą...
t
tikra tiesa
2020-04-10 16:43:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne, tik tėvai nusivylę... mes irgi!!!!!!
Atsakyti
-1

p
pasipiktinęs
2020-04-10 17:39:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
be jokiu islygu -visiems iki gyvos galvos!!!! Juk visi kartu padare ziauru nusikaltima. nusikaltima
Atsakyti
0

L
Lina
2020-04-10 19:18:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Juos taip pat uzmusti su kastuvu kaip uzmuso nieko nekalta mergaite
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų